Sony'nin Yeni Full Frame Vlog Kamerası ZV-1E, Üst Düzey İçerik Oluşturma Deneyimini Sunuyor

PAYLAŞ
Sony'nin Yeni Full Frame Vlog Kamerası ZV-1E, Üst Düzey İçerik Oluşturma Deneyimini Sunuyor
  • 0
  • 0
  • 15 dakika da oku
  • +
  • -

Sony, üst düzey içerik oluşturma deneyimi için yüksek performanslı 35 mm full frame görüntü sensörüne sahip değiştirilebilir lensli yeni vlog kamerası ZV-1E ’yi duyurdu. Sony ’nin Vlog kamera serisinin en üstünde yer alan bu kamera; Sony E mount sistemi, gelişmiş teknolojisi, zengin tonlama performansı, düşük hengame ve yüksek hassasiyetli sinematik görüntüleri ile öne çıkıyor. Dünyanın en kompakt ve en hafif gövdesiyle olağanüstü hareket kabiliyeti sunarken, en incelikli çalışmalarda vlogger ’lar için maksimum serbestlikte yaratıcı ve çok güzergahlılık sağlıyor.

ZV-1E ’nin temel özellikleri:

• Dünyanın en minik, en hafif, full frame değiştirilebilir lensli vlog kamerası2 ii

• 15+ durak enlem ve yüksek hassasiyete sahip full frame arkadan aydınlatmalı CMOS Exmor R™ sensör

• Sony E-mount Sistemi

• BIONZ XR™ görüntü işleme motoru

• AI tabanlı Reel Zamanlı BAĞIŞLAMA Tanıma ve Güçlü Reel Zamanlı İzleme

• Yükseltilebilir 4K 60p, 4K 120p

• S-Cinetone içeren Sinematik Vlog Ayarı

• 5 eksenli optik gövde içi görüntü sabitleme ve Dinamik Aktif Mod sabitlemev

• AI tabanlı Otomatik Çerçeveleme ve Çerçeveleme sabitleme

• S-Gamut3.Cine/S-Log3 ve S-Gamut3/S-Log3

• Nefes Telafisi işleviviii

• Ürün Vitrini Ayarı ve tek değişle Bokeh Anahtarı

• Değişken yönlendirilebilirliğe sahip Uslu 3 Kapsül Mikrofon

• Kolay izleme için değişken açılı dokunmatik LCD ekran

• Kolay, kararlı uslu telefon bağlantısı

• Sürdürülebilir tasarım

Sony Avrupa Görüntüleme Ürünleri ve Çözümleri Pazarlama Başkanı Yann Salmon Legagneur; ” ZV-1E, içeriklerini yükseltmek isteyen vlogger ’lar için üst düzey içerik oluşturma deneyimini sunmak üzere tasarlandı.” dedi. “Bu, AI teknolojisiyle desteklenen en iyi vlog kamerası en iyi içeriği sunmasını isteyen yaratıcılar için inanılmaz bir kamera.”

Mevzuyu vurgulayan etkileyici görüntüler

ZV-1E, yüksek hassasiyet, düşük hengame ve muhteşem bokeh sağlayan takribî 12,1 etkin megapiksel ile 35 mm full frame arkadan aydınlatmalı CMOS Exmor R™ sensörüne sahip özel bir vlog kamerası olarak öne çıkıyor.

Önceki cinslere göre 8 kata kadar daha fazla işlem eforu ile BIONZ XR™ görüntü işleme motoru, yüksek hassasiyetli performansı, tonlama işlemeyi, renk reprodüksiyonunu, düşük hengameli performansı ve daha fazlasını önemli miktarda güçlendiriyor. Görüntü sensörü tarafından üretilen yüksek hacimli veriler, 120p ’de 4K QFHD: 3840 x 2160 çekim yapılırken dahi reel zamanlı olarak işlenebiliyor. BIONZ XR işlemci, geliştirilmiş BAĞIŞLAMA süratine ve hassasiyetine de önemli miktarda katkıda bulunuyor.

Yüksek kaliteli 4K QFHD video, 40 piksel gruplamaya gerek olmadan 10 bit 4:2:2 ’de full frame okumayla kaydedilebiliyor. Böylelikle hareli veya pürüzlü olmayan yüksek çözünürlüklü 4K çekim sunarken video kaydı için full frame formatının etkileyici avantajlarını sunuyor.

Kullanıcılar 4K 60p çekim yapabiliyor ve olağanüstü akıcı 5x maks. ağır çekim görüntülerle Creators ’ Cloud aracılığıyla 4K 120p ’ye yükseltebiliyor. 60p ’de XAVC S-I formatını kullanırken videoyu S&Q modunda ağır veya süratli çekimde doğrudan yeniden oynatırken, maksimum 600 Mb/sn 4:2:2 10-bit, H.264, All-I bit sürati ile olağanüstü görüntü kalitesi sunuyor. Yükseltildiğinde ve XAVC S formatı kullanıldığında, 240 fps ’de Full HD çözünürlüğe sahip 10 kata kadar ağır çekim kullanılabiliyor ve dinamik sporlar ve diğer aksiyon cinsleri hakkında yeni bakış açıları sağlıyor.

15+ durak enlemi, çok çeşitli aydınlatma şartlarında vurgu veya gölge ayrıntısını kaybetmeden natürel görünen görüntüler tutmayı olası kılıyor.

Standart ISO aralığı hem resimler hem de videolar için 80 ’den 102400 ’e kadar uzanıyor. Resimler için genişletilmiş aralık 40 ila 409600 ’ken ve filmler için genişletilmiş aralık 80 ila 409600 olarak öne çıkıyor.

Sinematik tutkuları asla dönüştürün

ZV-1E, uzun metrajlı filmlere benzeyen sahneler oluşturmanın sezgisel bir yolu olan Sinematik Vlog Ayarları ile göze çarpan içerikler oluşturulmasına imkan sağlıyor. Uygun bir “Görünüm ve Ruh Hali” seçerek, herkes sahneye ve yaratıcı emele ideal şekilde uyan sinematik vlog görüntüleri oluşturabiliyor. Sinematik Vlog Ayarı, natürel orta tonların yanı sıra sinematik görünüm ve cilt tonlarını geliştirmek için gerekli olan yumuşak renkler ve pürüzsüz vurgular sunan “Görünümler”i, belirli renkleri vurgulayan “Ruh Halleri”ni ve otomatik netlemenin ne kadar süratli değişeceğini belirleyen BAĞIŞLAMA geçiş süratini içeriyor. 24 fps kare sürati ve görüntünün üstünde ve altında siyah bantlar bulunan geniş ekran Sinemaskop en boy oranı 2,35:1 sayesinde genel sinema hissinin eforu çoğaldırılıyor.

ZV-1E ’de bulunan S-Cinetone reel sinematik görünüm sağlıyor. Sony ’nin Cinema Line teknolojisine sabreden S-Cinetone, sinema kalitesinde sağlıklı görünen cilt rengi için gerekli olan natürel orta tonları sunuyor.

Bir dizi yeni “Yaratıcı Görünüm”, doğrudan kamerada resimler ve videolar için ilginç görünümler oluşturmayı kolaylaştırıyor. 10 “Yaratıcı Görünüm”, oldukları gibi kullanılabilen veya özelleştirilebilen ön ayarlar olarak sağlanıyor. Dahası, yeni ilave edilen “Görüntü Stilim”, “Uslu Otomatik” veya “Sahne Seçimi” modunda çekim yapmayı olası kılıyor, değmeye duyarlı monitördeki simgeler, arka tasarı bokehini, parlaklığı ve renk tonunu doğrudan ayarlamanın yanı sıra bir “Yaratıcı Görünüm” seçmeyi kolaylaştırıyor.

Gelişmiş suni akıl ve lider teknoloji, sürekli olarak sansasyonel görüntüler sunuyor

Reel Zamanlı BAĞIŞLAMA Tanıma, hareketi doğru bir şekilde tanımak için mevzu formu verilerini kullanan yenilikçi bir suni akıl işleme birimi içeriyor.  İnsanlarda pozlama tahmin teknolojisi, sadece gözleri değil, aynı zamanda beden ve kafa konumunu yüksek hassasiyetle tanımak için öğrenilmiş insan formlarını ve duruşlarını kullanıyor. Suni akıl işleme birimi, değişik duruşlara sahip birden fazla özne arasında bile ayrım yapabiliyor ve bireysel yüzlerin tanınması da iyileştirebiliyor, böylece bir öznenin suratı eğik, gölgede veya arkadan aydınlatmalı olduğu zorlu gidişatlarda izleme güvenilirliği elde ediliyor. İnsan ve hayvana ek olarak, AI işleme birimi artık kuş, böcek, araba/tren ve uçak nesnelerini tanımayı olası kılarak hem resim hem de video sürüklerken daha da fazla esneklik ve güvenilirlik sağlıyor.

ZV-1E, mevzuyu belirleyerek ve deklanşöre yarım basarak etkinleştirilebilen AI tabanlı Reel Zamanlı İzlemeiv özelliğiyle kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Kamera sonrasında mevzuyu otomatik olarak takip ediyor ve kullanıcıyı çerçeveleme ve kompozisyona konsantre olmaya vazgeçiyor. Yeni kamera, süratli Hibrit BAĞIŞLAMA ile süratli çekim ve kararlı izleme sunarken detaylı BAĞIŞLAMA ayarları sayesinde üst düzey hassasiyet ve hakimiyet sağlıyor.

Kompakt, hassas sabitleme ünitesi ve optimize edilmiş algoritmalara sahip gyro sensörler, ZV-1E ’nin bütün görüntü kalitesi potansiyelini sunmaya destekçi olan 5,0 adıma kadar sabitleme sağlıyor. Kamera sarsıntısı 5 eksende algılanıyor ve etkin bir şekilde düzeltiliyor. Kameranın gövdesinde yer alan görüntü sabitleme teknolojisi, kendi sabitlemesini içermeyen E-mount lensler de dahil olmak üzere çok çeşitli lenslerle etkili sabitleme sağlayabiliyor.

Dinamik Aktif Mod stabilizasyonu, önceki modellerde sağlanan Aktif Mod ’dan takribî yüzde 30 daha etkili olmasıyla öne çıkıyor. Bu, hareket halinde pürüzsüz ve stabil vlog görüntüleri çekmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

ZV-1E suni akıl tabanlı Otomatik Çerçeveleme özelliği sayesinde ziyaret, müzik performansı, yemek pişirme ve çok daha fazla mevzu için ideal bir ekipman olarak öne çıkıyor. Suni akıl tabanlı mevzu tanıma teknolojisini kullanan Otomatik Çerçeveleme özelliği, video sürüklerken mevzuyu belirgin bir konumda yakalamak için çerçeveyi otomatik olarak kırpıyor. Kamerayı hareket ettirmeden bile kadraj, mevzuyu düzgün bir şekilde takip edecek şekilde sürekli olarak ayarlanıyor, bu da tek kişilik çekim işlemlerinde kullanıcının iş akışını kolaylaştırıyor. İzlenecek nesne, resim makinesinin dokunmatik ekranı veya bir uslu telefondaki Creator ’s Uygulaması aracılığıyla kolayca seçilebiliyor.

Nefes Telafis, meblağlı bir görüş açısını gözetmek ve pürüzsüz, dramatik odaklama efektleri elde etmek için odaklanırken görüntü kaymalarını bastırıyor. Resim makinesi aynı zamanda, grup selfie ’leri veya grup portreleri sürüklerken bokeh efektini otomatik olarak ayarlayan ve tanınan birden fazla surata odaklanan Çoklu Surat Tanıma özelliğine sahip; bu, sadece öndeki yüzlerin odakta olması ve daha arkadakilerin odak dışı olması gibi sorunları önlüyor.

ZV-1E ayrıca öznenin çerçevedeki konumunu otomatik olarak sabit yakalayan bir Çerçeveleme Sabitleyici ’yexxxiv sahip. Gelişmiş suni akıl tabanlı nesne tanıma teknolojisi, elde çekim sırasında nesneyi sorunsuz ve sabit bir şekilde çerçevede yakalamak için kameranın Dinamik Aktif Mod görüntü sabitleme özelliğiyle birlikte çalışıyor. Böylelikle takip çekimleri yaparken veya nesne çevresinde çekim yaparken oldukça akıcı videolar oluşturmayı olası kılıyor.

ZV-1E ile cilt tonları, resim ve video için bağımsız olarak optimize ediliyor. Böylece selfie veya vlog sürüklerken cilt natürel ve hoş bir şekilde işleniyor. Kamerada ayrıca, video sürüklerken tek değişle arka tasarı bokeh iyileştirmesi ve yumuşak bir deri efekti için bir Bokeh Anahtarı yer alıyor.

Bununla birlikte ZV-1E ürün inceleme videoları için Ürün Tanıtımı Ayarını da içeriyor, böylece kullanıcılar sunumu yapan kişinin suratından lensin önünde yakalanan bir ürüne ve ardından tekerrür geriye odaklanabilir.

Pürüzsüz, basit, çok güzergahlı yakınlaştırma

ZV-1E, kullanıcılara yaratıcı yakınlaştırma hakimiyeti sunuyor. Kavrama yerinin üst kısmında bulunan zum kolu sadece geçimli motorlu yakınlaştırma lenslerini hakimiyet etmekle kalmıyor, aynı zamanda Clear Image Zoom ’un eforsüz yakınlaştırma ve sabit lenslerle daha az görüntü bozulmasıyla kullanılmasına imkân tanıyor. Bu, birçok proje için gereken lens sayısını önemli miktarda eksiltiyor.

Reel Zamanlı BAĞIŞLAMA Tanıma, Reel Zamanlı İzleme ve netleme alanı ayarları, dijital olarak veya Clear Image Zoom ile yakınlaştırma yapılırken aktif kalarak, dijital yakınlaştırma işlemleri sırasında bile resim makinesinin evre idrak etmeli BAĞIŞLAMA sisteminin bütün hassasiyetine ve süratine ulaşılmasını sağlıyor.

Unutulmaz anları ve gidişatları tutmak için zamanı hakimiyet edin

Kamerada yer alan Time-lapse çekim oluşturma özelliği, bulutların, insanların, şehirlerin ve diğer yavaş değişen nesnelerin hareketleri gibi süratlendirilmiş dizilerin benzersiz şekilde kaydedilmesine destekçi oluyor. Pozlama aralığı 1 saniyeden 60 saniyeye kadar ayarlanabiliyor, böylelikle yavaş hareketi eğlenceli süratlendirilmiş dizilere sıkıştırmayı kolaylaştırıyor.

Güçlü vlog içeriği için gelişmiş ses

ZV-1E, rüzgar ve etraf hengamesünün sorun olabileceği dış mekan şartlarında net ses alabilen ve rüzgar sesini önemli miktarda azaltabilen değişken doğrultululuğa sahip yüksek performanslı 3 kapsül mikrofona sahip. Otomatik, Ön, Tüm Doğrultular ve Arka güzergahlılık ayarları, çeşitli etraflara uyacak şekilde yer alıyor ve surat tanıma doğrultusunda otomatik olarak bir doğrultuya geçiyor, böylece kullanıcılar kolayca optimum kayıtlar yapabiliyor.

Ayrıca, dijital ses arabirimine sahip bir Çoklu Arayüz MI yuvası içeriyor. Mikrofon ve kulaklık jakları, genişletilmiş ses özellikleri sunuyor.

İçerik oluşturucuların ihtiyacını karşılayacak gelişmiş tertip etme desteği

ZV-1E, gelişmiş video kayıt modlarını destekliyor. Full Frame görüntü sensörünün süratli okuma ve yüksek hacimli veri işleme özellikleri, piksel gruplaması olmadan full frame 4K okumaya imkân tanıyor ve ayrıca önemli miktarda iyileştirilmiş görüntü kalitesi ve daha esnek, post prodüksiyonda verimli tertip etme özelliklerini sunuyor.

ZV-1E, Long GOP veya All Intra sıkıştırma kullanılırken dahili olarak 10 bit 4:2:2 video kaydedebiliyor, dahili çerçeve içi All-I kaydı ve MPEG-H HEVC/H.265 codec bileşenini kullanarak XAVC HS formatında kaydı destekleyerek takribî iki kat verim sağlıyor.

Vlog kamera ayrıca otomatik veya manuel olarak 640 ile 102400 genişletilmiş ISO modunda 160 ve 409600 arasında ayarlanabilen Esnek ISO ’ya ve atanabilir LUT ’lara sahiptir. Böylece kullanıcılar evvelden ayarlanmış Log modları dışındaki modlarda belirli görünümler oluşturabilir. 

Akıcı, kolay vlog için tasarlandı

ZV-1E, yandan açılan değişken açılı LCD Ekranı, vlog için optimize edilmiş hakimiyet kumpasi ve kavrama sayesinde kayıt sırasında kolay izleme ve değme işlevi sağlıyor.

Kullanışlı, kendinden emin çekim için özellikler

Yeni vlog kamera, Sony ’nin yüksek kapasiteli Z pili ve süratli şarjı destekleyen USB PD Efor Dağıtımı ile uzun süreli kayıt için kesintisiz efor sunuyor. Daha da iyi efor performansı için görüntü işleme motoru, görüntü sensörü ve ilgili devreler, tüm çekim şartlarında efor tasarrufunu optimize ediyor.

Olağanüstü mobilite için kompakt ve hafif

ZV-1E, full frame CMOS sensörü ve lens değiştirilebilirliği ile dünyanın en kompakt, hafif vlog kamerası olarak öne çıkıyor Olağanüstü hareketliliği, vlogger ’lara yaratıcı ifade için yeni hünerler sağlıyor.

Toza ve neme dayanıklı bir tasarıma sahip olan ZV-1E, Kablosuz Uzaktan Kumandalı GP-VPT2BT bir Çekim Kolu ile kullanılıyorsa tek elle bile rahatça hakimiyet edilebiliyor.

Creator ’s Cloud ve kolay uslu telefon bağlantısı

İçerik oluşturucular, Sony ’nin yeni duyurulan Creator ’s Cloud platformu ve kolay uslu telefon bağlantısı sayesinde kolayca bağlanıp içerik paylaşabiliyor. Kullanıcılar, sosyal uygulama kullanımı için aktarılan 15, 30 ve 60 saniyelik kliplerle kaydedilen görüntülerin bölümlerini belirlemek için Çekim İşaretleri ’ni kullanarak klipleri bir uslu telefona süratli bir şekilde yükleyebiliyor.

Creator ’s App, ZV-1E ’yi uslu telefondan hakimiyet etmek ve kamerada çekilen resimleri ve videoları uslu telefona aktarmak için kullanılabiliyor. Kamera pili ve medya vaziyeti uslu telefondan izlenebilirken, tarih veya kamera isimleri isderiildiği gibi düzenlenebiliyor. Creator ’s App ayrıca kamera yazılımını aktüellemek için uygun bir yol da sağlıyor.

Derinlemesine tertip etme

ZV-1E, ücretsiz Catalyst Browse masaüstü uygulamasında, ücretli Catalyst Prepare masaüstü uygulamasında veya eklentide tertip etme yaparken faydalı olabilecek görüntü sabitleme ve kamera döndürme meta verilerini kaydediyor. Bu sayede tertip etme sırasında lens soluma telafisi uygulanabilmesine imkân tanıyor.

Yüksek kaliteli canlı yayın

USB aracılığıyla bir kişisel bilgisayara veya uslu telefona bağlandığında canlı içeriği olduğu gibi en yüksek kalitede yayınlıyor. ZV-1E bir 4K 2160p web kamerası olarak işlev görüyor ve çevrimiçi buluşmaları, canlı etkinlikleri ve hatta aile ve dostlarla yapılan basit sohbetleri yaratıcılığı yeni ebatlara taşıyor.

Sürdürülebilirlik göz önünde bulundurularak tasarlandı

Sony ’nin Road to Zero ve 2030 yenilenebilir enerji gayei gibi küresel girişimlerle sürdürülebilir bir geleceğe yönelik vaadine ek olarak, ZV-1E özellikle sürdürülebilirlik düşünülerek geliştirilmesiyle öne çıkıyor.

Kamera, işlevsellikten ödün vermeden Sony ’nin etrafsel etkisini eksiltmek için geri dönüştürülmüş pet şişelerden yapılan elyafların kullanıldığı bir ön sırçaya sahip.

Son olarak, ZV-1E ’nin dış ambalajı etrafa duyarlı, plastik içermiyor ve Sony ’nin bambu, şeker kamışı ve geri dönüştürülmüş kağıttan oluşan “Orijinal Karışım Malzemesi”ni kullanıyor. Ayrıca, Sony ’nin etrafsel ayak izini en aza indirmek için ürün çantalarında bitki bazlı değmemiş kumaşlar kullanılıyor.

ZV-1E, görme engelliler için ekran okuyucu işlevi de dahil olmak üzere çalışmayı çeşitli şekillerde kolaylaştıran yeni erişilebilirlik özellikleri içeriyor. Erişilebilirlik özellikleri, herkesin ZV-1E ’yi kullanarak çekim ve oynatmanın keyfini çıkarmasına imkân tanıyor.

 

Kaynak: adamnedio.com