TÜBİTAK ve British Council, Newton Kâtip Çelebi Fonu ile desteklenen bilim ve teknoloji alanındaki iş birliklerini kutladı

PAYLAŞ
TÜBİTAK ve British Council, Newton Kâtip Çelebi Fonu ile desteklenen bilim ve teknoloji alanındaki iş birliklerini kutladı
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

TÜBİTAK ve British Council, Birleşik Kraliyet ve Türkiye hükümetleri arasında bilim ve teknoloji alanında akademik iş birliklerini desteklemek ve yaygınlaştırmak üzere yaşama geçirilen Newton-Katip Çelebi Fonu kapsamında tertip edilen resepsiyon ile bilim ve teknoloji alanındaki adları, fon faydalanıcılarını ve iş ortaklarını bir araya getirdi. İki ülkedeki bilimsel araştırma ve inovasyon kapasitesini buluşturarak Türkiye ’deki ekonomik kalkınma ve cemiyetsel refaha katkı sağlamayı kasteden Newton Kâtip Çelebi Fonu, 2014 senesinden bu yana bilim, teknoloji, yenilik ve eğitim alanlarında iş birlikleri oluşturarak 750 milyon TL ’ye yakın destek verdi. 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Müesseseyi TÜBİTAK ve British Council takviyesiyle yaşama geçen program, seneler süresince hem Birleşik Kraliyet ’tan hem de Türkiye ’den tahlilcilere ve bilim insanlarına destek sağladı ve Türkiye ’deki ehemmiyetli meselelere ortak çözüm geliştirilmesi için çığır açan projelerin yaşama geçirilmesine olanak sundu. 2020 senesinde beynelmilel Newton Prize mükâfatını kazanan, ‘Düşük Maliyetli Evler İçin Yeşil Yapısal Bileşenlerle Lego Sistemi ’ projesi ve büyük ölçekli aşılamayı destekleyecek modelleri araştıran ‘Vaccines4All ’ projesi gibi değişik mevzularda çalışmalar yürüten projeler yaşama geçirildi.

Birleşik Kraliyet Türkiye Büyükelçisi Jill Morris CMG konuşmasında, “Newton-Katip Çelebi Fonu, beynelmilel ortaklık ve bilimsel işbirliğinin seçkin bir misalidir. Fon, kurulduğu 2014 senesinden bu yana 25 değişik fon programı aracılığıyla 450 ’ye yakın hibe dağıttı ve toplam bütçesi takribî 25 milyon Sterlin oldu. Bu hibeler Türkiye ’de 60 ’a yakın şehirde, 140 ’tan fazla müesseseye erişerek bilim dünyamızda silinmez izler vazgeçti. Newton-Katip Çelebi Fonu yalnızca ortak araştırma ve inovasyon projelerini desteklemekle kalmamış, aynı zamanda akademik hareketliliği basitleştirmiş, sanayi-yüksekokul irtibatlarını beslemiş ve teşebbüsçülük faaliyetlerini teşvik etmiştir. Bu mücadeleler sayesinde, bilginin ilerlemesine ve bilimsel bulguların reel dünya çözümlerine dönüştürülmesine ehemmiyetli miktarda katkıda bulunmuştur. Türkiye ile Birleşik Kraliyet arasındaki bilim ve inovasyon işbirliği, ikili ilişkilerimizin çok ehemmiyetli bir güzergahıdır ve muazzam potansiyeli her iki ülke faydasına kullanmak için beraber çalışmaya devam etmeye kararlıyız.” laflarıyla projenin ehemmiyetini vurguladı.

British Council ortaklığıyla asıllaştırılan fon ile alakalı laflarına Ocak 2023 ’te vazifesine başlayan Birleşik Kraliyet Türkiye Büyükelçisi Jill Morris ’i tebrik ederek başlayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Birleşik Kraliyet ile yapılan iş birliklerinin, Türkiye ’de bilimsel bilginin ilerlemesi ve yeniliğin teşvik edilmesi için ehemmiyetine dikkat toplayarak, “Katip Çelebi-Newton Fonu, bu iş birliğinde çok ehemmiyetli bir rol oynayarak ortak araştırma projeleri ve eğitim teşebbüsleri için paha biçilmez bir destek sağlamıştır. Bu fon sayesinde, Türk ve İngiliz analistlerin eforlarını birleştirerek değişik alanlarda çığır açıcı bulgular ve atılımlar reelleştirdiklerine, manyetik polimerlerle düşük maliyetli sensörler geliştirmekten meme kanseri hastaları için cerrahi neticeleri iyileştirmeye kadar rakamsız zafer hikayesine tanık olduk. Katip Çelebi-Newton Fonu ’nun attığı temel üzerine inşa ederek halklarımız arasındaki bağları kuvvetlendirmeye devam etmeliyiz. Hükümetler, akademik müesseseler ve sanayi liderleri dahil tüm hissedarları bu iş birliklerini sürdürmek ve genişletmek için yatırım yapmaya davet ediyorum. Ortaklık ruhunu ileriye taşıyalım, önümüze çıkan fırsatları değerlendirelim ve Türkiye ile Birleşik Kraliyet arasındaki iş birlikleriyle mucizevi ilerlemeler kaydolmaya devam edelim” değerlendirmesinde bulundu. 

British Council Ülke Direktörü Gill Caldicott, “Bugün kutladığımız zafer, zamanlarını, uzmanlıklarını ve isteklerini Newton Fonu ’na adayan mucizevi fertler olmadan muhtemel olamazdı. TÜBİTAK Başkanı Sayın Hasan Mandal ’a, bedelli takım azalarına, akademisyenlere, tahlilcilere, bilim insanlarına ve bu teşebbüse katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Newton Fonu ’nun Türkiye ’deki zaferleri üzerine düşünürken geleceğe de bakmalıyız. TÜBİTAK ve tahlilcilerle ortaklığımızı sürdürmek istiyoruz. Newton Fonu aracılığıyla kurulan arkadaşlıklar ve ortaklıklar, müesseselerimiz, akademisyenlerimiz, analistlerimiz ve bilim insanlarımız için daha da büyük fırsatlara kapı açmaya devam edecektir.” laflarıyla, British Council ’ın bilim ve teknoloji alanında çalışmalarına devam edeceğinin altını çizdi.

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı