Türk Girişimcileri VivaTech'te

PAYLAŞ
Türk Girişimcileri VivaTech'te
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

14-17 Haziran tarihleri arasında Fransa ’nın başşehri Paris ’te hakikatleşecek olan, Avrupa ’nın önde gelen teknoloji ve teşebbüsçülük faalliklerinden biri olan Vivatech ’te; Cumhurbaşkanlığı Yatırım Büroyu liderliğinde 16 Türk teknoloji teşebbüsü, Türk teşebbüsçü ekosistemini tanıtıyor. Aktifliğin açılış gününde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Büroyu Başkanı A. Burak Dağlıoğlu ve T.C. Paris Büyükelçisi Ali Onaner programa katılırken, aynı gün akşamında Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçiliğinde “Türkiye ’nin Yatırım Asrı” resepsiyonu reelleştirildi. 

 

Avrupa ’nın en büyük teknoloji ve teşebbüsçülük faallikleri arasında yer alan, 14-17 Haziran tarihleri arasında Paris ’te asıllaştırılacak olan Vivatech aktifliğine Türk teşebbüsçüler, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Büroyu liderliğinde çıkarma yaptı. Faalliğe, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Büroyu liderliğinde suni zihin, HealthTech ve bulut hizmetleri vb. sektörleri temsilen 16 lider firma ile katılım sağlayan Türk kurulu, son senelerde ivme tutan Türk teşebbüsçülük ekosisteminin sunduğu fırsatları beynelmilel yatırımcılara tanıtacak. Paris ’te dört gün süresince sürecek olan faallik, teşebbüs anaparası fonları başta olmak üzere finansal yatırımcıları, teknolojide küresel ölçekte en sansasyonel atılımları hakikatleştiren teşebbüs işletmeleriyle bir araya getirmeyi kastediyor.

 

Dünyanın en büyük teknoloji işletmelerinin toplandığı faalliğe açılış gününde ziyaretlerini hakikatleştiren T.C. Paris Büyükelçisi Ali Onaner ve  Cumhurbaşkanlığı Yatırım Büroyu Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, aynı günün akşamında, Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçiliği ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Büroyu ev sahipliğinde “Türkiye ’nin Yatırım Asrı” başlığıyla tertip edilen resepsiyona katılım sağladı. 

 

Büyüyen Türkiye-Fransa ilişkilerinin ehemmiyetine değinen T.C. Paris Büyükelçisi Ali Onaner; “Türkiye ’nin, sunduğu ihtimallerle yabancı yatırımcılar için ne kadar çekici olduğunu Fransız iş insanlarına göstermek ve Paris VivaTech fuarına katılarak değişiklik yaratan zaferli teşebbüsçülerimizi tanıtmak emeliyle Fransa ’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Büroyu idareyicilerimizle beraber, önde gelen Fransız yatırımcılarına ve iş insanlarına ev sahipliği yapmaktan memnuniyet dinliyoruz. Bugünkü buluşmanın, Türkiye ’deki en büyük yatırımcılar arasında yer alan Fransız işletmelerinin ülkemize olan alakalarını daha da artırmasına vesile olmasını temenni ediyoruz. Fransa ’yla büyüyen politik ilişkilerimizin, ekonomik ilişkilerimizin daha da kuvvetlenmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

 

Fransız ve Türk iş dünyası temsilcilerinin katıldığı resepsiyonda hitap eden Cumhurbaşkanlığı Yatırım Büroyu Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, Türkiye-Fransa ekonomik işbirliğine ve yatırım etrafına dair ehemmiyetli iletiler verdi; “Bugün Paris ’te Fransa iş dünyasının temsilcileri ile, Türkiye Cumhuriyeti ’nin 100. Seneyi vesilesiyle toplandık. Fransa ile ekonomik ilişkilerimize büyük umursuyoruz; 2022 senesinde Fransa, Türkiye ’nin en büyük 7. ihracat ve 8. büyük ithalat ortağı oldu ve ikili ticaret hacmi 19 milyar doları buldu. 2002 senesinden beri Fransa ’dan Türkiye ’ye 8 milyar doları aşan doğrudan yatırım girişi oldu ve takribî 1700 ’e yakın Fransız firma ülkemizde faaliyet göstermeye devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde Cumhuriyetimizin ikinci asrına, Türkiye Asrına girerken Fransa başta olmak üzere beynelmilel yatırımcıları ülkemize davet çalışmalarımızı tüm enerjimizle sürdürüyoruz.

 

Aşinayı üzere teknoloji teşebbüsçülerimizin dünyanın en ehemmiyetli teknoloji teşebbüsü aktifliklerinde yer almaları için yürüttüğümüz bir çalışma var. Bu hafta Paris VivaTech ’te, büromuz liderliğinde 16 teşebbüsçümüz ile beraber, ülkemizin yatırım civarını ve girşimcilik ekosistemini tanıtmak emeliyle Türkiye standında bulunuyoruz. Yatırım Büroyu olarak ülkemiz ekonomisine katma değer katan teknoloji tabanlı yatırımları her alanda destekliyoruz ve teknoloji teşebbüslerimizin galibiyetlerini beynelmilel platformlarda tanıtmayı oldukça önem veriyoruz.”

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı