Kobi'lerin %60'ı Siber Saldırıların Ardından İflad Ediyor

PAYLAŞ
Kobi'lerin %60'ı Siber Saldırıların Ardından İflad Ediyor
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Accenture ’nin Siber Kabahat araştırmasına göre, siber atakların takribî %43 ’ü KOBİ ’leri hedef alıyor ve başka bir araştırmaya göre siber atağa uğrayan KOBİ ’lerin %60 ’ı 6 ay içerisinde iflas ediyor. KOBİ ’lerin küresel mali kriz sebebiyle siber güvenliğe ayırdıkları bütçelerinin daraldığını belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim ’in İşlem Direktörü Alev Akkoyunlu, muhtemel bir siber hamle sonrası bilgi ihlali yaşayan KOBİ ’lerin hem haysiyet hem de bilgi kaybı sebebiyle çalışamaz hale gelebileceği ihtarında bulunarak KOBİ ’lerin siber ataklardan nasıl korunabilecekleri mevzusunda 6 ehemmiyetli öneride bulunuyor.

KOBİ ’ler, genellikle daha büyük kuruluşlara göre siber güvenlik tedbirlerinden yoksun oldukları için siber kabahatliler için daha çekici hedeflerdir. Tüm siber atakların %43 ’ü KOBİ ’leri hedef alıyor ve atağa uğrayan KOBİ ’lerin %60 ’ı 6 ay içerisinde iflas ediyor. Bu ihlallerin neticelerinin, imalin durmasından işletme haysiyetinin etkilenmesine kadar son derece maliyetli olabileceğini belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim ’in İşlem Direktörü Alev Akkoyunlu, KOBİ ’lerin siber ataklardan nasıl korunabilecekleri mevzusunda 6 ehemmiyetli öneride bulunuyor.

Fidye Yazılımı Hamlelerinin %55 ’i 100 ’den Az Çalışanı Olan Firmaları Hedefliyor 

Fidye yazılımlarının %55 ’i 100 ’den az çalışanı olan şirketleri hedeflerken KOBİ ’lerin sadece %14 ’şöhretin yürürlükte bir siber güvenlik tasarıyı var. Laykon Bilişim İşlem Direktörü Alev Akkoyunlu, KOBİ ’lere 6 ehemmiyetli siber güvenlik önerisinde bulunuyor.

1. Çalışanlarınızı siber güvenlik şuuruna sahip olmaları için eğitin. Siber ataklar karşısında KOBİ ’lerin atması gereken ilk ve en ehemmiyetli adım müessese çalışanlarının siber güvenlik şuuruna sahip olmaları için eğitilmesidir. Çalışanlar, kimlik avı e-postalarının ve makûs emelli yazılım kapsayan dosyaların farkında olmalı ve muhtemel bir hamle vaziyetinde tesirli bir eylem tasarıyı oluşturabilmelidir.

2. Kullandığınız Wi-Fi ağlarının korunduğundan emin olun. KOBİ Wi-Fi ağlarının tehlikesiz olması ismine tesirli bir ağ güvenliği kullanılması gerekiyor. Bunun için güçlü, karışık ve çözülmesi güç parolalar tanımlanması KOBİ ’leri siber ataklar karşısında güçlü bir konuma getiriyor. Uzaktan irtibatlarda ise VPN kullanmak, muhtemel sızıntıları yasaklıyor.

3. Dosyalarınızı kumpaslı olarak yedekleyin. Siber ataklar genellikle işletme bilgilerini riske atmak, silmek veya ele geçirmek biçiminde hakikatleşiyor. Yedekleme çözümleri sayesinde ise bu tehlikeler büyük oranda eksiliyor. KOBİ ’ler tarafından yedekleme emeliyle kullanılan yazılımlar bu operasyonu otomatik olarak asıllaştırmanıza izin veriyorsa buna kesinlikle onay verin.

4. Antivirüs kullanın. KOBİ ölçeğini uygun olarak tesirli bir antivirüs yazılımı kullanmak, KOBİ ’leri siber kabahatlerle gayrette daha tesirli bir konuma getiriyor. Bu sebeple KOBİ ’lerin Bitdefender Antivirüs gibi mükâfatlı bir antivirüs çözümü kullanmaları gerekiyor.

5. En yaygın siber ataklar mevzusunda bilgi sahibi olun. Kesintisiz olarak şekil değiştiren siber ataklar karşısında KOBİ ’lerin şuurlu bir biçimde hareket etmesi gerekiyor. En yaygın siber ataklar makûs emelli yazılımlar, virüsler, fidye yazılımı ve kimlik avı hamleleri yoluyla hakikatleşiyor. KOBİ ’lerin bu cins ataklar karşısında bilgi sahibi olması onları siber hamlelerle gayrette avantajlı bir konuma getiriyor.

6. Kimin hangi bilgiye ulaştığını hakimiyet edin. KOBİ ’lerin bütün anlamıyla bir siber güvenlik sağlaması ismine her kullanıcının her bilgiye ulaşmaması büyük ehemmiyet taşıyor. Öyle ki KOBİ ’ler için kritik olan bilgilerin ulaşımı mevzusunda güçlü güvenlik siyasetleri tanımlamak gerekiyor. Böyle bir etrafta siber atakların KOBİ ’lerin en zayıf halkası üzerinden asıllaştığını ve kullanıcıların şahsi makinelerinde işletme için ehemmiyetli olan hesaplara ulaşımı olan kullanıcı bilgilerini yakalamamaları siber güvenlik bağlamında ehemmiyetli bir husus olarak sıralanıyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı