MESS ve WEF'ten “Sanayide Yapay Zekâdan (AI) Değer Yaratmak” Raporu

PAYLAŞ
MESS ve WEF'ten “Sanayide Yapay Zekâdan (AI) Değer Yaratmak” Raporu
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

MESS Teknoloji Merkezi MEXT, Dünya Ekonomik Forumu WEF iş birliği ile hazırladığı “Sanayide Suni Akıldan AI Değer Yaratmak” çalışması ile suni aklın imalde kullanımına küresel katkıda bulunuyor. Çalışmada, sanayide ölçeklenebilir suni zeka uygulamalarının yaygınlaşması için uygulanabilir bir yol haritası sunuluyor. Otomotiv, elektronik, enerji, tekstil, çimento, çelik, besin ve kimya dahil olmak üzere 10 ’dan fazla sektörden 23 kullanım senaryosu ile yol gösterilmesi amaçlanıyor.

MESS Teknoloji Merkezi MEXT, Dünya Ekonomik Forumu WEF ile iş birliğine devam ediyor. Bu kapsamda MEXT ve WEF, suni zeka alanındaki çalışmalara küresel alanda da değer katıyor. “İnsan Kaynakları için İnsan Merkezli Suni Zeka” projesinden sonra MEXT, evrensel liderliğini üstlendiği WEF projesinde iş dünyasına yeni bir çalışma daha kazandırdı. WEF ve MESS Teknoloji Merkezi MEXT iş birliğinde hazırlanan “Sanayide Suni Akıldan AI Değer Yaratmak” başlıklı çalışma, MEXT ’te tertip edilen “Sanayide Suni Zeka” aktifliği ile tanıtıldı. 

MEXT Teknoloji Merkezi İdareyici Direktörü Efe Erdem ’in açılış konuşması yaptığı aktiflik, kamu müesseselerinden değerli katılımcılar, teknoloji işletmelerinin üst düzey idareyicileri, suni zeka mevzusunda evrensel kanı önderleri, MESS Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası azaları başta olmak üzere beynelmilel Sanayi kuruluşlarının önde gelen idareyicileri, proje partnerleri, akademisyenler ve teşebbüsçülerden oluşan 8 ülkeden 100 ’şan üzerinde beynelmilel katılımcı ile asıllaştı. WEF İcra Kurulu Abonesi Sebastian Buckup ve WEF İleri Yapım Teknolojiler ve Tedarik Zinciri Platformu lideri Kyriakos Triantafyllidis yanı gizeme BCG, Tüv SÜD Digital, Microsoft gibi müesseselerin beynelmilel üst düzey idareyicileri faallikteki çalıştaylara davetli oldu. Aktiflikte, sanayide ölçeklenebilir suni zeka uygulamalarının nasıl büyüyebileceği, suni akıldan nasıl değer yaratılabileceği, suni zeka uygulamalarının üretkenliği nasıl çoğaldıracağı ve sürdürülebilirliğe katkıları gibi mevzular, alanında uzman bireyler tarafından değerlendirildi. Katılımcılar değişik suni zeka uygulamalarını MEXT Dijital Fabrika ’da tecrübeleme fırsatını buldu. 

MESS sanayide dijital mutasyonu tetiklemek ve insan odaklı teknoloji yönetişimini sağlamak emeliyle çalışmalarına devam ediyor. MESS İdare Heyeti Başkanı Özgür Burak Akkol, “Sanayide Suni Akıldan AI Değer Yaratmak” çalışmamıza başlamadan evvel, 10 ’dan fazla sektörde 300 ’e yakın dijital olgunluk değerlendirmesi hakikatleştirdik. Bu değerlendirmeler sonucunda, sanayi liderlerinin suni akıldan değer yaratmaya inandıklarına ancak nasıl başlayacaklarını öğrenmediklerine şahit olduk. Bu mevzuda liderlere yol göstermek ve suni aklın imalde kullanımını süratlendirmek için MEXT ’in evrensel liderliğinde Dünya Ekonomik Forumu ve Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı ile beraber ‘Sanayide Suni Zeka ’ projesini başlattık.  Projemiz ile suni akıldan elde edilen katma değeri artırmak istiyoruz. Bu emelle, teknoloji sağlayıcılarla beraber suni zeka odaklı kullanım senaryoları geliştirerek MEXT Dijital Fabrikamızı en üst teknoloji seviyesinde yakalamak için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

10 ’dan fazla sektörde 23 değişik suni zeka kullanım senaryosu liderlere yol gösterecek

Sanayide Suni Akıldan AI Değer Yaratmak” çalışması ile imalde operasyonel, sürdürülebilirlik ve iş gücünün mutasyonu olarak 3 temel başlık altında suni akıldan nasıl değer yaratılabileceği ele alınıyor. 

Çalışmayla, suni zeka uygulamalarının sanayide yaygınlaşmasının önündeki maniler de özetlenirken, sanayide ölçeklenebilir suni zeka uygulamalarının yaygınlaşması için uygulanabilir bir yol haritası da sunuluyor. Bu kapsamda; otomotiv, elektronik, enerji, tekstil, çimento, çelik, besin ve kimya dahil olmak üzere 10 ’dan fazla sektörden 23 kullanım senaryosu ile yol gösterilmesi amaçlanıyor. Kullanım senaryoları; iş sıhhati ve güvenliği, nitelik, bakım, yapım prosesleri, tedarik zinciri ve enerji idaresindeki uygulama alanlarına içeriyor.   

Suni zeka çalışmalarının test edilmesi ve geliştirilmesi için MEXT evrensel bir uygulama sahası test bed olarak konumlanmaya devam edecek. Bu kapsamda MESS, MESS Teknoloji Merkezi ile sanayinin gelişimine küresel katma değer sağlayacak projelerine devam edecek.

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı