Bu hafta NVIDIA Studio'da: 3D Sanatçısı 'CG Geek', Büyük Bir Bilim Kurgu Dünyasını Rekor Vakitte Nasıl İnşa Ettiğini Anlatıyor

PAYLAŞ
Bu hafta NVIDIA Studio'da: 3D Sanatçısı 'CG Geek', Büyük Bir Bilim Kurgu Dünyasını Rekor Vakitte Nasıl İnşa Ettiğini Anlatıyor
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -
İçeriği Oyla

3D ve animasyon dünyasının sıradışı adlarından biri olan CG Geek, bu hafta NVIDIA Studio ’da iddialı bir misyonu bitirdi ve yalnızca üç gün içinde, bilim kurgudan esin alan büyük bir üç ebatlı dünya inşa etmeyi muvaffak oldu. The Fullness of Time Zamanın Doluluğu olarak adlandırılan dünya, GeForceRTX 4090 GPU ’su tarafından süratlendirilerek yaratıldı.

72 Saat İçinde Bir Bilimkurgu Dünyası İnşa Etmek 

Animatör ve görsel efekt sanatçısı CG Geek, tutkulu sanatçılara popüler bir YouTube kanalının nasıl yaratılacağını öğretiyor. Ayrıca sanatçı sarih bir kaynak uygulaması olan rekabete ve hudutları zorlamaya imkân tanıyan 3D uygulaması Blender ’la alakalı eğitici videolar paylaşıyor. 

Bu hudutların ne kadar zorlanabileceğini görmek için CG Geek, CES ’in bir parçası olarak süreli bir tasarım müsabakası başlattı ve NVIDIA Studio teknolojileri ve GeForce RTX 4090 GPU ’suyla desteklenen animasyonlu bir projeyi, sadece üç gün içinde bir araya getirmeyi muvaffak oldu. Sanatçı, en başta eseri yaratacağı cinsin tercihi için Instagram, Twitter ve YouTube ’daki topluluğunu oylamaya davet ederek projesine başlıyor.

Bilim kurgunun sarih ara galip gelmesiyle uzak gelecekteki bir şehir siluetinin neye benzeyeceğini öngörmeye başlıyor. İlk adımı, alanı fütüristik üç ebatlı binalar ve gökdelenlerle doldurmak oluyor.

CG Geek, Blender ’da kolay biçimler oluşturuyor ve bunları asıl dünyadaki binaların ebatlarına uyacak biçimde ölçeklendiriyor. Daha sonra, hoş dokulu yapılar oluşturmak için malzemeler ve yansımalar ilave ediyor. Ardından Blender ’a yeni ilave edilen ve üç ebatlı modellemenin ehemmiyetli bir güzergahı olan Geo Nodes veya Geometry gibi parçalardan yararlanıyor.

Geo Nodes neredeyse tüm standart iş akışlarını ortadan kaldırıyor. Sıradan bir nesne inşa etme süreci, her adımın sırayla ilerlediği ve sadece manuel geri alma harekâtı ile tersine çevrilebildiği doğrusal bir model izliyor. Geo Nodes, doğrusal olmayan, meselesiz iş akışlarına ve az ölçüde bilgi kullanarak fantastik derecede detaylı sahneler oluşturma olanağı sunan nesne misallendirmeye izin veriyor.

CG Geek, resimlerden hakikatçi üç ebatlı modeller oluşturmak için iPhone ’unu kullanarak nesneleri tarıyor. Daha sonra, GeForce RTX 4090 GPU ’su tarafından olası kılınan 30 GPU süratlendirmeli özellikten biri olan detaylı doku uygulaması için Adobe Photoshop ’u kullanıyor. CG Geek, görüntü niteliğini yükseltmek için suni zekâ kullanan RTX süratlendirmeli Super Resolution Süper Çözünürlük özelliğinin, tüm eser süresince dokuları dışa aktarma mevzusunda oldukça faydalı olduğuna da paylaşıyor.

Sanatçı, istediği görüntüye erişene kadar eserindeki bilim kurgusal binalara sarmaşıklar ve aşınma gibi ince ve hakikatçi ayrıntılar ekliyor.

Vazifesini yerine getirirken tecrübelediği süreç, birkaç dakika içinde detaylı, düşük poli bilimkurgu binaları inşa etmeye müteveccih kısa bir eğitici videoda da ele alınmış. Videoya erişmek için:

CG Geek ’in RTX 4090 GPU ’su, böylesine detaylı bir civarda etkileşimli, resim asılcılığında hareket için Blender Cycle ’ın RTX süratlendirmeli, suni zekâ takviyeli OptiX ışın izleme özelliğini kullanmasına imkân tanıyor. Bu, bekleme zamanlarını neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor ve CG Geek ’in hayal gücüyle eşzamanlı eser yaratmasına imkân tanıyor.

 Sanatçı, animasyonların yanı gizeme kum ve su gibi ayrıntılar için hakikatçi dokuları süratli ve kolay bir biçimde uyguluyor. Son renderlarsa Blender Cycles ’ta RTX süratlendirmeli OptiX ışın izleme ile süratli bir biçimde bitiriliyor. CG Geek ’in fütüristik metropolü inşa etmesi yalnızca 21 saatini aldı ve 4K çözünürlükte oluşturmasıysa 10 saat sürdü.

Sanatçı “Şu anda NVIDIA, Blender gibi üç ebatlı misyonlar için yüksek performanslı GPU ’ların başında geliyor” diyor. “Asıl zamanlı editleme süreçleri için hiçbir şey RTX 4090 GPU ’nın süratine yanaşamaz.”

Yaratıcı Süreçler NVIDIA Studio ile Daha Kolay!

İçerik üreticiler isteklerini iş fırsatlara dönüştürerek bu işlerden işlerinden kazanç elde edebiliyor. NVIDIA Studio bu stil teşebbüsleri destekliyor ve içerik üreticilerin daha çok şeyi bilmelerine, keşfetmelerine ve yaratıcı gayretlerini bir sonraki seviyeye taşımalarına destekçi oluyor:

Teknoloji ve kaynaklarla — GPU süratlendirme ve suni zekâ takviyeli özelliklerdeki en son büyümeler, işlerin daha süratli yapılmasına destekçi olurken Studio Drivers yaratıcı uygulama optimizasyonu ve sistemlere de eminlik sağlıyor. Eğitimler ile— yaratıcı profesyoneller tarafından oluşturulmuş, herkese sarih ve fiyatsız suratlarca seçkin eğitim, acemi içerik üreticilerinin marifetlerini geliştirmesi için süratli püf noktaları ve ipuçlarından ayrıntılı bilgilendirici serilere kadar bir hayli şey sunuyor. Esinle — ebatlar arası Stüdyo sanatçılarının, öykü anlatıcılarının ve saygın yayıncıların üç ebatlı animasyon, video tertip etme, grafik tasarım, resimcilik gibi yaratıcı alanlardaki yolculukları tecrübelenebiliyor.

NVIDIA Studio standart iş süreçlerinin dışında da içerik üreticileri desteklemeye imkân tanıyor.  

#NewYearNewArt Challenge 

NVIDIA Studio topluluk müsabakası başladı: #NewYearNewArt.

Yeni bir seneyle beraber yeni sanat eserlerini görme coşkusunu yaşıyoruz! Eserlerinizi paylaşarak sosyal medya kanallarımızda yer alma bahtı için #NewYearNewArt hashtag ’ini ve NVIDIAStudio yaftasını kullanabilirsiniz.

Studio YouTube kanalındaki eğitici videolara ulaşabilir  ve Studio duyurusuna aza olarak doğrudan gelen kutunuzda aktüellemeler alabilirsiniz.

 

Kaynak: adamnedio.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir