Yapay zeka yazılım testine yeni bir boyut kazandırıyor

PAYLAŞ
Yapay zeka yazılım testine yeni bir boyut kazandırıyor
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Dijital irtibatların çoğalmasıyla uygulamaların maksimum nitelik, eminlik ve yüksek performans sunmasını sağlamak için yazılım sistemlerinin kumpaslı test edilmesi gerekiyor. Ananesel test süreçlerinin değişik seviyelere taşınmasında, yazılım testine müteveccih artan farkındalığın ve suni aklın tesirli olacağı öngörülüyor. Bulundukları noktada, yazılımları daha süratli ve aktif bir biçimde geliştirmeye odaklandıklarını söyleyen TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Bu süreçte teknolojinin her alanında olduğu gibi devreye suni zihin giriyor. Dolayısıyla birbirini besleyen bu iki alanın sıkı bir iş birliği içinde olacağını düşünüyorum.” yorumlarında bulundu.

Yaşamı basitleştiren ürün ve hizmetlere yönelen günümüz harcayıcısı, dijital taşıt ve uygulamalardan daha fazla hizmet arz ediyor. Bu arzlara doğru karşılık vermek için de tüm yazılım süreçlerinin düzgün ve sistematik biçimde test edilmesi gerekiyor. Doğru hücumlarla kusurları gideren yazılım testi uygulamaları yazılım sürecinde aktif bir rol oynarken, yüksek pazar hisseyi sunarak alıcı memnuniyeti sağlıyor. Yazılım testlerinin doğru uygulandığı takdirde bereketin ve niteliğin çoğalacağından bahseden TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Her zaman için daha iyi yazılım geliştirmek olası. Ehemmiyetli olan bu ilerleme sürecinde hangi teknolojiyi nasıl kullanacağımızı tespit etmek. Bu yoldaki en iyi sponsorun, ananesel test sürecini çok değişik seviyelere taşıyabileceğine inandığım suni zihin olduğunu düşünüyorum.” açıklamalarında bulundu.

 

AI Teknolojisi ile Yazılım Testi Maliyeti Eksiliyor 

İş yararlılığı her sektörde olduğu gibi bilişim dünyasında da kendini gösteriyor. Yazılımda alana gelen kusurlar, markanın haysiyetine hasar verebileceği gibi alıcı kayıplarına da yol açıyor. Bu nedenle sistemlerin kesintisiz ve kumpaslı test edilerek iyileştirme ve geliştirme sağlayacağı alanların tespit edilmesi gerekiyor. Dijital taşıt ve uygulamaların asgari meseleyle maksimum performans sunmasına imkân sağlayan yazılım testi, bu özelliklerinin yanı gizeme alıcı memnuniyetini de artırıyor. Yazılım testi bilgiye dayalı bir uygulama olduğundan sürecin büyük çoğunluğu bu bilgilerin ölçümlenmesine tüketiliyor. Dolayısıyla yazılım sistemine entegre edilecek AI teknolojisi, daha az maliyet ile daha fazla test yapılması anlamına geliyor. Böylece süreci süratlendirerek zaman tasarrufu sağlıyor. 

 

“İnsan Eforundan ve Teknolojiden Aynı Anda Faydalanmak İyi Bir Yol Olabilir”

Belirli aralıklarla yapılması gereken testlere AI teknolojisinin gelmesi, yazılım test uzmanlarının işini basitleştirdiği gibi daha değişik kısımlara odaklanarak nitelikli ürünler ortaya çıkarmalarına katkı sağlıyor. Ayrıca tüm bu avantajlar sayesinde büyümekte olan nitelik hakimiyet inovasyonu alanına yönelerek daha iyi yazılım kastedilebiliyor. Yazılım testi ve suni aklın bir arada kullanılmasının kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğuna değinen TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Belki de hepimizin daha çok zamana, iç içe olduğumuz teknolojiye daha çok güvenmeye ve gitgide artan temennimizin bütün anlamıyla karşılanmasına lüzumu var. Bu noktada insan eforundan ve teknolojiden aynı anda faydalanmanın iyi bir yol olduğuna inanıyorum. Artık usumuzdan geçirdiğimiz en minik bir düşünceye dahi suni akıldan bir hayli cevap bulabildiğimiz bu yarıyılda, test uzmanlarının perspektifinin AI teknolojisiyle birleştiği takdirde yazılımda bir devrim reelleşeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı