Vefatının 44. Yılında Ustamız Muhsin Ertuğrul, “Ev”inde Anıldı

PAYLAŞ
Vefatının 44. Yılında Ustamız Muhsin Ertuğrul, “Ev”inde Anıldı
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, ustamız, öğretmenimiz Muhsin Ertuğrul ’u 29 Nisan Cumartesi günü evvel kabri başında sonra da Darülbedayi başka bir deyişle Hoşluklar Evi ’nde, özel ve tahsisatlı tiyatroların yanı gizeme akademisyenlerin katılımıyla tertip edilen özel bir programla yemini. İBB Yayınları arasında yayımlanan Muhsin Ertuğrul Kitabı da yazarlarının katılımıyla bu özel akşamda tanıtıldı.

 

Muhsin Ertuğrul Kabri Başında Anıldı

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB Şehir Tiyatroları, ülkemizde tiyatro ve sinemanın lider adı, Darülbedayi ’den İstanbul Şehir Tiyatrosu ’na uzanan sanat macerasının kaptanı, ustası Muhsin Ertuğrul ’u ölümünün 44. Senesinde, her sene olduğu gibi evvel kabri başında yemini.

 

Anma merasimine,  Müdür Takviyecisi Mehmet Karaosmanoğlu, Genel Sanat Rejisörü Takviyecileri Emrah Özertem, Can Başak ve Başdramaturg Hilmi Zafer Şahin ’in yanı gizeme Şehir Tiyatroları sanatçıları Zihni Göktay, Uğurtan Atakan, Hüseyin Köroğlu ve Onur Demircan, yazarlar Ümit Denizer, Turgut Denizer katıldı.

Merasimde, sırasıyla Zihni Göktay, Uğurtan Atakan ve Ümit Denizer birer konuşma yaptı. Söz alanlar Muhsin Ertuğrul ’un ve Şehir Tiyatroları ’nın Türk Tiyatrosu için önemini anlattılar.

 

Merasim, Muhsin Ertuğrul ’un sevenlerinin kabre karanfil bırakmasıyla sona erdi.

 

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi ’nde Özel Program

 

Muhsin Ertuğrul, bu sene ilk kere özel bir programla Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi ’nde anıldı. Bu programa özel ve tahsisatlı tiyatroların yanı gizeme akademisyenler ve tiyatro seyircisi de katıldı. Aynı zamanda İBB Yayınları arasında çıkan Muhsin Ertuğrul Kitabı ’nın tanıtımının da yapıldığı program, her bkocaman artık aramızda olmayan ustalarımızı temsil eden mumların yandığı sahne kumpasında, Yılmaz Atadeniz ’in yaptığı Muhsin Ertuğrul belgeselinden kısa bir bvefatın gösterimiyle başladı.

 

“Bizler Muhsin Ertuğrul ’un Koltuğu ’nda Vekâleten Oturuyoruz”

 

Programda İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Rejisörü Aşyegül İşsever bir konuşma yaptı. Konuşmasında Muhsin Ertuğrul Kitabı yazarlarını ve böylesine hoş bir çalışmadan dolayı İBB Yayınlar Koordinatörü Cengiz Özkarabekir ’e teşekkür eden İşsever, “Ben ve benden evvelki genel sanat rejisörü dostlarım, Muhsin Ertuğrul ’un koltuğunda vekâleten oturuyoruz. Bunun bilinciyle hareket ediyoruz. Biz, bugün Muhsin Öğretmen ’nın koltuğunda otururken, bu koltukta oturmanın anlamını biliyor ve attığımız her adımdan evvel “Muhsin Ertuğrul nasıl davranırdı? Bizden evvelki ustalarımız nasıl karar verirdi” diye düşünüyor ve öyle adım atıyoruz” dedi.

 

“Sanatçı yılkı atına benzer” diyen İşsever, “Ustalarımız tiyatroya “temaşa” demişler; “seyirlik” demektir. Hakikatinde tiyatronun bizdeki ismidir. Çok manidar bir adlandırma diye düşünürüm. Şundan dolayı. Sanat ve bizim işimiz tiyatro, seyirliktir. Sanatçı da tıpkı, tabiatta özgür koşan yılkı atları gibidir… Ne yazık ki insan, eksantrik bir mülkiyet duygusuyla, yılkı atının “heves”ini söndürür; ehlileştirmek ister, sırtına eyer ağzına gem vurmak ister. Ve atın “özgürlük koşu”suna son verir. Artık “hayalleri” elinden alınmış bir “yük” atından, yılkı atının koşusu bilave edilemez. Tarihin her yarıyılı, sanatın eyerle, dizginle, kırbaç ve mahmuzla gayretine şahit olmuştur. Bugün tiyatroda mesullük alan bizler, onlardan aldığımız sanat bayrağını yere düşürmeden, bir yılkı atı gibi özgür ve imtiyazsız bir koşuyla, insanlığın esenliği ve iyiliği için, hoşlukla ileriye taşımanın mücadelesindeyiz. Bu koltuğun mesullüğü budur!..

 

“Ekrem Başkan Bu Kitabı Çok İstedi”

 

İBB Yayınlar Koordinatörü Cengiz Özkarabekir de yaptığı konuşmada, belgeselci ve rejisör olarak sinema alanının Muhsin Ertuğrul ’a çok şey borçlu olduğunu söyledi. İBB Yayınları olarak yakında çıkacak olan Cemal Reşit Rey Kitabı ’nın da müjdesini veren Özkarabekir, “Başkanımız Ekrem İmamoğlu, çıkardığımız bütün kitaplarla yakından ilgileniyor. Özellikle Muhsin Ertuğrul Kitabı ’nın ve yakında çıkacak olan Cemal Reşit Rey Kitabı ’nın hazırlanmasını çok istedi. Muhsin Ertuğrul Kitabı ’nı Gökhan Akçura ’nın editörlüğünde, alanında uzman yazarların metinlerinden oluşan bir çalışma olarak tasarıladık. Takribî bir senelik bir hazırlık evresinden sonra bugün sizlerle buluşturuyoruz” dedi.

 

Kitabın yazarları arasında olan ve aynı zamanda İBB Şehir Tiyatroları başdramaturgu Hilmi Zafer Şahin de yaptığı konuşmada, Gökhan Akçura ’nın yazma daveti üzerine kitapta yer aldığını ve Muhsin Ertuğrul ’un hatıraları üzerinden bir yazı hazırladığını söyledi. Şahin, Muhsin Ertuğrul ’un müessesesel kimlik üzerinde duruşundan, Şehir Tiyatroları ’nın Türk Tiyatrosu ’nun kurucu merkezi oluşundan bahsetti, 1979 ’da ölüm ettiğinde onlarca şahıs, kural ve yazarı artta bıraktığını söyledi.

“Beni Darülbedayi ’ye Muhsin Öğretmen Davet Etti”

Ustamız Zihni Göktay da bu anlamlı programda bir konuşma yaptı. Tiyatro sahnelerine İBB Şehir Tiyatroları İstanbul Normallerle Buluşuyor repertuvarı dahilinde Gidiş Dönüş Moskova Retro oyunuyla dönen Zihni Göktay, “Muhsin öğretmen, ben bir oyunda oynarken, bilet alıp gerilerden izlemiş. Ertesi gün bana bir davet geldi. Darülbedayi ’ye geldiğimde, beni fuayede karşıladı. Sahnede izleyip beğendiğini ifade etti. Ve elimde tiyatroya alınacak 15 bireyin listesi var. Sen de 16. Şahıs olacaksın, dedi. Muhsin Ertuğrul ’un davetiyle İstanbul Şehir Tiyatrosu ’na katıldım” dedi.

Anma buluşmasına Şehir Tiyatroları Müdürü İlyas Ceran, Genel Sanat Rejisörü Ayşegül İşsever, Müdür Takviyecisi Oytun Askeroğlu, Genel Sanat Rejisörü Takviyecileri Can Başak ve Emrah Özertem, Başdramaturg Hilmi Zafer Şahin ’in yanı gizeme Zihni Göktay, Aslan Altın, Suna Belirgin, Betül Arım, Filiz Kutlar, Emin And, Ersin Sanver, Hüseyin Köroğlu, Mahperi Mertoğlu, Orhan Kurtuldu, Hülya Aslan Soğukçay, Caner Çandarlı, Selçuk Yüksel ’in de aralarında olduğu Şehir Tiyatroları sanatçıları katıldı.

Hazırlanan kitapta yazıları olan Ali Sekmeç, İrfan Dağdelen, Metin Balay, Nesim Ovadya İzrail, Oya Kasap Ortaklan, Sündüz Haşar, Elif Kaynakçı aktifliğin davetlileri arasındaydı.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı