Mobil işletim sistemine yönelik siber tehditler devam ediyor!

PAYLAŞ
Mobil işletim sistemine yönelik siber tehditler devam ediyor!
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesi, mobil finansal dolandırıcılığa meyilli ilk 3 bölge arasında yer alıyor:

2022 senesinin tamamında ve 2023 senesinin ilk çeyreğinde, Android telefonlara yüklenen istenmeyen mobil finans uygulamalarının %14 ’ü Orta Doğu, Türkiye, Afrika META bölgesindeki kullanıcılar tarafından hakikatleştirildi. META, bu cins uygulamaların yüklenme rakamı bakımından APAC ve LATAM ’ın ardından dünya bölgeleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. Android Orta Doğu ’da %78, Afrika ’da %80 ve Türkiye ’de %70 ’lik baskın pazar hissesine sahip olduğundan, söz mevzusu mobil işletim sistemine müteveccih siber tehditler devam ediyor. Kaspersky uzmanları, potansiyel tehditler hakkında en aktüel istihbaratı sağlamak için mobil tehdit etrafını devamlı olarak izliyor ve tehdit meyillerini takip ediyor.

Bazı mobil finans uygulamalarının görünüşte legal mikro kredi hizmetleri sunduğu, ancak hakikatinde dolandırıcılık yaptıkları ve kullanıcıların uslu telefonlarından şahsi bilgi topladıkları tespit edildi. Bu uygulamalar, kredi harekâtlarını başlatmadan evvel kısa iletilere, şahıslara ve resimlere/videolara ulaşım arz ediyor. Kullanıcının borcunu ödemeyi geciktirmesi gidişatında, uygulama cerrahları uslu telefondan bir araya gelen bilgileri şantaj yapmak ve kullanıcıyı borcunu ödemeye zorlamak için kullanabiliyor. Misalin kullanıcının adres listesindeki tüm şahıslara, galerideki resimler eşliğinde kullanıcının borcunu bildiren bilgiler sevk edilebiliyor.

Kaspersky Makûs Emelli Yazılım Analisti Igor Golovin, şunları söylüyor: “Tehdit civarı büyüyor ve mobil finansal siber tehditler daha sofistike ve yaygın hale geliyor. Uslu telefon uygulamalarını resmi uygulama mağazalarından indirmek, başka kaynaklardan edinmekten daha az tehlikeli olsa da, uygulamalar yeniden de kullanıcıdan makûsa kullanılabilecek şahsi bilgi cinslerine ulaşım izni vermesini isteyebilir. Uslu telefonlar giderek artan ölçüde şahsi bilgilere ev sahipliği yaptığından, bu bilgilere ulaşım izni vermek güvenlik kaygılarını artırmanın yanı gizeme mobil makinelerin güvenliğine ve bilgilerin depolanmasına dair saklılığa müteveccih ek arzlar doğuruyor.” 

Kaspersky, mobil tehditlerden gözetmek için alttaki tekliflerde bulunuyor:

Uygulamalarınızı sadece Apple App Store, Google Play veya Amazon Appstore gibi resmi mağazalardan indirin. Bu marketlerde yer alan uygulamalar yüzde 100 tehlikesiz olmasalar da en azından moderatörler tarafından hakimiyet edilirler ve bazı filtreleme sistemleri vardır. Başka Bir Deyişle her uygulama bu mağazalara giremez. Bir uygulamanın işlevselliği hakkında rastgele bir negatif geri bildirim olup olmadığını görmek için kullanıcı yorumlarına bakın.  Kullandığınız uygulamaların izinlerini hakimiyet edin ve özellikle “Ulaşılabilirlik Hizmetleri” gibi yüksek tehlikeli izinler söz mevzusu olduğunda uygulamaya izin vermeden evvel iki defa düşünün.  Emin bir güvenlik çözümü, makûs emelli uygulamaları ve reklam yazılımlarını makinenizde makûs davranmaya başlamadan evvel tespit etmenize dayanakçı olabilir. Kaspersky harcayıcı mahsulleri için gereken gözetmeyi doğrudan mobil cerrahlardan rahatlıkla alabilirsiniz. Aktüellemeler çıktıkça işletim sisteminizi ve uygulamalarınızı aktüelleyin. Bir Hayli güvenlik meseleyi, yazılımların aktüellenmiş versiyonlarının yüklenmesiyle çözülebilir.  Kaspersky, mobil sektörü özel siber güvenlik hizmetleri sunarak kullanıcılar için her seviyede siber gözetmeyi geliştirmeye çağırıyor. Kaspersky Consumer Business Alliances, işletmelerin alıcılarına Kaspersky ’nin evrensel dayanağı ve uzmanlığı ile destekleyerek noksansız siber güvenlik portföyleri sunmalarına dayanakçı oluyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı