Serbest çalışanlar için dijital güvenlik önerileri

PAYLAŞ
Serbest çalışanlar için dijital güvenlik önerileri
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Siber güvenlik işletmeyi ESET kısıtlı kaynakları sebebiyle siber güvenliğe yeterli zaman ve bütçe ayıramayan  hür çalışanların ve minik şirketlerin dikkat etmeleri gereken alanları tanımladı, alabilecekleri güvenlik tedbirlerini sıraladı.

Kendi işini yapanlar, mali varlıkları ve alıngan alıcı bilgileriyle tehdit oyuncularının maksadında yer alabiliyorlar. Fırsatları takip eden siber kabahatliler doğru korunmayan çevrimiçi hesaplar, güvenlik yazılımı yüklü olmayan aygıtlar ya da en son işletim sistemi, tarayıcı ve öteki yazılım versiyonlarını çalıştırmayan bilgisayarların izini sürebiliyorlar. Hür iş sahipleri, alttaki önleyici ihtiyatlara odaklanarak doğru güvenlik alt yapısı oluşturabilirler.

Ehemmiyetli iş bilgilerinizi yedekleyin: Bu, öncelikle neyin yedeklenecek kadar ehemmiyetli olduğunu tanımlamak ve ardından bir yedekleme çözümü seçmek anlamına kazanç. Bulut depolama misalin OneDrive, Google Drive, yedeklemeler otomatik olduğundan ve ekipman için ön yatırıma gerek olmadığından verimli bir alternatiftir. Çoğu büyük sağlayıcı, fidye yazılımı bulut bilgilerine dağılsa dahi evvelki versiyonlardan geri yükleme yapmanızı sağlayan özelliklere sahiptir. Bununla beraber, içinizin daha çok rahat etmesi için, çıkarılabilir bir sabit sürücüye yedekleme yapmak ve lüzum dinlenene kadar irtibatının kesildiğinden emin olmak verimli olabilir.

Güvenlik yazılımı kullanın : Emin bir ürün seçin ve tüm bilgisayarları, öteki aygıtları içerdiğinden emin olun. Her zaman en son versiyonu çalıştırması için otomatik aktüellemeleri sarih yakaladığınızdan emin olun.

Tüm bilgisayarları ve aygıtları yamalı tutun: Otomatik aktüellemeleri açarak tüm işletim sistemlerinin ve öteki yazılımların en son versiyonunun yüklü olduğundan emin olun. Bu, aktüel sarihlere karşı yamalı olacakları anlamına kazanç.

Hesapları güvende tutun: Sadece bir şifre idareyicisinde saklanan güçlü, eşsiz şifreler kullanın ve sunulduğunda iki etkenli kimlik doğrulamayı açın sosyal medya, e-posta, bulut depolama, yönlendirici vb.. Bu, kimlik avı, kaba güçle şifre varsayım etme ve öteki atak tehlikelerini eksiltecektir.

Mobil aygıtlarınızı gözetin: Tüm yazılımları aktüel tutun, güvenlik yazılımı yükleyin ve resmi olmayan uygulama mağazalarından rastgele bir uygulama indirmeyin. Aygıtların güçlü bir şifre veya sağlam bir biyometrik kimlik doğrulama usulüyle kilitlendiğinden ve kaybolma veya çalınma vaziyetinde uzaktan takip edilip silinebildiğinden emin olun.

İşlerin ters gidebileceği gidişatlar için bir tasarı oluşturun: Bu “hadise müdahale tasarısının” kapsamlı olması gerekmez. Yalnızca şirketinizin hangi BT hizmetlerine güvendiğini öğrenil ve en makûs gidişat senaryosu reelleştiğinde bağlantıya geçebileceğiniz kullanışlı bir irtibat listesi hazırlayın. Bu, kurtarma sürelerini süratlendirecektir. Sistemlerin çevrimdışı olmaya zorlanması vaziyetinde tasarının basılı bir kopyasını el altında bulundurun.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı