Türk deri ihracatçıları Avrupa'nın en prestijli fuarına Metaverse ile damga vuracak

PAYLAŞ
Türk deri ihracatçıları Avrupa'nın en prestijli fuarına Metaverse ile damga vuracak
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Dijitalleşmede lider Türk ten ihracatçıları kundurada yüzde 71 çoğalış, saraciyede yüzde 42 çoğalış sağladığı ana pazarı İtalya ’da artırılmış asıllık teknolojisiyle Metaverse altyapısında ürünlerini sergileyecek.

Ege Ten ve Ten Mamulleri İhracatçıları Birliği, 17-20 Haziran tarihleri arasında bu yıl ikinci defa Avrupa ve dünyanın en ehemmiyetli kundura ve saraciye fuarlarından İtalya Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarı ’na ulusal katılım organizasyonu tertip ediyor.

Ten ve ten mamulleri ihracatı 865 milyon dolara erişti

Ege Ten ve Ten Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı, “2022 senesinde 1,5 milyar dolarlık ihracata imzalaydık. Cumhuriyetin 100 ’şöhretçi senesinde 2 milyar dolar ihracat hedefimize erişmek için İtalya ’yı en ehemmiyetli hedef pazarlardan biri olarak görüyoruz. İtalya dünyanın en büyük ten ürün ithalatçılarından biri, senelik 10 milyar doların üzerinde kundura ürünleri ithalatı var. Ocak-Mayıs yarıyılında ten ve ten mamulleri ihracatımız yüzde 7 çoğalışla 865 milyon dolara erişti.” dedi.

Rekor katılım

Başkan Zandar, İtalya ’ya 2023 ’nam ilk 5 ayında 60 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını açıklayarak, saraciye ihracatında yüzde 45, kundurada yüzde 3,6 çoğalış yaşandığına dikkat çekti.

“Expo Riva Schuh Fuarı ’na 2023 seneyi Ocak ayında 41 şirket ile Türkiye Ulusal Katılım Organizasyonu yaptık. Bu sefer 47 şirket ile gideceğiz ve bin 300 metrekarelik stant alanında ithalatçıları ağırlayacağız. 47 işletmenin katılımıyla asıllaşacak aktiflik şu an dek Birliğimizin eriştiği en fazla ulusal katılımcısı rakamına sahip. Türkiye ’den fuara katılım pandemi evveline göre iki kattan fazla arkasıydı. Son fuarda 111 Türk katılımcı ile ülkemiz ev sahibi İtalya ’dan sonra azami katılıma sahip ülke konumundaydı. Katılımcı işletmelerimiz ziyaretçilerden yüksek oranda sipariş alıyor, özellikle koleksiyon hazırlayan işletmelerimiz için fuarın ehemmiyeti gitgide çoğalıyor.”

Dünyada ilk defa Türk ten ihracatçıları Metaverse ’de ürünlerini sergiliyor 

Zandar, pandemi yarıyılında dünyanın ilk dijital fuarına imza attıklarını anımsatarak, “Expo Riva Schuh Fuarı ’nın birinci edisyonunda bir ilke daha imza atarak işletmelerimizin kundura ürünlerini Metaverse etrafında artırılmış asıllık teknolojisiyle EIB trend alanında fuar ziyaretçilerine göstermiştik. Bu sefer de şirketlerimize ait toplam 65 ürünü artırılmış asıllık teknolojisiyle EİB metaverse altyapısında sergilenecek.  EİB Metaverse trend alanında ziyaretçiler ürünlerimizi üç ebatlı 360 derece analiz bahtını tutacak. Fuar kapsamında Türkiye ulusal katılımı dışında bu stil yeni bir projeyle katılımcı işletmelerin ve ürünlerinin tanıtımını yapan başka bir ülke daha yok. Ülkemizin dijitalleşme yolunda ehemmiyetli bir mesafe kat etmesini sağlayacak bu atılımımızdan şeref dinliyoruz.” diye konuştu.   

İtalya ’ya ihracatta kundura ve saraciye yükselişte

İtalya, 2022 senesinde yüzde 48 ivmeyle 145 milyon dolar ihracat seviyesiyle en fazla ten ve ten mamulleri ihracatı yaptığımız 3 ’şöhretçi ülke konumunda. 2022 ’de İtalya ’ya yüzde 47 çoğalışla 53 milyon dolarla mamul ten ve kürkler, yüzde 71 çoğalışla 48 milyon dolarlık meblağla kundura, yüzde 42 çoğalışla 31 milyon dolarla saraciye, 11 milyon dolarlık ten kürk ve konfeksiyon ihracatı hakikatleştirildi.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı