EY'dan, Azure OpenAI teknolojisi kapsamında ChatGPT destekli bordro yönetimi çözümü

PAYLAŞ
EY'dan, Azure OpenAI teknolojisi kapsamında ChatGPT destekli bordro yönetimi çözümü
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

EY ve Microsoft, Azure OpenAI teknolojisi kapsamında ChatGPT ’yi kullanarak karışık suallere cevap getirebilen bir bordro sohbet botunu ölçeklendirmek üzere iş birliğine gitti. Çalışanların bordro ile alakalı karışık suallerini cevaplayan ve çalışan tecrübesini şahsileştiren yeni çözümün, patronların bu alandaki yükünü %50 ’den fazla eksiltmesi bekleniyor.
 

Beynelmilel danışmanlık işletmeyi EY Ernst & Young, vergi ve hukuk alanlarında en gelişmiş Azure OpenAI teknolojilerini kullanmaya müteveccih olan Microsoft ile ortak vaatleri yönünde, stratejik iş birliğinin bültenini yaptı. EY bu iş birliği kapsamında, uslu bordro sohbet botunu EY Intelligent Payroll Chatbot, Next Gen Bordro platformunun bir parçası olarak geliştirecek.

Alıcılar, Microsoft Cloud ve Azure OpenAI hizmetini kullanarak, EY bordro çözümlerinin ortaklaşa aklı ile geliştirilen ücret bordro sistemlerini modernize edebilecek ve böylece çalışan memnuniyetini artırabilecek. Ayrıca alıcılar, bu sayede bordro idaresine ait hakimiyet, teftiş ve iş akışı süreçlerini otomatik hale getirebilecek ve geleceğin iş eforunu geliştirmek için stratejik içgörülerden faydalanabilecek. 

Üretken suni zeka Generative AI sohbet botunun hem çalışan memnuniyetine hem de ilk temasta çözüme FCR= first contact resolution müteveccih temel performans göstergelerini, %50 ’den fazla geliştirmesi bekleniyor. Başlangıçta, %93 oranında ilk seferde doğru cevap oranına erişen ‘kavram ispatı ’ POC belirtileri de bu temenniyi destekliyor. 

Günümüzde bir hayli şirket, dil, saat dilimleri, bordro mevzularının karışıklığı ve sualleri çözmek için lüzum dinlenen bilgi hacmi gibi sebeplerle, birinci kademe tier-1 çalışan suallerini tesirli şekilde cevaplamakta zorlanıyor. Ananesel çağrı merkezleri, kolay sohbet botları, tercüme hatları language lines ve çalışanlara özel bilgilendirme portalleri, bordroya ait suallerle alakalı yüksek çağrı hacminin maliyeti de dahil olmak üzere getirilen yükü eksiltmede ve çalışan tecrübesini iyileştirmede istenen zafere erişemedi.

Bu noktada, EY “ferdin ücret bordrosunun anatomisini” kavramak ve legal geçimlilik ile alakalı unsurları işletme siyasetleriyle ilişkilendirmek için Azure OpenAI hizmeti üzerinde ChatGPT ’yi kullanarak bir geniş dil modeli LLM=large language model ve üretken suni zeka sohbet botu oluşturdu. Tüm bu çalışmalarla, ayrıntılı sualleri cevaplamak ve çalışanlar için en üst seviyede şahsileştirilmiş açıklamalar üretmek hedeflendi.

EY Uslu Bordro Sohbet Botu, 159 ’dan fazla ülkede ve 49 değişik dilde mahallîleştirilmiş olarak, çalışanlara geçimli ücret bordroları, vergi belgeleri ve içgörüler sunan EY ’ın çalışan tecrübeyi mobil ve web uygulamaları arasına ilave ediliyor. 

EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Bölüm Başkanı ve İşletme Ortağı Gökhan Gümüşlü söz mevzusu iş birliğiyle alakalı şu değerlendirmede bulundu: 

“EY, tüm hissedarları için daha iyi neticeler üretme maksadı yönünde pazar lideri hizmetler geliştirme odaklı çalışmalarını sürdürüyor. Bu yönde, sohbet hüneri çok daha güçlü ve çok büyük hacimlerdeki içeriği daha süratli ayrıştırma hünerine sahip ileri teknolojiler ve üretken suni zeka teknolojisiyle alıcı tecrübesini iyileştirmek üzere çalışıyor. EY Intelligent Payroll Chatbot ’un, EY ’ın Next Gen Payroll platformuna ilave edilmesi de bu kapsamda en ehemmiyetli çıktılar arasında yer alıyor. Microsoft ’un lider teknolojisini, EY ’ın uzmanlığı ve suni zeka alanındaki prensiplerini, Azure OpenAI ’ın kabiliyetlerini ve Azure bilgi teknolojilerini bir araya getiren bu iş birliği sayesinde işletmeler, suni zeka dayanaklı yeni bordro uygulamalarından yararlanabilecek. EY, bordro bilgilerinin ve beynelmilel tertip etmelerin artan karışıklığıyla başa çıkılabilmesine takviyeci olmak ve buna çözümler geliştirmek ismine Microsoft ile beraber çalışmaya devam edecek.”

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı