Humanis, Türkiye'den Çin'e ilaç ihracatı yapan ilk şirket oldu

PAYLAŞ
Humanis, Türkiye'den Çin'e ilaç ihracatı yapan ilk şirket oldu
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

3 kıtada bütün 25 ülkeye ihracat yapan Humanis, evrensel tesir ağını kuvvetlendiriyor. Türkiye ’nin en süratli gelişen ilaç şirketlerinden biri olan Humanis, Avrupa Birliği nitelik standartlarındaki yapım yetkinliği sayesinde zorlu bir pazar olan olan Çin ’e ihracat atağının ilk adımını attı. Mevzu ile alakalı açıklama yapan Humanis CEO ’su Yunus Sancak, “Çin pazarı Türk üreticileri için ehemmiyetli bir potansiyele sahip. Biz de hem yapım kapasitemiz hem de AR-GE yatırımlarımızla eforumuzu evrensel ölçekte ispatlayan bir firma olarak bu pazarda yerimizi almaya hazırız. Çin gibi güçlü bir ülkenin, kendisi Avrupa Birliği standartlarında yapım yetkinliğine sahipken Humanis ’i seçim etmesi ülkemiz ve sektörümüz için çok değerli. Önümüzdeki yarıyıllarda yatırımlarımızı kuvvetlendirerek Çin ’deki adımlarımızı süratlendirmeyi kastediyoruz.” biçiminde konuştu.

2010 senesinde takribî 200 milyon dolarlık yatırımla ilaç sektörüne güçlü bir giriş yapan Humanis, insan odaklı sağlık felsefesini tüm dünyada ulaşılabilir kılmak için var gücüyle çalışıyor. Yatırımları ve Çerkezköy ’de bulunan ehemmiyetli bir potansiyele sahip yapım kuruluşu ile Türkiye ’nin en süratli gelişen ilaç işletmelerinden biri olmayı başaran Humanis, sahip olduğu GMP Good Manufacturing Practices-İyi İmalat Uygulamaları sertifikaları ile evrensel çaptaki şirketlere yapım hizmeti vererek, kısa vakitte iç ve dış pazarın tesirli oyuncularından biri haline geldi.

YUNUS SANCAK: “ŞİMDİYE KADAR İHRACATTA EHEMMİYETLİ ADIMLAR ATTIK”

Humanis ’in yapım ilkeleri ile alakalı konuşan CEO Yunus Sancak, “Yatırımlarımızı ve satın almalarımızı Humanis ’in insan odaklı sağlık felsefesine sabreden taktiği istikametinde geliştirmeye devam ediyoruz. Bugün tecrübeli takımımız, yapım kapasitemiz ve teknolojik altyapımız sayesinde bir hayli formda ilaç üretebilecek bir konuma geldik. Yerli yapımın gitgide değer kazanan bir abonesi olarak uzun zamandır ihracatta da ehemmiyetli adımlar atıyoruz.” bilgisini verdi.

“Aralarında Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya gibi ülkelerin de bulunduğu toplamda 3 kıtada 25 ülkeye ihracat yapıyoruz. Almanya ’da kurduğumuz büromuzda, ürünlerimizi Avrupa pazarına kendimiz satmak için çalışmalarımızı başlattık.” açıklamasını yapan Yunus Sancak, Türkiye ’nin gelişmiş ilaç sanayisi sayesinde suratlarca ülkeye ilaç ihracatı yapabilen bir pazar hissesine sahip olduğunu vurguladı.  

YUNUS SANCAK: “TÜRKİYE ’DEN ÇİN ’E İLAÇ İHRACATI YAPAN İLK FİRMA OLDUK”

“Çin, bir buçuk milyara yanaşan popülasyonu için uygun maliyetli ve ulaşılabilir ilaçlar sağlarken aynı zamanda ilaç sanayisinin gelişmesini de teşvik etmek zorunda. Bu nedenle jenerik ilaçlar Çin ilaç sanayisinin temel yardımını oluşturuyor.” biçiminde konuşan Yunus Sancak, Çin pazarı ile alakalı değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“Çin pazarı Türk üreticileri için ehemmiyetli bir potansiyele sahip. Biz de hem yapım kapasitemiz hem de AR-GE yatırımlarımızla eforumuzu evrensel ölçekte ispatlayan bir firma olarak bu pazarda yerimizi almaya hazırız. Yakın zamanda bir ürünümüzle ilk adımı attık ve böylece de Türkiye ’den Çin ’e ilaç ihracatı yapan ilk firma olduk. Önümüzdeki yarıyıllarda yatırımlarımızı kuvvetlendirerek Çin ’deki adımlarımızı süratlendirmeyi kastediyoruz. Türkiye ’nin en büyük jenerik ilaç üreticilerinden biri olarak Çin pazarını büyük bir fırsat olarak görüyoruz.”

YUNUS SANCAK: “İLK ETAPTA 5 MİLYON DOLARLIK SATIŞ KASTEDİYORUZ”

Kardiyoloji ve göğüs hastalıkları alanında kullanılan bir ilaçla Çin ’e ilk adımı attıklarını açıklayan Yunus Sancak, şunları söyledi:

“Bu ürünşöhret geliştirilmesi, ruhsatlandırılması ve ticari yapımlar için lüzumlu altyapının hazırlanması evrelerinde takribî 2,3 milyon dolar yatırım yaptık. Çin pazarındaki bu ürünümüzle ilk etapta 5 milyon dolarlık satış yapmayı kastediyoruz. Bu kazancı kesintisiz olarak gelişmeye ve gelişime tüketerek ve en kısa vakitte Çin ’e ihraç ettiğimiz ruhsatlı ürün sayımızı artıracağız.”

Almanya, Belçika, Kanada ve Rusya ’dan GMP sertifikalarına sahip olan Humanis ’in, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Ürdün, Filipinler, Kırgızistan, Ukrayna, Rusya pazarı için de ruhsatlandırma çalışmaları devam eden ve yakında satışları başlayacak olan ürünleri bulunuyor. Önümüzdeki yarıyılda Avrupa ’daki mevcut ihracatını artırmayı tasarlayan firma, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Amerika pazarına girmek için de hazırlıklara başladı. 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı