Hibe desteği 250 bin liraya yükseltildi

PAYLAŞ
Hibe desteği 250 bin liraya yükseltildi
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Uzman Ellerin Desteklenmesi Projesi kapsamında verilen hibe takviyenin meblağı 100 bin liradan 250 bin liraya çkarıldı.

Kırsal Kalkınma Yardımları Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine Ait Kararda Farklılık Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, uygulanacak projelerin emeline erişmesi, sürdürülebilirliği ve kırsal kalkınmaya katkısını artırmak için hibe meblağı 250 bin liraya çıkarıldı. Geçen sene 81 şehirde uygulanan proje kapsamında hibe meblağı şahıs başına 100 bin lira olarak tanımlanmış, yatırımını bitiren 1023 şahsa hibe ödemesi yapılmıştı.

Uzman Eller Projesi ile kırsal bölgelerde yaşayan veya yaşamayı vaat eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, yiyecek ve su mahsulleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve iş akademilerinden mezun genç popülasyonun istihdamına katkı sağlanması, nebatsal yapım, hayvancılık, yiyecek ve su mahsulleri sektörlerinde teşebbüsçülük desteklenerek bu faaliyetlerin eğitimli şahıslarca yapılmasının teşvik edilmesi, tarımsal imalin ölçüsünün, niteliğinin ve faydalılığının artırılması, ülkeye, kırsal alanda tarımsal yapım yapan şirketlere misal oluşturacak, kendi işini yapabilen ve istihdam olanağı ortaya koyabilen sürdürülebilir ve kazanç getirici yatırımların kazandırılması hedefleniyor.

Öte yandan, Tarım ve Orman ile Ulusal Eğitim bakanlıkları arasında imza atılan “Mesleksel ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü” kapsamında Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sıhhati, laboratuvar hizmetleri ve yiyecek teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi mekteplerden mezun gençler de projeye dahil edilerek hedef kitle genişletildi.