“10 çalışandan en az 6'sı Yapay Zeka Uygulamalarını Kullanmalı”

PAYLAŞ
“10 çalışandan en az 6'sı Yapay Zeka Uygulamalarını Kullanmalı”
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

ChatGPT ve Midjourney gibi taşıtların piyasaya sürülmesinin ardından iş dünyasında suni akla dair alaka patlaması yaşanıyor. Dünya Ekonomik Forumu ’na ait İşlerin Geleceği Raporu ’na göre suni akıl, önümüzdeki 5 sene içinde en süratli gelişecek işlere liderlik ediyor.  Araştırmaya göre suni akıl ve makine öğrenimi uzmanları, sürdürülebilirlik uzmanları ve iş zekâsı analistleri süratle yükselecek işler arasında ilk 3 sırada yer alıyor. Geleceğin işlerini icra edebilmek için kodlamayı ve yazılımı iyi bilmek gerekiyor. Rapor, 14 milyon işin riskte olduğunu gösterirken yakın gelecekte sürdürülebilirlik çalışmalarında keskin bir çoğalış olacağına işaret ediyor. Kodlama ve yazılım mevzusunda ustalaşmak isteyenlere eğitimler veren bir Laba markası geleceğin mektebi robot_dreams ’in Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu, suni aklın işgücü piyasasında iddialı bir mutasyon yaratacağını, yazılım ve kodlamanın kıymetinin çoğalacağını söylüyor.

 Gitgide artan dijitalleşme, iş dünyasında büyük dalgalanmalara yol açıyor. ChatGPT ve Midjourney gibi taşıtların yaşamımıza girmesiyle ekonomistler ve iş uzmanları, suni zekâyı iş hayatına entegre etkenin yollarını arıyor. Dünya Ekonomik Forumu ’na ait İşlerin Geleceği Raporu ’na göre suni akıl, önümüzdeki 5 sene içinde en süratli gelişecek işlere liderlik ediyor. Geleceğin yükselen işlerini bilmek için kodlama ve yazılım bilgisine sahip olmak gerekiyor. Suni akıl ve makine öğrenimi uzmanları, sürdürülebilirlik uzmanları ve iş zekâsı analistleri süratle yükselecek işlerin başında yer alıyor. Rapor sürdürülebilirliğe dair çalışmaların çoğalacağını ve 14 milyon işin riskte olduğunu gösteriyor. Kodlama ve yazılım mevzusunda ustalaşmak isteyenlere eğitimler veren bir Laba markası geleceğin mektebi robot_dreams ’in Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu, suni aklın işgücü piyasasında iddialı bir mutasyon yaratacağını belirtiyor. 

“10 çalışandan en az 6 ’sı Suni Akıl Uygulamalarını Kullanmalı”

 Teknoloji devrimi, yeniliğe yol açmasının yanında bir hayli iş kaybına da neden oluyor. İş dünyasının bu yeni suni akıl çağından ne derece etkileneceği merak ediliyor. Dünya Ekonomik Forumu ’nun araştırmasına göre en süratli eksilen işler sıralamasının başında banka memurları geliyor. Çevrimiçi bankacılığın, banka şubelerinin kapanmasına giderek daha fazla yol açtığı ve önümüzdeki senelerde ciddi oranda düşüşe geçeceği ön görülüyor. Bu sırayı posta hizmet memurları, kasiyerler ve bilgi analistleri izliyor. AI ve makine öğrenimi uzmanları, sürdürülebilirlik uzmanları ve iş zekâsı analistleri en süratli gelişen işler arasında ilk 3 ’te yer alıyor. Suni aklın gelmesiyle birlikte iş piyasasını teknolojik atılımların yönlendireceğini vurgulayan Elif Tuzlakoğlu, “Bir Hayli firma, çalışanlarına şimdiden suni akıl kullanımına dair eğitim çalışmalarına başlamalı. Bununla beraber yazılım ve kodlama bilmek için fırsatlar yaratılmalı. 10 çalışandan en az 6 ’sının bu yeteneği kazanması gerekiyor ki gelecek her yeni teknolojiye süratlice ayak uydurup müesseselerine katkı sağlayabilsinler.” açıklamalarında bulunuyor. 

Sürdürülebilirlik Gayretleri Suni Akıl Teknolojisiyle Birleşecek 

Dünya abuhava kriziyle baş etmeye çalışırken, sürdürülebilirliğe dair işlerde çoğalış olacağı bekleniyor. Pak enerji, yararlılık ve düşük emsiyon teknolojisinde suni akıl uygulamalarına ciddi oranda gereksinim dinleneceği varsayım ediliyor. Geleceğin mektebi robot_dreams ’in Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu, “Suni akıl teknolojisiyle cemiyetin sosyal, etrafsal ve ekonomik mutasyonlara daha kolay geçim sağlayacağını düşünüyorum. Bu üretken suni akıl çağı hem cemiyetsel mevzularda hem iş dünyasında muhtelif fırsatları doğuracak.” laflarını kullanıyor. 

İşte Suni Akılla Yükselişe Geçecek 10 İş

 1. Suni akıl ve makine öğrenimi uzmanları

2. Sürdürülebilirlik uzmanları

3. İş zekâsı analistleri

4. Bilgi güvenliği analistleri

5. Fintech mühendisleri

6. Bilgi Analistleri ve mühendisleri

7. Robotik mühendisleri

8. Elektroteknoloji mühendisleri

9. Tarım teçhizatı cerrahları

10. Dijital mutasyon uzmanları

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı