Msp'ler İçin Savunmayı Artırmanın 5 Yolu

PAYLAŞ
Msp'ler İçin Savunmayı Artırmanın 5 Yolu
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Siber tehditlerin çoğaldığı günümüzde, yeni nesil makûs emelli yazılımdan koruma hizmetleri ehemmiyet kazanıyor. İdarenen hizmet sağlayıcılar MSP alıcı gözetmesini geliştirmek, makûs emelli yazılım ve fidye yazılımı gibi tehditleri uzaklaştırmak ve yazılım güvenlik sarihlerinin gerektiğinde yamalanmasını sağlamak için güçlü güvenlik tedbirlerine lüzum dinliyor. Siber koruma alanında küresel bir lider olan Acronis, alıcılarının güvenlik tehlikelerini eksiltmek isteyen MSP ’ler için korunmayı artırmanın 5 yolunu paylaşıyor. 

Alıcılarının alıngan bilgilerini koruma mükellefliğini üstlenen idarenen hizmet sağlayıcılar, hamlelerden kaynaklanan bilgi veya haysiyet kaybı gibi hasarları önlemede büyük rol oynuyor. BT altyapılarını idareyen profesyonel işletmeler olan MSP ’ler, alıcılarının teknolojik lüzumlarını anlama ve doğru çözümleri sunma noktasında zaman zaman noksan kalabiliyor. Siber koruma alanında küresel bir lider olan Acronis, alıcılarının güvenlik tehlikelerini eksiltmek isteyen MSP ’ler için korunmayı artırmanın 5 yolunu paylaşıyor. 

1. Web tehditlerini ve makûs emelli URL ’leri yasaklayın. Web tabanlı hamleler ve makûs emelli web siteleri giderek daha yaygın hale geliyor. Bilgisayar korsanları, kullanıcıları makûs emelli web sitelerini ziyaret etmeleri için aldatmak için muhtelif teknikler kullanıyor. Bu da alıngan bilgi hırsızlığına, makûs emelli yazılım montajına ve hatta sistemin tamamen ele geçirilmesine neden olabiliyor. Makûs emelli web sitelerini yasaklayabilen ve web tabanlı atakları alıcıların sistemlerine erişmeden önleyebilen URL filtreleme özellikli güvenlik kutularıyla makûs emelli içerik dağıttığı öğrenilen sitelere ulaşım engellenebilir. Bu çözümle, çalışanların zaman kaybetmesini önlemek için sosyal mecralar mesai saatlerini yasaklanabilir veya firma siyasetlerine geçim sağlamak için erişkin içeriklere ulaşımı kısıtlanabilir.

2. Makûsa kullanımı temkine programları ile sıfırıncı gün tehditlerini durdurun. Makûsa kullanımı temkine, yazılım ve sistemlerdeki güvenlik sarihlerinden faydalanma teşebbüslerini tespit etmeyi ve yasaklamayı kasteden proaktif bir siber güvenlik yaklaşımıdır. Siber kabahatliler, yetkisiz ağ ulaşımı elde etmek, alıngan bilgileri çalmak ve gelecekteki atakları olası kılan makûs emelli yazılımları yüklemek için öğrenilen hatalardan faydalanır. Suni zihin ve otomasyondaki büyümeler, kabahatlilerin her gün binlerce yeni siber tehdit üretmesine ve olağanüstü ölçekte hamleler başlatmasına takviyeci oluyor. MSP ’ler bu tehditleri, sergiledikleri makûs gayeli tutumlara göre belirleyen ve yasaklayan çözümlere lüzum dinliyor. Çözümlerin; hafıza gözetmesi, ROP gözetmesi, yetki artırma gözetmesi ve kod enjeksiyon gözetmesi gibi özelliklere sahip olması ehemmiyet kazanıyor. 

3. Öğrenilen tehditler için tespit oranını ve süratini artırın. Bilgisayar korsanları kesintisiz olarak yeni makûs emelli yazılımlar oluştursa da bir hayli hamle hala mevcut makûs emelli yazılım ailelerinin varyasyonlarını kullanıyor. Bu sebeple imza tabanlı tespit, her çağdaş siber güvenlik taktiğinin ehemmiyetli bir bileşeni olmaya devam ediyor. Siber koruma çözümleri, bu makûs emelli programlardan gelen imzaları öğrenilen tehdit listeleriyle karşılaştırarak bu cins varyasyonları anında tespit edebiliyor ve hasar vermeden evvel yasaklayabiliyor.

4. Adli yedeklemeler ile ispat toplayın. Bir ihlal vaziyetinde, adli yedeklemeler sistem farklılıklarının ve bilgi ulaşımının doğru bir kaydını tutarak soruşturmalara takviyeci olabilir. Adli yedeklemeler, bir güvenlik meselesinin temel sebebini tanımlamak, legal ve tertip edici lüzumluluklara uymak için oldukça ehemmiyetlidir. Dijital delili toplamak, hamle sırasında bütün olarak ne olduğunu ve ileride güvenlik sarihini nasıl ele alabileceğinizi daha süratli ve kesin bir biçimde tanımlamanıza takviyeci olur. Siber korunmanız ne kadar güçlü olursa olsun, faaliyet göstermenin en tehlikesiz yolu er ya da geç bir ihlalin kaçınılmaz olduğunu zannetmek ve buna göre tasarı yapmaktır. Güvenlik kutularıyla, sadece alıcılarınızın bilgilerinin daha tesirli bir biçimde korunmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda trajedi alana geldiğinde tesirli bir biçimde cevap verebilmelerini de sağlayabilirsiniz.

5. İş kesintisizliğini sağlayın. Bir siber hamle veya bilgi ihlali vaziyetinde, firmaların süratle ve en az kesintiyle derlenebilmesi çok ehemmiyetlidir. İş elastikliğini ve kesintisizliğini sağlamaya takviyeci olan tehlikesiz kurtarma kabiliyetleri, entegrasyonun eforunu gösterir. Acronis Cyber Protect Cloud ’un modüler mimarisi sayesinde, güvenlik uygulamalarınızı süratle başlatabilir ve ölçeklendirebilir, yeni kazanç akışları ilave edebilir, işletim giderlerini eksiltebilir, harekâtları basitleştirebilir ve koruma sarihlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı