Ebeveyn kontrol yazılımlarında olması gereken beş özellik

PAYLAŞ
Ebeveyn kontrol yazılımlarında olması gereken beş özellik
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

İnternet, pandemi döneminde gençler için bir can simidi oldu. Bir Hayliyi derslerini bilmek, dostlarıyla irtibatta kalmak ve en sevdikleri site ve uygulamalarda zaman geçirmek için teknolojiyi kullandı. Bu yarıyılda ebeveynler için ise en ehemmiyetli nokta  risklerin nerede olduğunu kavramak ve çocuklarının maruz kaldığı tehlikeleri en aza indirmeye çalışmak oldu. Siber güvenlik firmayı ESET, ebeveyn hakimiyet yazılımlarında dikkat edilmesi gerekenleri araştırdı, tekliflerini paylaştı.

 

Geçmişte ebeveynlerin çocuklarının dijital faaliyetleri mevzusunda fazla kaygılanmalarına gerek yoktu. Evdeki merkezi bir bilgisayar internete açılan tek kapıydı. Takip etmek, sorgulamak daha kolaydı. Sonra mobil aygıtlar geldi. Şimdi çok daha büyük güçlüklerle karşı karşıyalar. Hem çocuklar himayeden uzak olarak internette daha fazla dolaşma fırsatı buluyor hem de dijital dünyada daha fazla saklı risk var. Bu da ebeveyn hakimiyet yazılımını ebeveynler için giderek daha cazip ve daha çok gereksinim dinlenen bir alternatif haline getiriyor. İşletim sistemi geliştiricileri dahi artık bu alanda bazı işlevler sunsa da, en noksansız özellik setleri güvenlik uzmanları tarafından planlanan üçüncü taraf çözümleridir. Doğru vasıtalar, çocuklarınızın güvenliğini artırmak ile onlara keşfetme, bilme ve sosyalleşme serbestliği vermek arasında bir denge kurmalıdır.

 

Neden bir ebeveyn hakimiyet yazılımına lüzumunuz var?

Çocuklar aygıtlarında her zamankinden daha fazla zaman geçiriyor. Pandemiden evvel Amerika Birleşik Devletleri ’li çocukların ekran başında geçirdiği vaktin, günde takribî dört saat olduğu hipotez ediliyordu. COVID dönemindeki kısıtlamalar sebebiyle bu zaman iki katına çıktı. Ebeveynler için en ehemmiyetli nokta, risklerin nerede olduğunu kavramak ve çocuklarının maruz kaldığı tehlikeleri en aza indirmeye çalışmaktır. Anne babaların sanal dünyada  kaygılanacak çok şeyi var. Bu evhamlardan kimileri şunlar: 

Uygunsuz içerik Bunlar cinsel içerikli materyaller, cinsiyetçi veya ayrımcı içerikler, rahatsız edici veya şiddet kapsayan görüntüler/videolar, kumar siteleri ve hatta küfürlü içerikler olabilir. Neyi uygunsuz bulduğunuz çocuğun yaşına ve olgunluğuna bağlıdır. Siber zorbalık Ne yazık ki, zorbalık çoğu çocuk için yaşamın bir hakikatidir. Ancak çevrimiçi dünyada bu tehdit, yakın dostların dışına doğru genişliyor. Bir AB araştırması, tüm çocukların yarısının yaşamları süresince bir cins çevrimiçi zorbalığa maruz kaldığını belirtiyor. İstismar. Çocuklar teknoloji mevzusunda akıllı görünebilir ama aynı zamanda internette tanıştıkları insanlara güvenmeye de yatkındırlar. Ne yazık ki bazı erişkinler bu vaziyetten yararlanmaya hazırdır. Genellikle sosyal medya, iletileşme, reyin ve öteki uygulamalarda akran biri gibi davranarak kurbanlarının güvenini kazanmaya çalışırlar. Bilgi sızıntısı Muhtemelen hepimiz internette çok fazla paylaşım yapıyoruz. Ancak çocuklarımız bizden çok daha geniş bir dijital dost çevresine sahip, bu da edindiği bilgileri makûs emelli kullanacak şahıslar olabileceği anlamına kazanç. Bir evcil hayvanın ismi, ev adresi veya tatile gitme zamanı gibi hasarsız bir şey dahi dijital ve asıl dünya ataklarında kullanılabilir. Kimlik hırsızlığı ve kimlik avı dolandırıcılıkları Çocuklarınız sosyal medya, iletileşme uygulaması ve e-posta hesabı açtıkları anda, duyarlı şahsi ve finansal bilgileri vermeleri veya makûs emelli yazılım yüklemeleri için onları aldatmak üzere hazırlanmış sahte ileti bombardımana yakalanır. Bir Hayliyi ikna edicidir. Kimileri fiyatsız hediye taahhüdü ile ikna etmek için hazırlanmış olabilir. Fazla ekran süresi  Bu gidişat çocuklarda göz problemleri, bunalım, fazla yeme ve öteki fiziksel problemlerle ilişkilendirilir. Belki de en aşikar olanı, bir ekrana yapışkan olmak çocuklarınızın fiziksel dünyada etkileşime girmediği anlamına kazanç, bu da duygusal ve sosyal gelişimlerine hasar verebilir.

 

Ebeveyn hakimiyet yazılımında dikkat etkeniz gerekenler

Piyasada, yukarıyadaki güçlüklerin bir kısmı veya tamamı için destekçi olacak pek çok çözüm var. Bu alanda ve daha geniş siber güvenlik alanında eminliği ispatlanmış bir markaya yatırım yapmak bereketli olacaktır. İyi bir başlangıç olarak alttakileri göz önünde bulundurun:

Uygulama hakimiyetleri yaşlarına uygun olmayan uygulamaları yasaklamanızı veya hangi uygulamalara ne kadar müddetle ulaşabileceklerini hakimiyet etmenizi sağlar. Günlük zaman hudutları, fazla ekran zamanını en aza indirmek için iyi bir fikirdir. Uygulama ve web kullanım raporları, çocuğunuzun çevrimiçi etrafta nerede süre geçirdiğini daha iyi kavramanıza ve gelecekte yasaklanması gerekebilecek siteleri ya da uygulamaları tanımlamanıza destekçi olabilir. Ayrıca yeni yüklenen uygulamaları da işaretlemelidir. Tehlikesiz tarama, evvelden kategorize edilmiş yaşa uygun olmayan sitelere ulaşımı manilerken çocuğunuzun internette dolaşmasına destekçi olacaktır. Burada, çocuğunuzun muhakkak sitelere ulaşım arzında bulunabilmesi ve sizin de bunu vaziyete göre değerlendirmeniz bereketli olur.  Konum tanımlayıcı ve alan ihtarları, çocuğunuzun makinelerinin konumunu göstererek, size ileti yollamayı veya aramayı unutursa nerede olduklarına dair kaygılarınızı gidermeye destekçi olur. Bir öteki bereketli özellik de çocuğunuz bir bölgeye girdiğinde veya çıktığında aygıtınıza sevk edilen bildirimlerle fiziksel “bölgeler” oluşturma özelliğidir. Kullanımı kolay bir portal bulmacanın son parçasıdır ve mahsulü devamlı olarak kolayca kurmanıza, idaremenize ve yapılandırmanıza imkân tanır.

 

Ebeveyn hakimiyet yazılımı çocuğunuzu mesul bir internet kullanıcısı haline getirecek büyülü bir değnek değildir. Hiçbir şey çocuklarınızla kuracağınız dürüst ve karşılıklı irtibatın sağlayacağı kıymetin yerini yakalayamaz. Onlara yalnızca yazılımı yüklediğinizi söylemeyin aynı zamanda neden yüklediğinizi de söyleyin. Gördüğünüz riskler hakkında sarih bir biçimde konuşun ve beraber bazı temel kaideler tanımlayın. Anlattıklarınızı manevileştirdiğinden emin olun. Daha da iyisi, arada bir teknolojiye ara verin. Çocuklarınızın keşfedebileceği, çevrimiçi olmayan harika bir dünya da var. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı