Tatilciler ve otel sahipleri için siber güvenlik önerileri

PAYLAŞ
Tatilciler ve otel sahipleri için siber güvenlik önerileri
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Yaz aylarının gelmesiyle beraber bir hayli insan tatil için yollara düşmeye başladı. Gün boyu havuzun ve güneşin tadını çıkaracak olan tatilciler, bu hoş anları sosyal medyadan paylaşmak için konakladıkları kuruluşun internetini kullanmak isteyeceklerdir. Peki otellerde sunulan millete sarih Wi-Fi ağları kullanıcılar için ne kadar tehlikesiz? Tümleşik siber güvenlik alanında küresel bir lider olan WatchGuard, siber saldırganların bir fırsat olarak gördüğü ortak Wi-Fi ağlarına karşı hem tatilcileri hem de otel sahiplerini uyararak tekliflerde bulunuyor.

Yaz aylarının gelmesiyle beraber tüm senenin yoğun iş temposundan uzaklaşmak isteyenler tatil tasarıları için yola çıkmaya başladı. Daha evvel dinlenerek ve teknolojiden uzak kalarak geçirilen tatillerde, artık havuz başındayken, gezerken ve eğlenirken sosyal medyada paylaşım yapma ve işyeri maillerini hakimiyet etme lüzumu dinleniyor. Peki bunları yapmak için telefon, dizüstü bilgisayar ve öbür uslu makineler ile internete bağlanılan otel Wi-Fi ağları ne kadar tehlikesiz? Tümleşik siber güvenlik alanında küresel bir lider olan WatchGuard, siber saldırganların bir fırsat olarak gördüğü ortak Wi-Fi ağlarına karşı hem tatilcileri hem de otel sahiplerini uyararak tekliflerde bulunuyor.

 

“Honeypot” ve “Evil Twin” Yöntemleriyle Şahsi Bilgiler Riskte

Yaz aylarında konaklama kuruluşlarını hedef alan siber saldırganlar, tatilcilerin özel bilgilerini ele geçirmek için genellikle iki yöntem kullanıyor. “Honeypot” bal küpü denilen yöntemde, otelin ortak bir alanında bulunan hacker, otelin Wi-Fi ağına eş adda bir Wi-Fi ağı yaratıyor ve tatilcilere bu ağın, otelin internet hizmeti olduğunu düşündürüyor. “Evil Twin” iblis ikiz yönteminde ise hackerlar, tamamen aynı ağ ismini kullanıyor ve Wi-Fi ağlarına otomatik bağlanma özelliği sarih makineler, bu ağın makûs maksatlı bir ağ olduğunu fark edemeden hemen bağlanıyor. Her iki yöntemin sonunda otel Wi-Fi ağından değişik bir ağa bağlanan bireyler hackerlar için bir av haline dönüşüyor.
 Sahte bir Wi-Fi ağına giriş yapıldıktan sonra, hackerlar basitçe man-in-the-middle ortadaki adam hücumunu kullanabiliyor. Şayet biri bu sahte Wi-Fi ağını kullanarak HTTPS gözetmesi olan bir siteye girerse, hackerlar SSL Strip ile SSL şifrelemesini ortadan kaldırarak şahsın tam şahsi bilgilerini görebiliyor.

 

Tehlikesiz İnternet Tecrübeyi İçin Otellerde Alınması Gereken Önlemler

Tümleşik siber güvenlik alanında küresel bir lider olan WatchGuard ’a göre otel sahipleri, sundukları internet hizmetinin hackerlar tarafından manipüle edilerek konuklar için güvenlik tehlikeyi oluşturmasını yasaklamak için güvenlik duvarı ve WIPS özellikli ulaşım noktalarını kullanmalılar. Bu sayede giriş tedbire sistemlerini, WIPS güvenlik sensörünü ve Wi-Fi güvenliğine dair otomatik raporları etkin olarak takip edebilirler. WatchGuard ’ın, otellerdeki ortak kullanıma sarih Wi-Fi ağlarını kullanacak tatilciler için teklifleri ise şöyle:

 

1. Kablosuz ağ adlarına dikkat edin. Şayet bulunduğunuz lokasyondaki millete sarih Wi-Fi ağlarının adları birbirine çok benziyorsa onlara kuşkuyla yanaşın.

2. Online alışveriş harekâtlarınızda 4G iletişiminizi kullanın. Bankacılık, e-ticaret veya uçak bileti, otel rezervasyonu gibi harekâtlarınız için 3G veya 4G iletişiminizi kullanmayı seçim edin.

3. Aralıklarla telefonunuzun ağ belleğini silin. Aygıtlarınızda kaydolunmuş Wi-Fi ağlarını ara ara silerek telefonunuzu arının.

4. Ağlara otomatik bağlanmayın. Yeni bir ağa bağlanacağınız zamanlarda telefonunuzun otomatik bağlanma özelliğini kapatın. Ayrıca, belli aralıklarla Wi-Fi ağını telefonunuza unutturun ve tekerrür giriş yapın.

5. Yanlış parolayla internete girmeye çalışın. Oteldeki ortak Wi-Fi ağına yanlış parola ile bağlanmayı deneyin. Şayet internete girmeyi muvaffak olursanız bu birinin sizi izleyeceğinin ve bilgilerinizin güvende olmadığının bir göstergesidir.

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı