OBASE Perakende Günleri'nde Yapay Zeka Uygulamalarını Anlatacak

PAYLAŞ
OBASE Perakende Günleri'nde Yapay Zeka Uygulamalarını Anlatacak
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Türkiye ’nin lider teknoloji geliştirme ve yazılım işletmeyi OBASE; seans sponsorları arasında yer aldığı Perakende Günleri ’nde, perakendede suni akıl uygulamalarını anlatacak. Her sene milli ve beynelmilel konuşmacıları ve suratlarca perakende profesyonelini bir araya getiren faallik bu sene 31 Mayıs- 01 Haziran tarihlerinde Haliç Kurultay Merkezi ’nde hakikatleştirilecek. 

Faallik içerisinde yapılacak özel seansta Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin ve OBASE İdare Heyeti Başkanı Haluk Alpay konuşmacı olarak yer alacaklar.

Perakende çözümleri başta olmak üzere, analitik ve sektörel çözümler alanında Türkiye ’nin en ehemmiyetli teknoloji geliştirme ve yazılım işletmeyi olan OBASE, 31 Mayıs- 01 Haziran tarihlerinde Haliç Kurultay Merkezi ’nde hakikatleştirilecek Perakende Günleri ’nde seans sponsoru olarak yer alacak. OBASE ve Microsoft Türkiye ’nin beraber sahnede olacağı seansta “Suni Akıl Perakendeyi Nasıl Dönüştürüyor?” mevzusu ele alınacak. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin ve OBASE İdare Heyeti Başkanı Haluk Alpay ’ın konuşmacı olarak yer alacağı seans 1 Haziran tarihinde saat 15:45 ’te asıllaşacak. 

Suni akıl harikulade alıcı tecrübesinin anahtarı

Perakendede yoğunluklu olarak operasyonel faydalılığı artırma ve alıcı tecrübesini iyileştirme alanlarında kullanılan suni akıl; stok optimizasyonu, maliyetleme, satış varsayımlaması, suistimal tespiti gibi kullanım alanlarıyla öne çıkıyor. Seansla alakalı bilgi veren OBASE İdare Heyeti Başkanı Haluk Alpay, perakendede alıcı tecrübesinin suni akıl uygulamalarıyla desteklendiğini ifade etti. Alpay, “Perakende sektörü teknolojik gelişimlere en süratli cevap veren ve operasyonel derinliği sayesinde de tüm sektörlere bilgi sağlayan kritik bir sektördür. Operasyonel faydalılığı artıracak suni akıl uygulamaları, alıcıya verilen hizmetlerin iyileştirilmesi başta olmak üzere giderek çok daha faal kullanılır hale geldi” dedi.

Şahsileştirilmiş bir perakende için suni zekâya lüzum var

Haluk Alpay, gerek fiziksel gerekse online mağazacılıkta bilgiyi doğru rejisörün ve doğru kullanmanın geleceğin galibiyet anahtarı olduğuna dikkat çekti. Haluk Alpay, “Perakende sektöründe rekabet her zaman çok yoğun oldu. Ama gelinen noktada rakamsız online mağazanın da katıldığı perakende dünyasında bilgi, rekabet avantajı yaratacak kritik bir etken. Suni zihin uygulamaları, alıcılara kendilerinin bile bütün olarak cevaplayamadığı cevaplar sunabilir olgunlukta. Ne aradıklarının ötesinde ne aramaları gerektiğine de cevap verebilir. Şahsileştirilmiş hizmet perakende sektörünün geleceğidir ve bu geleceği ancak suni akıl takviyesiyle kurgulayabiliriz” ifadelerini kullandı.

“Suni Zihin Perakendeyi Nasıl Dönüştürüyor?” oturumunda OBASE ’nin misafiri olacak Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin ise “Son yarıyılda suni zihin temelli teknolojiler gündemimizin ilk sırasında yer alıyor. OpenAI iş birliğimiz sonrasında bu alandaki tesirimizi artırmaya başladık. Microsoft ’un mevcut uygulamalarının ChatGPT teknolojisiyle entegre edilebilmesini sağlayan Copilot gibi uygulamalarımız çağdaş çalışma yaşamının tüm hissedarlarına bir hayli basitlik sağlıyor. Perakende de hem fazla rakamda çalışanı dijital olarak birbiriyle entegre etme gerekliliğinin bulunduğu, hem de harekâtların yüksek süratte yürütülmesi gereken bir sektör olması nedeniyle suni aklı maksimum seviyede kullanmak zorunda” dedi.

OBASE perakende çözümleri 28 senelik birikimle pazarın hizmetinde

1995 senesinde perakende sektörüne özel teknolojiler geliştirerek faaliyetlerini başlatan OBASE, suni akıl alanındaki Ar-Ge çalışmalarını sürekli sürdürüyor. Omni kanal işlevselliğindeki şirketler için arz varsayımlaması, stok optimizasyonu, anormallik tespiti, IoT ve görsel tanıma teknolojileri kullanılarak uslu raf yönetimi gibi teknolojilerle operasyonel bereketliliğe odaklanıyor. Stok takibinden raf geçimliliğine her alan için işlevsel olan suni akıl uygulamaları, semantik uslu ürün arama, şahsileştirme gibi alanlarda da harikulade alıcı tecrübesini destekliyor. 

OBASE ve Microsoft ’un uzun senelere sabreden iş ortaklığı bu alanda da pek çok proje ve ürün geliştirmelerine imkân sağlamış vaziyette. Suni zihin takviyeli arz hipotezine dayalı uslu stok idare çözümü Replenishment, 2019 senesinde “Microsoft Küresel Perakende Sektörü Senenin İş Ortağı” mükâfatını OBASE kazandırmıştır. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı