WIN EURASIA'da Endüstri Gelecekle Buluştu: 'Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası' İlk Kez İmalat Sanayi ile Tanıştı

PAYLAŞ
WIN EURASIA'da Endüstri Gelecekle Buluştu: 'Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası' İlk Kez İmalat Sanayi ile Tanıştı
  • 0
  • 0
  • 9 dakika da oku
  • +
  • -

World of Industry Fuarı, 7-10 Haziran tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi ’nde, “Sanayi gelecekle buluşuyor” mottosuyla imalat sanayini buluşturmak üzere kapılarını açtı.

 Türkiye, Avrupa, Asya ve Orta-Doğu bölgelerinden 500 ’nam üzerinde katılımcı şirketin yer aldığı fuarı, dünya genelinden vasati 100 ülkeden 39 binin üzerinde sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor. 

İmalat sanayinin otomasyon ve robotik teknolojilere mutasyonunda lider rol üstlenen WIN EURASIA ’da bu sene 5G teknolojisi ile desteklenen ve metaverse aracılığıyla hakimiyet edilebilen ‘Sanayi 5.0: Geleceğin Fabrikası ’ ilk kere 5G Arena ’da kamuoyuna tanıtılıyor.

Dünyanın en ehemmiyetli endüstriyel ticaret fuarı olan HANNOVER MESSE ’nin bölge pazarındaki temsilcisi olan WIN EURASIA Fuarı, 7 Haziran ’da İstanbul Fuar Merkezi ’nde tertip edilen resmi açılış merasimi ile ziyarete açıldı. Merasim, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, MAKFED Başkan Yardımcısı M. Sefa Targıt ve Deutsche Messe AG Kıdemli Başkan Yardımcısı Arno Reich ’in ve WIN EURASIA destekçisi sivil toplum teşkilatları, katılımcı şirket temsilcileri, sektör profesyonelleri ve basın üyelerinin katılımıyla hakikatleşti.

HANNOVER MESSE VE WIN EURASIA GÜÇLÜ BİR AĞ YARATIYOR

Açılış konuşmasını yapan Deutsche Messe AG Kıdemli Başkan Yardımcısı Arno Reich, “Dört gün süresince dünyanın dört bir yanından gelen ve imalat sanayiini her istikametten 360 derece temsil eden çok muhtelif sektörlerden ticaret profesyonellerini İstanbul ’da aynı çatı altında ağırlamaktan mutluluk ve coşku dinliyoruz. WIN EURASIA, 1996 senesinden bu yana dünyanın en büyük 10 fuar işletmesinden biri olan Almanya merkezli Deutsche Messe AG ’nin Türkiye ’deki fuarlarını tertip eden Hannover Fairs Turkey tarafından organize ediliyor. Deutsche Messe AG dünyanın önde gelen fuar işletmelerinden biri. Her sene Almanya ’da ve yurtdışında başta HANNOVER MESSE olmak üzere 150 ’den fazla ihtisas fuarı tertip ediyoruz. HANNOVER MESSE ve WIN EURASIA, sizi dünyanın dört bir yanındaki üreticiler, yatırımcılar ve ihracatçılarla buluşturan güçlü bir ağ yaratıyor. Bizler, tehlikesiz ve son derece yararlı bir ticaret civarında yüksek standartlar sunuyoruz. Böylece, yaratılan sinerji sayesinde ticaret ağınızı genişletebilir, yeni iş birliklerine imza atabilir ve yeni ortaklıklar kurabilirsiniz. Zaferli ve esin verici bir fuar diliyorum.” dedi. 

PANDEMİ ŞARTLARINA KARŞIN İHRACATIMIZI SON 5 SENEDE YÜZDE 9 ÇOĞALDIRDIK

MAKFED Başkan Yardımcısı M. Sefa Targıt, “WIN EURASIA Fuarı, sanayi alanında makine ve imalat sistemleri ile alakalı teknoloji ürünlerini Türkiye ’de tanıtmaya ve tanımaya imkân sunan ehemmiyetli bir buluşma noktamızdır. Fuarda bugünün ve geleceğin dijital çözümlerini görebileceğiz. Bu bakımdan acayip bir fuar tecrübeyi yaşayacağız.” dedi. Aygıtların dünya ticaretinde çok ehemmiyetli bir yer yakaladığını ve kilit bir ehemmiyete sahip olduğunu belirten Targıt, “Makine pazarının, 2022 ’de takribî olarak 50 milyar dolar seviyesine çıktığını hesaplıyoruz. 2022 ’de özgür bölgeler de dahil olmak üzere 25,5 milyar dolar ihracat yapma maharetini gösterdik. Kendi rekorumuzu kırdık. Pandemi şartlarına karşın son 5 senede ihracatımızı her sene vasati yüzde 9 çoğaldırdık.” biçiminde konuştu. 

MAKİNE SANAYİSİ SANAYİ 4.0 ’IN MERKEZİNDE YER ALACAK

İklim farklılığı ile gayrette sanayi mutasyonunu koşul kılan Yeşil Uzlaşma sürecine de değinen Targıt, “Daha az hammadde, daha az enerji sarf ederek daha çok iş ve daha çok imal yapan usuller geliştirmek, emisyonu, atığı düşük makine ve sistemler planlamak, yeşil enerji imaliyle alakalı yeni teknolojiler ve sistemler ortaya çıkarmak bu ikiz mutasyonun, dijital ve yeşil mutasyonun odağına bizim sektörümüzü koyuyor. Şu anda makine sektörü Sanayi 4.0 ’ın çevresinde dönüyor gibi dursa da bu döngü içerisinde bir zaman sonra makine sektörü bu döngünün merkezine kayacak ve tam imal, beşeri ilişkiler, makine sektörünün çevresinde dönecektir.” dedi.

WIN EURASIA ’NIN 11 SALONA GENİŞLEME POTANSİYELİNİ GÖZLEMLİYORUZ

WIN EURASIA ’nın İstanbul ’da yapılan fuar süreçlerinin surat akı olan fuarların başında geldiğini ifade eden İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Fuarımızın allahın izniyle hayırlı, bereketli, bol ticaretli bir fuar olmasını diliyorum. WIN EURASIA, kalitesiyle, içeriğiyle, konseptiyle, görüntüsüyle diğer fuarların önüne çıkıyor. İstanbul Ticaret Odası olarak bu fuar merkezinin ana paydaşıyız. Kısa zamanda kullanıcılarımızın çok daha konforlu bir altyapıyla fuar yapmaları olanağını sağlamak için gayret gösterdik. Allahın İzniyle İstanbul ’un ve Türkiye ’nin en nitelikli fuar merkezi haline gelmesi mevzusundaki süreçlerine devam edeceğiz. WIN EURASIA 6 salonda açıldı. Bir an evvel 8 Salon, sonra olasıysa 11 Salona genişlemesi mevzusunda bir potansiyel olduğunu gözlemliyoruz.” dedi.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi mevzusunda net duruşlarını ifade eden Avdagiç, “İstanbul Dünya Ticaret Merkezi netlikle yalnızca nitelikli fuar mekânı sağlayan bir firma misyonuyla faaliyetlerini devam ettirecektir. Onun dışında burada bu hoş fuarları yapan şirketlerin seçeneği bir çalışmanın içinde olmayacaktır. Bu mevzuda kırmızı çizgimiz vardır. Bu mevzudaki en ehemmiyetli çözüm ortağınız olan Hannover Fairs Turkey başta olmak üzere tam nitelikli, kaliteli fuar yapmak isteyen, büyük, ufak, orta tüm fuar organizatörleri için çalışmalara devam edeceğiz.” dedi.

WIN EURASIA ’DA SANAYİ GELECEKLE BULUŞUYOR

WIN EURASIA ’da bu sene Türkiye ile beraber Avrupa, Asya ve Orta-Doğu bölgelerinden 500 ’nam üzerinde şirket katılımcı olarak yer alıyor. Sektörü domine eden başlıca ülkeler arasında yer alan Almanya, Tayvan, Çin ve Kore ise özel ülke pavilyonlarında en yeni ürün ve teknolojilerini sergiliyor. Fuar alanı büyüklüğü 28 bin m2 ’ye erişen WIN EURASIA ’da bu sene 6 salonda ‘Enerji, Elektrik & Elektronik Teknolojileri ’, ‘Kaynak ve Robotik Kaynak Teknolojileri ’, ‘Lojistik, Tedarik Zinciri Yönetimi & İntralojistik Çözümleri ’, ‘Endüstriyel İmal Makinaları ’ ve “Endüstriyel Otomasyon & Fabrika Otomasyon Sistemleri” sektörlerine dair ürün grupları yer alıyor. Ayrıca, 5G Arena, Metaverse ve Sanayi 4.0 Pavilyonu, Dijital Fabrikalar Özel Alanı, 5G&Sanayi 4.0 Forum Alanı gibi özel tema konsepti ile yerinde pazar araştırması, sektörel yenilikleri keşfetme, geleceğin parçası olma imkânları sunuluyor.

100 ülkeden 39 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapması beklenen fuarda; bu sene Türkiye haricinde ziyaretçi katılımı arasında Almanya, İtalya, Cezayir, Fas, Tunus, Mısır, İran, İsrail gibi imalat sanayi için ehemmiyetli pazar ülkeleri öne çıkıyor. 

İMALAT SANAYİ ‘SANAYİ 5.0: GELECEĞİN FABRİKASI ’ İLE İLK KERE TANIŞIYOR

5G teknolojisi Türkiye ’de ticarileştikten sonra ilk 5 sene içinde 10 milyar $ sanayide katma değer oluşturacak. Bu katma değerin yüzde 40 ’ının endüstriyel otomasyon sektöründe hakikatleşmesi ön görülüyor. Bu kapsamda 5G teknolojisinin Türkiye sanayisine tanıtılması ve faal bir biçimde kullanılmasında lider rol üstlenen WIN EURASIA, bu sene de yeniden bir ilke imza atarak Nokia ve Turkcell Dijital İş Servisleri iş birliği ile 5G teknolojisi tarafından desteklenen ve metaverse aracılığıyla hakimiyet edilebilen ‘Sanayi 5.0: Geleceğin Fabrikası ’nı tanıtıyor.  5G Arena ’da sergilenecek olan 25 değişik endüstriyel 5G kullanım senaryosu, dikey sektörlerde yaratılacak katma değer ile Türkiye sanayisinde 5G ’nin nasıl ticarileşeceğine misal teşkil ediyor. Ziyaretcefar, fabrikaların en çok lüzum dinlediği 5G kullanım misallerini WIN EURASIA ’da fuar vaktince tecrübeleme talihi tutacak.

ALIM KURULU PROGRAMINA 10 ÜLKEDEN 200 ’Ü AŞKIN SATIN ALMACI KATILIYOR

Her sene katılımcı ve ziyaretçileri için milyonlarca Avro iş hacmi yaratılmasına katkı sağlayan WIN EURASIA, Makine İhracatçıları Birliği MAİB ve Türkiye Makina Federasyonu MAKFED iş birliği ile Alım Kurulu Programı ’na ev sahipliği yapıyor. Alım Kurulu Programı kapsamında İran, İtalya, Cezayir başta olmak üzere 10 hedef ülkeden 200 satın almacı WIN EURASIA ’da üretici ve ithalatçı şirket yetkilileri ile bir araya gelecek. 

METAVERSE VE ROBOTİK TEKNOLOJİLER AKTİFLİK PROGRAMINA DAMGA VURUYOR

Fuarda bu sene de uzman keynote konuşmacıların sektöre dair en yeni teknolojileri ve en aktüel mevzuları gündeme taşıyacakları beynelmilel kaliteli Robotik Konferansı, Metaverse Konferansı gibi konferanslar, oturumlar ve seminerler yer alıyor. Uzman konuşmacıların yer aldığı Konferans programında “Robotizasyonun Çeviklik ve Elastikliğe Katkısı”, “Endüstriyel Robotlu Kuruluş Çözümleri İçin Yatırımcı Perspektifi”, “Neden ve Ne Zaman Kollobratif Robot?” ve “Aygıtların Yükselişi: Robot İstihdamının Geleceğe Tesiri” gibi öne çıkan başlıklar yer alıyor. Son iki günde ise ağırlıklı olarak yeşil mutasyon ve yenilenebilir enerjilerin masaya yatırıldığı oturumlar yapılacak. 

SEKTÖR DERNEKLERİNDEN BÜTÜN DESTEK

Sektörü temsil eden sivil toplum teşkilatları ile güçlü iş birlikleri kuran WIN EURASIA Fuarı, MAKFED – Türkiye Makina Federasyonu, ROBODER-Robotik ve Yüksek Teknolojili İmal Sistem Entegratörleri Derneği, TÜYİDER- Tüm Yüzey Operasyonlar Derneği, ENOSAD- Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği, AKDER- Sıvı Eforu Derneği, ETMD- Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği ’nin destekleri ve MİB-Makine İmalatçıları Birliği ’nin katılımı ile tertip edildi. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı