Dell NativeEdge Yazılımı, Uç Operasyonları Dönüştürüyor

PAYLAŞ
Dell NativeEdge Yazılımı, Uç Operasyonları Dönüştürüyor
  • 0
  • 0
  • 8 dakika da oku
  • +
  • -

Dell Technologies, 22-25 Mayıs tarihlerinde tertip ettiği Dell Technologies World aktifliğinde pek çok yeni çözümünü tanıttı. Dell Technologies ’in uç portföyündeki yenilikler, uç altyapısının dağıtımını ve güvenliğini kolaylaştırarak operasyonları iyileştiriyor ve ağ performansını artırıyor.

 

 Dell Technologies, firmaların uç dağıtımlarını basitleştirip optimize etmelerine takviyeci olmak için tasarlanmış uç operasyonları yazılım platformu olan Dell NativeEdge ’i kullanıma sunuyor. NativeEdge sayesinde alıcılar, uç konumlardan bilgi merkezlerine ve çoklu bulutlara kadar binlerce makine ve konumdaki uç operasyonlarını kolaylaştırabiliyor.

 

Project Frontier ’in taahhütlerinden birini yerine getiren Dell NativeEdge, geniş ölçekte güvenli makine ekleme, uzaktan idare ve çoklu bulut teftişi sağlayan sektörün tek uç operasyon yazılım platformu olarak karşımıza çıkıyor. NativeEdge, Dell ’in uçtan uca portföyündeki muhtelif ekipmanlarla entegre edilerek, sıfır değişli dağıtım ve sarih bir sistem tasarımıyla rastgele bir müessesesel uç kullanım senaryosunu hakikatleştirmek için özel olarak geliştirildi. Ayrıca yerleşik Sıfır Güven özelliklerine de sahip olan Dell NativeEdge, alıcıların uygulamalarını ve altyapılarını tüm uç konumlarda gözeterek güvenlik tehlikesini eksiltiyor.

 

Dell Technologies İdare Heyeti Başkan Yardımcısı ve Operasyonlardan Mesul Eş Başkanı Jeff Clarke, mevzuyla alakalı olarak şunları söyledi: “Bilgilerin transferi karışık ve pahalı bir süreç olduğundan, idarenmesi ve otomatikleştirilmesi güç dağıtık mimarilere yol açabiliyor. Alıcılarımız uçta yeni iş yüklerini idaremeye ve suni zekayı artırmaya çalışırken, uç teknolojiler ve uygulamalar ekosistemlerini rejisörün ve güvence altına almanın daha basit ve tesirli yollarını bulmak için Dell ’e müracaat etiyorlar. Dell NativeEdge onları sürücü koltuğuna oturtuyor, böylece tüm uç varlıklarını tek bir çözümle idareyip basitleştirerek daha iyi tecrübeler, mahsuller ve neticeler elde etmelerine takviyeci oluyor.”

IDC ’nin Uç Taktikleri Araştırma Direktörü Jennifer Cooke ise “Çağdaş uç iş yüklerinin kullanım senaryoları çok muhtelif ve süratle çoğalıyor, bu da daha karışık altyapı etraflarına ve uç operasyonlara yol açıyor. Dell, alıcıların uç operasyonlarını kolaylaştırmalarına takviyeci olmayı kasteden kapsamlı Dell NativeEdge, yazılımıyla bu karışıklığı ve uçta makine ve uygulama dağıtımının doğasında bulunan güvenlik meselelerinin çoğunu gideren yeni ve eksantrik bir çözüm sunuyor” dedi.

 

Dell NativeEdge ile daha süratli dağıtım ve tasarruf

Dell NativeEdge ’in sunduğu avatanjları bir misal üzerinden anlatmak gerekirse; büyük bir üreticinin muhtelif coğrafyalardaki çok rakamda yapım kuruluşunda ambalajlama ve sevkiyat operasyonlarını otomatize etmesi gerekebiliyor. Bu gidişatta IoT, bilgi akışı ve makine görüsü gibi birden fazla teknolojiyi birbirine bağlaması gerekiyor. Lokasyonlar arasında birden fazla yazılım uygulamasını çalıştırmak için özel aygıtlara lüzum dinleniyor. Uygulamaları çalıştırmak için altyapıyı test etmek ve dağıtmak aylar sürebiliyor. Üretici, Dell NativeEdge ile mevcut altyapısını kullanarak teknoloji istiflerini birleştirebiliyor ve uç varlıklarını, uygulamalarını dağıtma müddetini aylardan haftalara indirebiliyor. Platform, uç operasyonları kolaylaştırmak için otomasyon kullanıyor ve üreticinin, yeni uygulamaları merkezden tüm lokasyonlara süratli ve güvenli bir biçimde sunmasına takviyeci oluyor.

Dell ’in takribî 100 büyük alıcının katılımıyla reelleştirdiği bir çalışmada2, vasati 25 kuruluşu olan tipik bir yapım alıcısı için NativeEdge destekli dağıtımların potansiyel ekonomik tesiri incelendi. Bir yapım alıcısının, uç varlıklarının yüzde 75 ’ini idareyen NativeEdge ’e yapacağı üç senelik bir yatırımla şunları elde edebileceği gösterildi:

 

Dell NativeEdge dağıtımlarında yüzde 130 ’a varan yatırımın geri dönüşü İdarenen her bir uç altyapı varlığına ait olarak aygıtların devreye alınması için gereken zamanda 20 dakikaya kadar eksilme ve müessesesel tehlikede ehemmiyetli bir düşüş neticesinde maliyet tasarrufu  Süratlendirilmiş uç varlık dağıtım müddetleri ve sıfır değiş sayesinde uç operasyon maliyetlerinde eksilme Saha destek sevkiyatlarına olan lüzumu eksilterek taşıma maliyetlerinde tasarruf, seyahat müddetlerinin yanı gizeme karbondioksit emisyonlarının 14 metrik tona kadar azaltılması

Değişik bir hayli sektörde faaliyet gösteren alıcılar, NativeEdge sayesinde eş tesirler göreöğreniyor.

 

Yeni perakende uç çözümü, perakende mağazaları ve ambarlardaki operasyonları basitleştiriyor

Dell, inVia Robotics uslu otomasyonlu yeni Dell Validated Design for Retail Edge ile de perakende uç çözümlerini genişletiyor. Çevrimiçi sipariş ve kapıda teslimat, perakendecilere daha fazla maliyet yükü getiriyor. Bu çözüm, mevcut ambar ve perakende alanını mikro operasyona merkezlerine dönüştürerek perakende çalışanlarının toplama, ambalajlama, sevkiyat ve teslimatta daha yararlı olmalarına takviyeci olmak için yazılım ve otomasyon kullanıyor. Perakendeciler, bilgilerin üretildiği perakende noktalarında idarenmesi kolay teknolojiyle, çalışanlarına perakende noktalarında daha yararlı yol/istikamet bulma ve sipariş toplama imkânı sağlayarak sipariş operasyona zamanlarını ve çalışan faydalılığını ehemmiyetli miktarda artırabiliyor.

Evvelden test edilmiş, onaylanmış ve Dell destekli altyapı çözümü, yararlı dağıtım, idare ve destek için uç perakende BT ve uygulamalarını tek bir altyapı istifi üzerinde konumlandırıyor. Alıcılar bu çözümü Linux, Microsoft Azure Stack HCI ve VMware Edge Compute Stack dâhil olmak üzere birleşik idare alternatifleriyle Dell PowerEdge sunucularında dağıtabilecekler. Bu çözüm alıcılara, uslu perakende otomasyonuna giden basitleştirilmiş ve elastik bir yol sunuyor.

 

İrtibat, yararlılık ve küresel destek uç operasyonları basitleştiriyor

Fortune 100 işletmelerinin yüzde 81 ’i Dell ’in uç çözümlerini kullanıyor. Dell, alıcıların uç operasyonlarını basitleştirmelerine ve daha fazla değer elde etmelerine takviyeci olmak için kesintisiz olarak portföyünü yeni çözümler ve hünerlerle kuvvetlendirmeye devam ediyor:

 

Dell Private Wireless with Airspan and Druid, firmalara uç konumlara dağıtılmış makine ve sensörler gibi binlerce uç teknolojisi için güvenilir, güvenli kablosuz irtibat sağlayan onaylanmış bir özel kablosuz çözümdür. Dell Özel Kablosuz Programı ’nın bir parçası olan bu çözüm, uç noktadaki firmalar için özel kablosuz irtibat alternatifi sunuyor. Çözüm, müessesesel BT ve operasyonel teknoloji OT sistemlerine kolayca entegre edilebiliyor, bireye özel uygulama ve uçtan uca idare ve destek kapsıyor.

 

Dell anahtarlarındaki ölçeklenebilir, sarih kaynak tabanlı bir ağ işletim sistemi olan Enterprise SONiC Distribution by Dell Technologies 4.1, daha iyi yapı görünürlüğü, güvenlik ve performans sağlayan Kullanıcı Konteyner Takviyeyi UCS – User Container Support ve akış telemetrisi dâhil olmak üzere ek bilgi merkezi ağ özelliklerini uç dağıtımlara genişletiyor. Dell ’in SONiC çözümü, alıcıların ağ yapısının yaşam döngüsü idaresini basitleştirmelerine ve satıcı bağımlılığını önlemelerine takviyeci olmak için çok satıcılı bir ekosistemin elastikliği ile ortak sarih kaynaklı taşıt setlerinin basitliğini birleştiren tek bir ağ işletim sistemi sağlıyor.

 

Dell ProDeploy Flex, uçtaki alıcılar için değer elde etme müddetini daha da süratlendirmek için tasarlanmış modüler bir dağıtım hizmetidir. Hizmetin elastik yapısı, alıcıların uç altyapılarından ve uygulamalarından azami değeri elde etmek için uç dağıtım hizmeti gereksinimlerini kendi isteklerine göre ayarlamalarına imkân veriyor.

 

Dell, alıcıların iş yüklerinin ve bilgilerinin meskenini optimize etmelerine takviyeci olmak için uç çözüm portföyünü genişletmeye devam ediyor ve BT ’nin değişen gereksinimlerini karşılamak için daha fazla Dell uç çözümü As-a-service olarak sunmayı tasarlıyor. Dell ’in gelişen uç iş ortağı ekosistemi, alıcıların uç konumlardaki zaferi için kritik ehemmiyet taşıyor. Dell Edge İş Ortağı Sertifikasyon Programı sayesinde bağımsız yazılım satıcıları ISV ’ler, sistem entegratörleri ve OEM iş ortakları, alıcılara entegre uç altyapı çözümleri sunmak için yazılım uygulamalarını Dell NativeEdge üzerinde test edip doğrulayabilecekler.

 

Kullanıma sunulma tarihi 

Dell NativeEdge yazılım platformu Ağustos 2023 ’deri itibaren 50 ülkede alıcılara, OEM ’lere ve iş ortaklarına kullanıma sunulacak. inVia Robotics özellikli Dell Validated Design for Retail Edge, Ağustos 2023 ’te tüm dünyada kullanıma sunulacak. Dell Private Wireless with Airspan and Druid, Haziran 2023 ’te tüm dünyada kullanıma sunulacak. Dell ProDeploy Flex, Ağustos 2023 ’te tüm dünyada kullanıma sunulacak. Enterprise Sonic Distribution by Dell Technologies 4.1 bugünden itibaren tüm dünyada kullanıma açıldı.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı