Palo Alto Networks'ün son raporu, yöneticilerin bulut güvenliğinden beklentilerini açıklıyor

PAYLAŞ
Palo Alto Networks'ün son raporu, yöneticilerin bulut güvenliğinden beklentilerini açıklıyor
  • 0
  • 0
  • 8 dakika da oku
  • +
  • -

Siber güvenliğin küresel lideri Palo Alto Networks ’şöhret yeni yayınladığı Bulut Güvenliğinde Görünüm 2023 Raporu, kuruluşların yüzde 90 ’ının siber tehditleri ilk bir saat içinde idrak edemediklerini, hakimiyet altına alamadıklarını ve çözemediklerini ortaya koydu.

Raporun süratle buluta taşınan Türk işletmeleri için de ehemmiyetli ipuçları sunduğunu açıklayan Palo Alto Networks Türkiye, Rusya CIS Direktörü Vedat Tüfekçi, ‘Sıfır Güven Temelli Şirket ’ yaklaşımımız ile; merkezden idarenebilir, güvenliğe her noktada görünürlük sağlayan, yenilikçi çözümlerimiz ile güvenlik kaygılarına doğru cevaplar veriyoruz” dedi.

Küresel siber güvenlik lideri Palo Alto Networks, geçtiğimiz günlerde, bulut platformlarını kullanan firmalardan profesyonellerin katılımcı olarak yer aldığı Bulut Güvenliğinde Görünüm 2023 Raporu ’nu yayınladı. Dünya çapında 2 bin 500 ’den fazla üst düzey idareyici ile hazırlanan araştırma, firmaların bulut özümseme taktiklerini ve bu taktiklerin nasıl çalıştığını gözler önüne seriyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Birleşik Kraliyet ve Japonya gibi ülkelerin üst düzey işletme idareyicilerinin cevap verdiği araştırmada müesseselerin üçte ikisi 1 milyar doların üstünde ciro yapıyor. Dolayısıyla Bulut Güvenliğinde Görünüm 2023 Raporu siber güvenlik alanında dünyadaki son trendleri içermesi haysiyetiyle de mevzunun profesyonelleri için ehemmiyet taşıyor.

Rapor belirtilerine göre günümüzde hemen her ölçekten müessese işlemlerinin çoğunu buluta taşırken, bu yatırımları hakikatleştiren firmalar, bulut güvenliğini otomatikleştirme ve tehlikeleri eksiltme gayreti veriyor.

Türkiye ’nin dijital mutasyonu için ehemmiyetli

Raporun süratle dijitalleşen Türk işletmeleri için de ehemmiyetli ipuçları sunduğunu ifade eden Palo Alto Networks Türkiye, Rusya CIS Direktörü Vedat Tüfekçi, müesseseler açısından siber güvenliğin düne göre bugün çok daha ehemmiyetli hale geldiğini şu sözlerle vurguluyor;

“Firmaların güvenlik evhamları dijital ekonominin geleceği için ehemmiyetli sinyaller veriyor. Değişik platformların ve teknolojilerin bir arada çalışmak zorunda olduğu internet bulutunda işlerini geliştirmek isteyen profesyoneller haklı olarak siber güvenliğin görünürlüğünü arz ediyorlar. Güvenlik açısından çok rakamda oyuncunun yer aldığı bu etrafta müesseselerin daha içerici çözüm arayışları sürüyor. Palo Alto Networks olarak ‘Sıfır Güven Temelli Şirket ’ yaklaşımımızla firmaların merkezi olarak idarenebilir, müessesesel güvenliğe hemen her noktada görünürlük sağlayan yenilikçi çözümlerimizle cevap verme mücadelesindeyiz. Palo Alto Networks ’şöhret yayınladığı Bulut Güvenliğinde Görünüm 2023 Raporu ’nun dünyada işlerin bulut civarında büyümesini dikkat toplarken profesyonellerin bu alandaki arzlarını da çok net gündeme getirmesi haysiyetiyle ehemmiyet taşıdığı kanısındayım.”

Bulut kullanımı yüzde 25 arkasıydı

Palo Alto Networks ’şöhret bulut güvenliğiyle alakalı raporunda pandemi sırasında ve devam eden yarıyılda firmaların bulut kullanımlarının süratli bir ivme ile çoğaldığı yer alıyor. Kuruluşlar bulut kullanımlarını yüzde 25 oranında artırırken bu gidişat bulut civarında yeni uygulama ve teknolojilere ihtiyaç yaratması uygulama geliştirme ekipleri üzerinde ciddi baskılar yaratıyor. Dolayısıyla bu ağır temponun uygulama güvenliğine olan yansımaları idareyicileri kaygı veriyor. Kod bazından uygulama geliştirme sürecine kadar bir hayli safhada güvenlik arzı bu büyümenin natürel neticeyi olarak gündeme geliyor.

Müesseselerin güvenlik görünümleri cılız!

Suni zihin ve makine bilmesi gibi son teknolojileri çözümlerinin kalbine yerleştiren Palo Alto Networks ’şöhret son araştırması, kuruluşların yüzde 90 ’ının siber tehditleri bir saat içinde idrak edemediklerini, hakimiyet altına alamadıklarını ve çözemediklerini ortaya koydu. Bulutta iş yapan müessese idareyicilerinin ehemmiyetli bir kısmı müessesenin genel güvenlik görünümlerinin cılızlığından söz ediyor.

Çoklu bulut etraflarında iş yapan müesseselerin idareyicileri, siber güvenlikte yeterli düzeyde görünürlük sağlamaktan, mevcut hesapları içeren meblağlı bir yönetişim uygulamasına; hadise müdahalesinden ihlalleri soruşturmayı basitleştirmeye kadar bir dizi güvenlik işlevinin geliştirilmesi gerektiğinde hemfikir görünüyorlar.

Güvenlik mesullüğü karmaşa yaratıyor

Palo Alto Networks Bulut Güvenliğinde Görünüm 2023 Raporu ’na cevap veren üst düzey idareyiciler, buluta geçişin güçlükleri sıralamasında en ehemmiyetli evhamlarının kapsamlı güvenlik, geçimlilik ve teknik karışıklıkla gayret olduğunu dile getiriyor.

İdareyicilerin büyük çoğunluğu yüzde 78 bulut güvenliği mesullüğünü fertsel takımlara dağıttıklarını, ancak neredeyse yarısı yüzde 47 çalışanların büyük bir kısmının güvenlik mesullüklerini kavramadığını söylüyor.

Müesseseler siber saldırganların önünde olmalı!

Bulut Güvenliğinde Görünüm 2023 Raporu ’nun yanı gizeme Palo Alto Networks ’şöhret küresel tehdit istihbarat üniteyi Unit 42 ’nin yayınladığı Unit 42 Cloud Threat Report, Volume 7 adlı son çalışmada, müesseselerin karşılaştığı güvenlik meselelerinin ciddi neticeleri olabileceğini ortaya koydu. 1300 değişik organizasyondan 210 bin bulut hesabının iş yükünü tahlil eden bu çalışma, güvenlik takımlarının bir güvenlik ihtarını çözmesinin vasati olarak altı gün sürdüğünü, kuruluşların yüzde 60 ’ının güvenlik meselelerini dört günden uzun bir müddette çözebildiğini gösteriyor. Rapor, firmaların uygulama yapımında kullandıkları kod tabanlarının yüzde 63 ’namın yüksek veya kritik düzeyde güvenlik sarihlerine sahip olduğunu tespit ediyor. Bulut civarında iş yapan bir hayli müessesenin aldığı güvenlik ihtarlarının yüzde 80 ’inin güvenlik kaidelerinin sadece yüzde 5 ’i tarafından tetiklendiği ve MFA çok etmenli kimlik doğrulama gibi güvenlik ihtiyatlarının yeterince kullanılmadığını ortaya koyuyor. Çalışmada herkese sarih saklanan müessesesel bilgilerin yüzde 63 ’namda son derece duyarlı bilgilerin bulunduğunu ön tasarıya çıkarıyor. Rapor sarih bir biçimde günümüzün güvenlik tehditlerinin değişen kapsamına ve ciddiyetine karşı korunma yapmanın tek yolunun siber saldırganlardan bir adım önünde olmaktan geçtiğini ortaya koyuyor.

Siber uzaydaki tüm kara delikleri adresliyor!

Dünya çapında yeni nesil siber güvenlik teknolojileri sunan Palo Alto Networks, Prisma Access gibi yenilikçi çözümleri ile profesyonellere üst düzey bilgi güvenliği etrafını sağlıyor. Palo Alto Networks; suni zihin, ileri analitikler, bütün otomasyon ve orkestrasyon teknolojilerini içeren yeni nesil güvenlik duvarı tezsi ile hibrit çalışma etraflarında birbirinden değişik mahsullerle sürpriz yaşamak istemeyen müesseseler için ehemmiyetli bir seçim haline geldi.

Bulut üzerinden güvenlik duvarı hizmeti sunan Prisma Access, güvenli web ağ geçidi SWG-Secure Web Gateway, bir bulut uygulaması güvenlik vasıtayı CASB-Cloud Application/Access Security Broker ve Sıfır Güven Temelli Ağ Ulaşımı ZTNA-Zero Trust Network Access de dahil olmak üzere tüm SSE Security Service Edge özelliklerini yetersizsiz destekliyor. Gartner SASE mimarisinde, hem SDWAN da hem SSE de lider olan tek işletme olarak değerlendiriliyor. İşletmelere panoramik siber güvenlik yönetimi sunan Prisma Access, bulut tabanlı bir teknoloji olmasına rağmen seçime bağlı olarak müessesenin kendi civarında kullanılabilen alternatifleriyle de öne çıkıyor.

Bulut ekonomisini destekleyen siber güvenlik çözümleri ile sanayiye yol gösteren Palo Alto Networks ’şöhret yenilikçi teknolojileri dünyanın önde gelen araştırma müesseselerinin de dikkatine sürüklüyor. Misalin, sanayiye müteveccih raporlarıyla ünlü Gartner ’ın Leader in the 2022 Gartner Magic Quadrant for Network Firewalls araştırmasında Palo Alto Networks, üst üste 10. kere lider seçildi. Ayrıca, bulut-tabanlı uygulama güvenlik platformlarını mevzu alan 2022 Frost Radar: Cloud-native Application Protection Platforms CNAPP araştırması, Palo Alto Networks ’ü, pazarın yenilikçi ve büyümeye sarih lider markası olarak duyurdu. Frost and Sullivan ise buluttaki iş yükü güvenliğini Cloud Workload Protection-CWP sağlayan çözümlerde Palo Alto Networks ’ü küresel ölçekte 2022 ’nin lider markası olarak açıkladı. Otoriteler, Palo Alto Networks ’şöhret bu mükâfatı 2022 Evrensel CWP Company of the Year Award, gizeme dışı siber güvenlik görünürlüğü, güçlü güvenlik sarihi yönetimi ve bulut gözetmesi gibi teknolojik avantajları ile hak ettiğini ifade etti.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı