Türk Telekom'un yeni nesil teknolojileri çevreye faydaya dönüşüyor

PAYLAŞ
Türk Telekom'un yeni nesil teknolojileri çevreye faydaya dönüşüyor
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Türk Telekom sürdürülebilirlik ve enerji faydalılığı vizyonu kapsamında; enerji bilgi yönetimi platformları, yeni nesil şehir uygulamaları ve GES projeleri gibi yenilikçi çözümlere odaklanıyor

Yeni nesil teknolojilerin enerji, tarım, sanayi, erişim, sağlık, bina ve şehirlerde kullanımını yaygınlaştırarak, azami seviyede kaynak tasarrufu sağlamayı amaçlayan Türk Telekom, enerji kaynaklarının faydalı kullanılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması istikametindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Türk Telekom CEO ’su Ümit Önal, “Türkiye ’nin dijital mutasyonuna liderlik etmek ve tüm paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratmak için çalışıyoruz. Şehirlerin dijital mutasyonu için uçtan uca sağladığımız ürün ve çözümlerimizin yanında, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları alanında da teknoloji mutasyonunu destekliyor, karbon tasarrufu sağlanmasına katkı sağlıyoruz” dedi.

Türk Telekom, 5 Haziran Dünya Etraf Günü ’nü için yaptığı açıklamasında; sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye ’nin bilgi cemiyetine mutasyon sürecinde teknolojiyi kullanarak daha yaşanabilir bir geleceğe katkı sağlamayı ve ekosisteminde bulunan tüm paydaşları için sürdürülebilir değer yaratmayı amaçlayan Türk Telekom, bu kapsamda teknolojiyi insanın, cemiyetin, tabiatın iyiliğine ve faydasına dönüştürme maksadıyla projelerine devam ediyor. 

5 Haziran Dünya Etraf Günü ’ne müteveccih açıklama yapan Türk Telekom CEO ’su Ümit Önal, “Türk Telekom olarak tüm iş süreçlerimizde, taktiklerimizde ve müessesesel kararlarımızda sürdürülebilirliğin evrensel prensiplerini göz önüne alarak hareket ediyoruz. Küresel e-Sürdürülebilirlik Teşebbüsü GeSI ’nin raporuna göre, dünyada elektrik tüketimini son senelerde eksilten ender cerrahlar arasında yer alıyoruz. Yeni nesil irtibat teknolojileri ile güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi gibi seçenek kaynaklara yönelerek karbon salımının eksiltilmesine katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda kendimize koyduğumuz; 2023 senesindeki güneş enerjisinden faydalanma kapasitemizi, 2020 seneyi değerine göre yüzde 60 oranında çoğaldırma amacımıza eriştik. GES yatırımlarımız ile karbon ayak izini azaltmayı ve abuhava başkalaşımının neden olduğu tehlikelerin idaresine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz ay da açıkladığımız gibi Güneş Enerjisi Santrali GES montaj çalışmalarımız kapsamında da toplam ek 88 MWe kapasite tahsisi ile işletmemizin GES kapasitesi 405,8 MWe ’a erişti. Yeni tahsis edilen montaj kapasitesi ile erişilen toplam kapasite, Türk Telekom Grubu ’nun mevcut toplam senelik elektrik tüketiminin yüzde 65 ’ine tekabül ediyor. Ayrıca, Türkiye ’nin dijital mutasyonunun lideri Türk Telekom olarak, daha yaşanabilir kentlerin yaradılışına da katkı sağlıyoruz. Yeni Nesil Şehir İnisiyatifi ile erişim, enerji, etraf, yaşam, sağlık ve güvenlik alanlarında 14 kentte; trafikten kamu güvenliğine, sulamadan aydınlatmaya kadar uslu yaşama dair tüm alanlarda enerji tasarrufu sağlarken, 5G, yapay zeka ve IoT teknolojileriyle desteklediğimiz çözümler sayesinde belediyeler bugüne kadar elektrikte yüzde 40 ’a, sulamada yüzde 30 ’a varan tasarruf yaptı. Yeni Nesil Şehir inisiyatifini her geçen gün genişleterek, hizmet sağladığımız kentlerin sayısını artırmayı amaçlıyoruz” dedi. 

Türk Telekom, erişimden etrafa, sağlıktan enerjiye; 58 ’den fazla değişik teknoloji çözümüyle şehirlerin dijital mutasyonlarına katkı sağlıyor

Türk Telekom ’un Yeni Nesil Şehirler Projesi için iş birliği yapılan şehir sayısı; Edirne, Topallaray, Mersin, Düzce, Karaman, Kars, Kocaeli, Elâzığ, Antalya, Kütahya, Kırşehir, Denizli ve Konya ’nın ardından Osmaniye ’nin ilave edilmesiyle 14 ’e erişti. Türk Telekom, ayrıca bugüne kadar, 30 ’dan fazla yerel idareye sunduğu yazılım çözümleriyle belediyelerin yararlılığını artırarak maliyetlerini düşürmesine, optimizasyon ve tasarruf sağlamasına destek oldu.  

Türk Telekom GES projelerine odaklandı

Öte yandan; karbon ayak izini eksiltmek, abuhava tehlikeyi idaresine katkıda bulunmak emeliyle Güneş Enerji Santrali GES projelerini de süratlendiren Türk Telekom, kısa vakit evvel Diyarbakır, Ağrı ve Sivas ’ta GES kuracağını açıkladı. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı