Kaspersky, Çocukların Dijital Tercihlerini Araştırdı

PAYLAŞ
Kaspersky, Çocukların Dijital Tercihlerini Araştırdı
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Dünya Çocuk Günü ’nde Kaspersky Daily ’de yayınlanan yeni bir Kaspersky Safe Kids araştırması, çocukların dijital alaka alanlarını ve seçimlerini ortaya koyuyor. Yapılan araştırmaya göre son aylarda Türkiye ’de yaşayan çocukların Android ’de seçim ettiği en popüler üç uygulamanın YouTube % 34,3, WhatsApp % 18,0 ve Instagram % 12,0 olduğu görülüyor. Google Chrome % 51,6, Roblox % 11,6 ve Discord % 11,5 ise Windows ’ta en popüler uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor.  

Günümüz çocukları minik yaştan itibaren dijital makinelerle iç içe yaşıyor. Sanal dünyayı erkenden keşfeden çocuklar, buralardan dost edinip, reyin oynayarak ve pek çok şeyi bilme fırsatı tutuyor. 

Araştırma Mayıs 2022 ve Nisan 2023 tarih aralığını içeren ve anonimleştirilmiş bilgilere arama sorguları, en sık kullanılan uygulamalar ve en çok ziyaret edilen web siteleri direniyor. Bilgiler, Kaspersky Safe Kids kullanıcılarının izniyle elde ediliyor. Bilgilerin tahlil edilmesi, uzmanların sene süresince çocukların alaka alanlarını kavramalarına destekçi oluyor.

Dünya çapında YouTube ’da çocukların en çok cümbüş içeriği oluşturan kanalları ve blog yazarlarını aranıyor.  Misalin, challenges veya yaşam stili klipleri gibi yayınların aranması tüm sorguların %19 ’unu oluşturuyor. Çizgi filmler, TV gösterileri ve anime % 17 ikinci en popüler mevzular oluyor Üçüncü sırada ise müzik videoları %15,7 yer alıyor. Aramaların %15,5 ’ini ise reyin bloggerları, %10 ’unu ise öbür reyin içerikleri oluşturuyor. MrBeast ve SSSniperWolf, bloggerlar ve kanallar arasında küresel olarak en popüler adlar arasında yer alıyor.

Çocukların en çok aradığı şarkı, Baby Shark; En beğendikleri oyunlar Brawl Stars, Fortnite, Genshin Impact ve Stumble Guys

Çizgi filmler arasında çocuklar en çok Miraculous: Tales of Ladybug & Cat Noir 5. sezonu ve daha evvel My Story Animated adlı MSA ’yı arandığı görülüyor. Chainsaw Man, Demon Slayer ve One Piece, animeler arasında lider konumda ve en hoşlanılan filmler ise Super Mario Bros. Movie, Black Panther: Wakanda Forever, Rock Dog 3: Battle the Beat olarak karşımıza çıkıyor. 

Baby Shark ’ın ise çocukların en çok aradığı şarkı oluğu görülüyor. Müzikal seçimler açısından Koreli pop grupları BLACKPINK ve BTS, Porto Rikolu sanatçı Bad Bunny ve genel olarak rap cinsi lider konumunda yer alıyor.  

Aphmau, Dream ve Technoblade, reyin blog yazarları arasında en çok aranan adlardan olarak karşımıza çıkıyor. Roblox ve Minecraft dışında çocukların en beğendiği oyunlar Brawl Stars, Fortnite, Genshin Impact ve Stumble Guys. Öbür popüler aramalar arasında ise Gacha Life ile alakalı sorgular bulunuyor. Buna reyin videoları, TikTok, mini filmler ve daha aşırısı da dahil.

Son bir senede, “beluga”, “skibidi bop”, “gigachad” ve “countryhumans” çocuklar arasında en popüler olan espri içerikleriydi. ASMR videoları – fısıldama, gevrek sesler, yavaş hareketler gibi bireyin hafiflemesine neden olan videolar – ayrıca çok popülerdi. “Asmr eating” ve “asmr makeup” en çok aranan başlıklar arasındaydı.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı