Amazon Web Services (AWS), eğitim kurumlarının desteğe ihtiyacı olan öğrencileri yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak nasıl belirlediklerini paylaşıyor

PAYLAŞ
Amazon Web Services (AWS), eğitim kurumlarının desteğe ihtiyacı olan öğrencileri yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak nasıl belirlediklerini paylaşıyor
  • 0
  • 0
  • 8 dakika da oku
  • +
  • -

Suni zekâ ve makine öğrenimi, güçlük sürükleyen talebeleri tanımlayabilir, erken müdahale edilmesini sağlayabilir ve şahsa özel bilme yolları oluşturabilir. 

Suni zekâ AI ve makine öğrenimi ML, talebelerin en iyi nasıl bildiklerine dair içgörüler sağlayarak eğitim alanında mutasyon yaratıyor. Bireylerin bilme sürecinin izlenebilmesini, uslu ders sistemlerinin ITS talebe tavrına geçim sağlamasına imkân tanıyan talebe modellerinin geliştirilmesini ve talebeler hakkında anlamlı içgörüler edinmek için aralıksız değerlendirme yoluyla bilgi bir araya gelebilmesini sağlıyor. Suni zekâ yardımlı değerlendirme taşıtlarından eğitimcilerin şahsileştirilmiş eğitim tecrübeleri oluşturmalarına imkân tanıyan bilme idare sistemlerine LMS kadar geniş bir yelpazede, suni zekâ, eğitim müesseselerinin her talebenin zaferli olabilmesini sağlamak için bilme materyallerinin bireylerin bilme tarzına veya seviyesine göre uyarlanmasına imkân tanıyor. 

AWS Türkiye Ülke Müdürü Burak Aydın ’a göre en ehemmiyetlisi, suni zekâ ve makine öğrenimindeki ilerlemeler, bir dersten kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu veya mektebi vazgeçeceğini ya da ekstra dayanağa gereksinim dinlediğini gösteren tavırsal ipuçları sergileyen talebeleri tanımlayabilen ve böylece gidişata erken müdahale edilmesine imkân tanıyan yeni taşıtların geliştirilmesini sağlıyor. Eğitim müesseseleri ananesel olarak, en fazla tehlike altında olan talebeleri tanımlamak için akademik performans, süreklilik ve tavırla alakalı mevcut meselelere işaret eden geçmiş performans ihtar sistemlerini kullanıyor. Bu ananesel yaklaşımın başlıca kısıtlamaları ise talebelerin bilgilerini geliştirebilecekleri alanların yetersiz tanımlanması, değişen bilme tarzlarına geçim sağlamayan değişmez bir eğitim yaklaşımı olması ve müdahalelerin genellikle talebenin eğitimi üzerinde anlamlı bir tesir yaratamayacak kadar çok geç hakikatleşmesidir. 

Bulut, talebeler için meselesiz bir tecrübe sağlıyor ve becerilerini ortaya çıkarıyor

Lüzumu olan talebelere daha erken müdahale edilebilmesini sağlamak için suni zekâ ve makine öğreniminde liderlik eden bir hayli eğitim teknolojisi bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Alef Education ’ın uslu bilme platformu, uyarlanabilir tanı testleri ve varsayıma dayalı bir model kapsayan hibrit bir değerlendirme ve müdahale mekanizması kullanıyor. Platform, tanılama suallerinin güçlük seviyesini hakikat zamanlı olarak ayarlayarak talebelerin sınıf seviyeleri ve uzmanlık alanlarına dair bilgilerini ortaya çıkarıyor. Alef Education, platformu AWS Educate, CloudFront ve RedShift gibi bulut tabanlı teknolojilerle meselesiz bir biçimde entegre ederek geniş bilgi kümelerini işliyor, böylece her talebenin becerileri hakkında detaylı öngörüler sağlıyor. 

Alef Platformu, talebelerin suallerin güçlüğünü derecelendirmelerine imkân tanıyan, madde tepki teorisine IRT dayalı bir kullanıcı geri bildirim mekanizması kullanıyor. Bu geri bildirim, okuma veya problem çözme ile alakalı temel meselelerin tanımlanmasına destekçi oluyor. Alef Education ’ın suni zekâ yardımlı varsayım modeli, kullanıcı etkinliği, bitirilen kurslar ve geri bildirimler dahil olmak üzere günlük 50 milyondan fazla bilgi noktası toplayarak eğitimcilerin güçlük sürükleyen talebeleri tanımlamalarını ve gidişata proaktif olarak zamanında müdahale edebilmelerini sağlıyor. 

Bulut, şahsa özel içerikleri anında sunuyor 

Suni zekâ ve makine öğrenimi, talebelerin eğitim yolculuklarında doğru zamanda doğru kaynaklara ulaşmasını sağlayarak son derece şahsileştirilmiş bir eğitim almalarına imkân tanıyor. İspanyol dijital eğitim kuruluşu ODILO, mektepler, üniversiteler, hükümetler ve firmalar gibi kuruluşları kapsayan kullanıcılarını zorlayan ve memnun eden özel bilme tecrübeleri sağlamak için suni zihinden yararlanıyor. ODILO ’nun geniş e-bilme Ekosistemleri, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların, 43 dilde e-kitaplar, sesli kitaplar, kurslar, mecmualar, videolar, eğitim uygulamaları ve filmler dahil olmak üzere muhtelif formatlarda dört milyondan fazla eğitim kaynağına ulaşmasını sağlıyor. İşletmenin Sınırsız Bilme Ekosistemleri olan uslu içerik platformları, hakikat zamanlı olarak uyarlanan teklifler ve bilme tasarıları sağlamak için her kullanıcıyla alakalı bilgileri tahlil ediyor. ODILO Stratejik Ortaklık Direktörü Fátima Bigeriego, “Bilme tecrübesini son derece şahsa özel bir hale getirerek alışmış olduğumuz bilme usullerinde bir devrim yaratıyoruz. Uslu profil oluşturmadan şahsileştirilmiş bilme yollarına kadar geniş bir yelpazede kullanıcılara suni zekâ yardımlı içerik tercihi sunuyor, formatı, müddeti, temayı, seviyeyi ve dili şahsileştiriyoruz. ODILO ananesel standartlaştırılmış bilmeyi geride vazgeçerek her kullanıcının fertselliğine ve kendine özgü bilme yöntemine odaklanıyor” biçiminde konuştu.   

170 milyondan fazla kullanıcı için meselesiz bir kullanıcı tecrübeyi oluşturmak üzere bilgileri tahlil etmek kolay bir iş değil, bu sebeple ODILO, her kullanıcı grubunun ve ferdin gereksinimlerine hakikat zamanlı olarak geçim sağlayan son derece şahsileştirilmiş bir bilme tecrübeyi oluşturmak için uslu kullanıcı segmentasyonu hakikatleştiren bir suni zekâ hizmeti olan AWS Personalize dahil olmak üzere 40 ’tan fazla bulut hizmetinden faydalanıyor. Bigeriego, “Eğitimin, dayatmanın ve tertip etmelerin ötesine geçen ve kullanıcıların bilmeyi öğrenme, isteme ve seçme yetkisine sahip oldukları zira tüm ekosistemin onlara geçim sağladığı bir hale geleceğini öngörüyoruz. Bu yolculukta bulut olmazsa olmaz zira bunu reele dönüştürmek için gereken devasa bilgi kümelerinin depolama ve değişik hizmetlere lüzumu var. Bu bağlamda AWS en başından beri çözüm ortağımız oldu ve sosyo-ekonomik geçmişine bakılmaksızın her ferde geçim sağlayarak, rastgele bir sürtüşme olmadan azami nitelikte eğitimi ulaşılabilir hale getirme amacımızı kuvvetlendirmede bizi her gün destek ver. Her talebe için tamamen şahsileştirilmiş bir bilme tecrübeyi sunarak tüm potansiyellerini ortaya çıkarmalarını ve olabileceklerinin en iyisi olmalarını sağlıyoruz” dedi.  

Talebelerin stresi eksiltmeleri, odaklanmaları ve ruh hallerini iyileştirmeleri için taşıtlar

Bazı eğitim teknolojileri, talebelerin eğitim yolculukları sırasında kendilerine daha iyi bakmalarını sağlamak için suni zekâ ve makine öğrenimini kullanıyor. UniWellbeing, talebelerin stresi eksiltan, odaklanmayı geliştiren ve ruh hallerini iyileştiren etkileşimli vasıtalarla doğrudan uslu telefonlarından kullanabilecekleri dijital bir platform oluşturdu. Araştırmalar, üniversite talebelerinin vasati bir insandan ehemmiyetli miktarda daha fazla psikolojik kasvet yaşadıklarını, ancak güçlük çekseler de üniversitelerin sunduğu akılsal ve duygusal sağlık hizmetlerini kullanmakta kararsız ettiklerini gösteriyor. Sağlıklı yaşam programları, talebe yolculuğu göz önünde bulundurularak planlanıyor. Platform, talebeler için güç geçiş yarıyıllarını tanımlamak ve durgunlaştırıcı soluk egzersizleri ya da daha iyi alışkanlıklar oluşturan endişeyi eksiltan etkileşimler gibi içerikleri ve vasıtaları gereksinim dinledikleri anda sunmak için bilgilerden yararlanıyor. 

Akılsal ve duygusal refah fantastik derecede duyarlı bir mevzu, bu sebeple üniversitelerin ve talebelerin güvenini kazanmak en ehemmiyetli öncelik. Tutum bilimi ve ruh sıhhati alanında ispatlanmış usuller kullanılarak oluşturulan platform UniWellbeing, duyarlı talebe sıhhati bilgilerini gözetmek, saklılık tertip etmeleriyle geçimli kalmak ve bilgilerin tamamen saklı ve tehlikesiz kalmasını sağlamak için AWS bulut çözümlerini kullanıyor. UniWellBeing CEO ’su Hugh Griffiths, “İstanbul Sanayi Odası 27001 ’yi asıllaştırmanın en kolay ve en süratli yolu olmasının yanı gizeme alıcılarımızı küresel olarak desteklediği ve yeni bölgelere girmek için manileri kaldırdığı için AWS ’e geçiş yaptık” biçiminde konuştu. 

Talebeler günlük ruh hallerini, üretkenliklerini ve erteleme ve evham ile gayretlerini saklı bir şekilde rapor edebiliyorlar. Platformun güçlü tahlil vasıtaları, talebelerin gereksinim dinledikleri içeriği ve dayanağı hemen almalarını sağlıyor ve üniversite idareyicilerine sağlıklı yaşam tavırları ve bunların neticeleri hakkında bedelli bilgiler veriyor. 

Suni zekâ ve makine öğrenimi kullanan eğitim çözümleri, bilgileri işlemek ve açıklamak için aralıksız büyüyen özellikleri sayesinde hangi uygulamaların veya süreçlerin işe yaramadığını ve hangilerinin talebeleri zafere yönlendirdiğini tanımlayarak talebeler hakkında daha derin içgörüler sunuyor. Bu teknolojiler, lüzumu olan talebelere dayanak eli uzatarak kimsenin gözden kaçmadığından emin olunmasını sağlıyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı