Kaspersky, Türkiye'deki Kripto Para Kullanıcılarını Uyarıyor!

PAYLAŞ
Kaspersky, Türkiye'deki Kripto Para Kullanıcılarını Uyarıyor!
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Kaspersky, Türkiye ’de kripto para üniteyi kullanıcı eğilimlerini inceledi. Araştırmaya göre, Türkiye ’deki kripto para kullanıcılarının yarısından aşırısı siber kabahatlerden etkileniyor. 

Kaspersky, araştırma için yaptığı ankette katılanların %41 ’inin kripto para kullanıcılarını ilgilendiren potansiyel siber tehditler hakkında bilgi sahibi olduğunu düşündüğünü, %9 ’unun ise mevzu hakkında hiç bilgisi olmadığını tespit etti. Katılımcıların %59 ’unun kripto para üniteyi kabahatlerinden etkilendiğini ve kripto para sahiplerinin %40 ’ının da mevcut koruma sistemlerinin tesirli olduğuna inanmadığını ortaya koydu.  

Kullanıcılar kripto para üniteyi tehditlerine bilindik mi?

Yapılan araştırmada*, kullanıcıların kripto para üniteyi sahiplerinin karşı karşıya olduğu potansiyel tehditlerin farkında olmadığı görülüyor. Kripto para ünitesinin artan popülaritesine karşın, ankete katılanların sadece %41 ’i onu kullanmanın potansiyel tehlikeleri hakkında iyi derecede bilgi sahibi olduğunu düşünürken, %9‘u ise hiçbir bilgiye sahip değil. Ayrıca, bu tehditlere ait farkındalık yaş eksildikçe çoğalıyor. Buna göre, 35 yaşın altındaki genç harcayıcıların mevzuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olduğu da ortaya konuluyor. 

Sanal hırsızlık ve dolandırıcılık gibi siber tehditler, kripto para ünitesini kullanmanın en yaygın negatif doğrultuları arasında görüyor. Katılımcıların sırasıyla %25 ve %26‘sı bunları en ehemmiyetli kaygıları olarak belirtiliyor. Ankete katılanların %23 ’ü ise kripto para ünitesine sahip olmasalar dahi kripto tehditlerinin hedefi haline gelebileceklerinin farkında dahi değil.  

Kripto para ünitelerinin daha fazla gözetmeye lüzumu var!

Türkiye ’deki katılımcıların %59 ’unun kripto para üniteyi kabahatlerinden etkilendiğini belirtiği ve %49‘unun kripto para üniteyi için mevcut koruma sistemlerinin tesirli olduğuna inandığı araştırma neticelerine ait Kaspersky ’nin APAC Küresel Araştırma ve Tahlil Takımı Başkanı Vitaly Kamluk. “Kripto para piyasasının son zamanlardaki gerilemesine karşın, bu alandaki makûs amaçlı faaliyet seviyesi eksilmedi. Hala emekleme evresinde olan kripto sanayisi, dolandırıcılar için ilk hedef olmaya devam ediyor. Bu anket, kripto para üniteyi sahiplerinin karşılaştığı potansiyel tehlikeler hakkında artan farkındalık ve eğitim gereksinimini vurgulamaktadır. Dijital varlıkların özümsenmesi çoğalmaya devam ederken, fertlerin kendilerini siber tehditlerden gözetmek için uygun temkinleri almaları çok ehemmiyetlidir.” yorumunu yapıyor.

Tehditlere ve evhamlar bölgeye göre değişiyor!

Güney Afrika ve Asya-Pasifik ülkelerindeki vaziyeti de gözler önüne seren Kaspersky, Güney Afrika ’da %23 ve Asya Pasifik ’te ise  %15 oranında sahte uygulamalar olduğunu  belirtiyor. Araştırmaa göre, Güney Afrika ’da %16 ve Asya Pasifik ’te %15 oranında  endişeler olduğunu  ortaya koyuluyor. Avrupa ’da ise bu mevzuda ehemmiyetli sualin, erişkinlere müteveccih web sitelerindeki tarama geçmişini ifşa etmekle tehdit ettikleri haraç hamlelerinin %13 oranında olduğu görülüyor. 

Kripto para ünitesini tehlikesiz bir biçimde kullanabilmek için Kaspersky uzmanları şunları da öneriyor:

Güçlü ve eşsiz parolalar kullanın: Kripto hesaplarınızın her biri için güçlü ve eşsiz parolalar oluşturmak, parola kırma ve kaba kuvvet hamlelerini önlemeye takviyeci olabilir. Kimlik avı ataklarına karşı dikkatli olun: Kimlik avı hamleleri, seans açma kimlik bilgilerinizi veya şahsi bilgilerinizi ifşa etkeniz için sizi aldatmaya müteveccih teşebbüslerdir. Kuşkulu e-postalara veya irtibatlara karşı dikkatli olun ve seans açma bilgilerinizi girmeden evvel URL ’yi iki defa hakimiyet edin. Özel anahtarlarınızı paylaşmayın: Özel anahtarlarınız kripto para cüzdanınızın kilidini açmakta kullanılır. Onları saklı tutun ve asla kimseyle paylaşmayın. Kendinizi eğitin: Kripto para ünitenizi güvende yakalamak için en son siber tehditler ve en iyi uygulamalar hakkında bilgi sahibi olun. Kendinizi koruma hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, siber hamleleri önlemek için o kadar teçhizatlı olursunuz. Güvenlik çözümlerini kullanın: Meblağlı bir güvenlik çözümü, makinelerinizi muhtelif tehdit türlerine gözetecektir. Kaspersky ’nin portföyü, öğrenilen ve meçhul tüm kripto para dolandırıcılıklarının yanı gizeme, bilgisayarınızın harekât gücünün kripto para madenciliği için yetkisiz kullanımını maniler.

Kaynak: adamnedio.com