ChatGPT ile adil işyeri oluşturulabilir mi?

PAYLAŞ
ChatGPT ile adil işyeri oluşturulabilir mi?
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Teknoloji ve dijital mutasyonun yaşamın her alanına nüfuz ettiği günümüzde, değişen iş modellerine ChatGPT ’nin tesiri tartışılıyor. Çalışan memnuniyeti ve bağlılığı mevzusunda Great Place To Work® ’nam işaret ettiği ADALET, ChatGPT ’nin İK süreçlerine dahil edilmesiyle sağlanabilir mi?

Great Place To Work®, 1992 ’den bu yana asıllaştırdığı 100 milyondan fazla çalışan anketinden elde ettiği engin bilgiler ile bir işyerini harika hale getiren şeyin GÜVEN olduğunu ortaya koydu. İşyerinde güven kuruluş faktörün başındaysa ADALET geliyor. Değişen ve dönüşen iş dünyasında teknolojinin sağlayabileceği avantajların neler olabileceği tartışılırken şu gizemeler her yerde karşımıza çıkan ve süratle büyüyen ChatGPT ’nin çalışma biçimimiz üzerindeki tesirleri gündeme taşındı. Bir yandan ChatGPT ’nin tesirinin en güçlü ve en süratli biçimde görüleceği alan İK olarak görülürken değişik taraftan İK profesyonellerinin işini bir hayli istikametten basitleştireceği de belirtiliyor.

Pek çok uzmana göre ChatGPT ’nin yapabileceklerinin hakikat hududu, sizin hayal eforunuzla hudutlu ve dünyanın dört bir yanındaki neredeyse tüm işe alım firmaları, ChatGPT ’yi faal ve lisanslı kullanmak üzere uyuşma asıllaştırmış vaziyette. Günümüzde ChatGPT ’nin marifetleri, işe alım alanında özgeçmişlerin elenmesi, çalışan adaylarıyla bağlantı kurulması, ziyaret sualleri ve iş tanımlarının hazırlanması mevzularında takviyeci olabilecek seviyede. Ancak İK çalışanlarının çok fazla zamanını alan bu mevzulardaki yardımının ötesinde ChatGPT, işe alım sonrasındaki süreçlerin idarenmesinde de ehemmiyetli rol üstlenebileceği belirtiliyor.

Eyüp Toprak: “ChatGPT, harika müessese kültürü oluşturmaya takviyeci olabilir”

ChatGPT ’nin harika müessese kültürlerinin temel bileşenleri olan adaletli fiyat ve terfiler mevzusunda da daha hakkaniyetli iş yerleri oluşturmaya takviyeci olabileceğini belirten Great Place To Work® Türkiye CEO ’su Eyüp Toprak, “ChatGPT, kimlerin terfi aldığı, organizasyonda ne kadar zaman kaldığı ve fiyat seviyeleriyle alakalı daha ileri incelemeleri yapabiliyor. Ayrıca çalışanlara sunulacak eğitim ve geliştirme programlarında da takviyeci olabiliyor. Suni zekâ, organizasyon içinde yeni açılan roller için lüzumlu maharetlere sahip çalışanları tespit edip, onlara, daha evvel hiç sahip olmadıkları fırsatları sunabiliyor. Misalin yeni bir pazarlama idareyicisi arıyorsanız, yazma marifetlerine sahip olduğunu öğrenmediğiniz birini bulmanıza takviyeci olabilir. Başka Bir Deyişle suni zekâ, ‘paralel maharetlere bakarak ’ şahsın şu anda yapmadığı ama hünerlerinin anlaştığı hangi görevleri üstlenebileceğini tespit edebiliyor. Bu gibi İK çalışanlarının çok fazla zamanını alan işlevlerin ChatGPT gibi suni zekâ teknolojilerine devredilmesiyle çalışanların elde edecekleri ilave zamanı, güçlü müessese kültürü oluşturmada ehemmiyetli hisseye sahip liderlerle daha fazla koçluk yapma, marifet taktiği geliştirme ve marifet sarihine çözüm olarak yeni ve yaratıcı işe alım fikirleri üretme gibi işlevlere ayırabilirler. Bu da organizasyon içerisinde yaşamı ehemmiyete sahip adalet ve güven temennisine doğrudan tesir edecektir” dedi.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı