Mobil Oyun Alışverişlerinde Büyük Düşüş

PAYLAŞ
Mobil Oyun Alışverişlerinde Büyük Düşüş
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Oyuncuyu esas alan anlayışıyla tüm dijital reyin alışverişlerinde oyuncuların bir numaralı seçimi olan oyunfor ’un açıkladığı bilgilere göre 2023 ’nam Mart ayında mobil reyin satışları büyük bir darbe aldı. Geçtiğimiz ay düşüş yaşayan PC oyunları kategorisi ise beklenmedik bir biçimde yükselişe geçti.

Uluslararası 85 ’i aşkın reyin firmasının Türkiye yetkili satıcısı olan dijital reyin mağazası oyunfor ’un yayınladığı bilgilere göre, 2023 Mart ayında reyin alışverişlerindeki gerileme devam etti. 2023 Ocak ayına göre %15 gibi büyük oranda bir düşüş yaşanırken, 2023 Şubat ayına göre de %5 ’lik bir eksilme yaşandı. Buna rağmen reyin alışverişleri 2022 seneyi Mart ayına göre de %5 ’lik bir çoğalış gösterdi. PC ve konsol reyin alışverişleri öteki aylara göre yükseliş gösterirken mobil oyunlarda uzun bir süre sonra düşüş yaşandı. En çok çoğalışın ise PC kategorisinde olduğu gözlemlendi.

Mart ayında oyuncuların en çok alaka gösterdiği reyin bir defa daha Valorant oldu. Call of Duty: Warzone 2.0 ülkemizde en çok oynanan oyunlarda en süratli yükselişe geçen reyin oldu ve Mart 2023 ’te en çok oynanan oyunlar listesinde ikinci sırada yer almayı muvaffak oldu. Geçtiğimiz ay League of Legends da uzunca bir sürenin ardından tekerrür yükselişe geçti. Son iki yıldır ilk kez en çok oynanan oyunlarda ilk dörtte mobil reyin kategorisinden reyin yer almaması dikkat çekici bir büyüme olarak bu aya damga vurdu. Toplam olarak değerlendirdiğimizde 2023 seneyi haysiyetiyle mobil reyin kategorisindeki satışların eksilme trendinde olduğu görülüyor.

En çok reyin içi satış yapılan 10 reyin

1.      Valorant

2.      Call of Duty: Warzone 2.0

3.      League of Legends

4.      Tom Clancy ’s Rainbow Six: Siege

5.      PUBG Mobile

6.      Garena Free Fire

7.      Call of Duty Mobile

8.      Roblox

9.      World of Warcraft

10.    Metin2

Şehirlere göre dağılım

Reyin alışverişlerinde, Mart ayında en çok alışveriş İstanbul ’dan yapıldı. İstanbul ’u, Antalya, Ankara, Bursa ve İzmir takip etti.  Antalya, 2023 senesinde reyin alışverişlerinde en büyük çoğalış yaşayan şehir oldu.

Yaş aralığına göre dağılım

Mart ayında toplam reyin alışverişlerinin ehemmiyetli bir kısmı 21-30 yaş arasındaki oyuncular tarafından yapıldı.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı