Yemeksepeti'nden ChatGPT Destekli Menü Devrimi

PAYLAŞ
Yemeksepeti'nden ChatGPT Destekli Menü Devrimi
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Teknoloji ve inovasyonla kullanıcı tecrübesinde pozitif tesirler yaratacak adımlar atan Yemeksepeti, OpenAI ’ın son teknoloji dil modeli ChatGPT ile iş ortağı esnaf ve lokantaların menülerindeki ürün ve yemek açıklamalarını genişleterek sektörde tertemiz bir çözüme daha liderlik etti.  ChatGPT ’den faydalanılarak Yemeksepeti Mahalle segmentinde yer alan 17 binin üzerinde ürüne, kullanıcıların daha kolay ve anlaşılır bir sipariş tecrübeyi yaşamaları için ürün içeriklerine uygun, yönlendirici açıklamalar ilave edildi.  Yemeksepeti, sene sonuna kadar açıklaması olan ürün oranını; kullanıcıların anlık yemek lüzumlarını karşılayan yemek platformu için %91 ’in üzerine, market lüzumlarını yerel dükkanlardan karşılamalarına imkân sağlayan Yemeksepeti Mahalle tarafı için ise %40 ’a çıkarmayı kastediyor.

Türkiye ’de süratli ticaretin lideri Yemeksepeti, hizmet niteliğini artırma taktiğinin bir parçası olan “ChatGPT Dayanaklı Menü” projesini yaşama geçirmek üzere sağlam adımlar attı.  2023 Mart ayında başlanılan bu proje ile Yemeksepeti Mahalle hizmet ağındaki esnaflarının menülerinde yer alan ürünlerin ayrıntılarına dair açıklama oranı takribî %12 oranında artırıldı. 

Sene sonuna kadar açıklaması olan ürün oranını, yemek platformu için %91 ’in üzerine çıkarmayı kasteden Yemeksepeti, market lüzumlarını yerel dükkanlardan karşılamalarına imkân sağlayan Yemeksepeti Mahalle tarafı için ise amacını %40 olarak tanımladı. Ürün açıklamalarının genişletilmesi, sipariş rakamlarında pozitif tesir yaratırken Yemeksepeti iş ortaklarının ve kullanıcıların suratını da güldürüyor. Kullanıcıların en hoşlandıkları Mahalle ürünlerini seçerken daha şuurlu kararlar vermelerine imkân sağlayarak artık daha sevinçli sipariş yolculuklarına imza atmaları sağlanıyor.

Aza lokanta menüleri artık daha anlaşılır ve zengin

Haziran ’ın ilk haftası tasarlanan Dish Description Generation Yemek Açıklaması Oluşturma projesi kapsamında takribî olarak 115 bin ürünşöhret açıklamasının daha ChatGPT teknolojisi desteği ile kullanıcılar ile buluşması  amaçlanıyor. Aza lokanta menülerindeki yemeklerin açıklamalarını suni akıl dayanağıyla zenginleştirip iyileştirecek Yemeksepeti, menülerinde açıklaması olmayan yemekleri belirlemek için OpenAI ’ın son teknoloji dil modeli ChatGPT ’yi kullanarak, yemek açıklamasına sahip ürün rakamında vasati 3 puanlık bir sihrime ile menü ayrıntılarını %88 ’den %91 ’e çıkarmayı öngörüyor.

Kullanıcıların sipariş süreci daha da kolaylaşıyor

Delivery Hero bünyesindeki Yemeksepeti, içerik nitelik maksatlarından biri olan ürün açıklama doluluğunda, hem yerel hem evrensel pazardaki liderliğini %88 ’lik zaferi ile sürdürüyor. Yemeksepeti; lokanta menülerinde, toplam yemek açıklamaları için, 2023 sonu niyeti olan %91 kapsamını Haziran ayında tutarak amaçlarının üzerine çıkmayı kastediyor.

Aktüel teknolojilerin takibi ve uygulanmasının yanı gizeme hem yeni ilave edilen lokantalar, hem de mevcut lokantalar için pazarda en doğru, ayrıntılı ve zengin menüleri kullanıcılar ile buluşturmak güzergahındaki faaliyetler yoğun olarak devam ediyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı