2023'te ekonomileri şekillendirecek 5 teknolojik gelişme

PAYLAŞ
2023'te ekonomileri şekillendirecek 5 teknolojik gelişme
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Teknoloji penceresinden bakıldığında 2020 eşi eşi görülmemiş başkalaşımların seneyi, 2021 derlenme ve direnç seneyi, 2022 ise herkesin hoşlandığı bir sene olarak belleklere kazındı. Bu süreçte büyüyen teknolojiler, insanlığın isteklerinin önünü açan ve ekonomilere, şirketlere ve günlük yaşamlara canlılık getiren pek çok zaferlerinin altına imzasını attı.  Dell Technologies Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Kıdemli Başkan Yardımcısı Mohammed Amin, tüm bunların özellikle Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesi için geçerli olduğunu söylüyor. 2023 senesinin de bir o kadar dikkat çekici olacağını öngören Amin, ekonomileri şekillendireceğine ve bölgenin küresel arenada ekonomi, bilim ve yaratıcılık açısından ilerlemesini sağlayacağına inandığı 5 teknolojik büyümeye işaret ediyor. İşte o büyümeler:

1-  Şirketler, gelişmeden ödün vermeksizin buluta arz gösterecek

Dell tarafından Forrester Consulting ’e yaptırılan bir araştırma, işletmelerin yüzde 83 ’şanın 2023 senesine kadar çoklu bulut uygulamasına geçmiş olacağını ve her dört firmadan üçünün bugün kullandıkları bulut altyapısı kombinasyonunda elastikliğe gereksinim dinlediğini ortaya koyuyor. Bulut, bu sene kuruluşların varlıklarını sürdürmeleri için kritik hâle gelecek ve iş liderleri, kendilerine özgü lüzumları karşılamak için değişik hizmetlerden oluşan bir ekosistemi bir araya getirecek. Vizyoner liderler ayrıca maliyet aktifliği için yeni bulut alternatiflerini yakından değerlendirecek, BT maharetlerini muhtelif bulut sağlayıcıları arasında dağıtacak ve bilgi güvenliğini, iyi yönetimi ve hissedar değerini gözeten bir bulut taktiği geliştirecek.

2- Siber Kurtarma, firmaların can suyu hâline gelecek ve her hareketini tanımlayacak

Bir firma ne kadar çevik hâle kazançsa o şirketin siber kurtarmaya o kadar öncelik vermesi gerekiyor. Kuruluşlar; meblağlı kimlik, siyaset ve kurtarma için yetkili kimlik yönetimi, siyaset yönetimi ve tehdit yönetimi çerçevesi oluşturacak. Sıfır Güven yaklaşımının özümsenmesini gerektiren sektörlerde çoğalış görmeye devam edeceğiz. Sıfır Güven, siber güvenlik mimarisi için küresel olarak kabul edilen en iyi uygulama hâline gelecek. Çoklu bulutta güvenliğin, öteki tüm unsurlara kıyasla, daha sürekli ve ulaşılabilir olması gerekecek. Silolarsa asıl Sıfır Güven güvenliğinin düşmanı olacak.

3- Kuantum Bilişim, dijital mutasyonun yeni hududu olacak 

Kuantum bilişime uzun senelerdir sadece dünyanın en büyük araştırma kuruluşları ve devlet müesseseleri ulaşabiliyordu. Ancak 2023 ’te kuantum bilişim asıl oluyor ve firmaların bu mevzuda takımlarını, taşıtlarını ve vazifelerini tanımlamaları ve tecrübelemeye başlamaları, aksi takdirde bu teknoloji dalgasını kaçırma tehlikesini göze almaları gerekiyor. Şirketler, dijital mutasyonun yeni hududu olan kuantum teknolojisini kaptan olarak kullanmaya başlayacak ve inovasyonu süratlendirmek için gelişmiş bilgi harekât maharetlerinden faydalanacak. Sağlık ve finans, kuantumun tesirinin sezilmeye başlanacağı iki sektör olarak karşımıza çıkıyor. Kuantum simülasyonuna yatırım yapmak ve bilgi bilimi ve suni zeka takımlarının kuantumun yeni dillerini ve maharetlerini bilmelerini sağlamak 2023 ’te kritik ehemmiyet taşıyor.

4- Uç, iş dünyasında yeni bir çağ başlatacak

Bilgi odaklı günümüz dünyasında, büyük ölçülerde bilgiyi kaynağından merkezî bir bilgi merkezine veya buluta taşımak hem maliyetli hem de yararsız bir yaklaşım. Bir şirketin asıl değer elde edebilmesi için bilgi harekât kaynaklarını, bilgilerin üretildiği ve kullanıldığı noktaya yanaştırması gerekiyor. Uç bilişimin astronomik olarak gelişmesi 2023 ’te de devam edecek. Süratle ciddi bir değişikleştirici hâline gelecek ve iş mutasyonunda yeni bir çağ başlatacak. Uç, bir hayli sektörde, dikeyde ve pazarda yeni kullanım alanlarını ve kabiliyetleri olası kılacak.

5- Suni zeka her kuruluş için inovasyonun lokomotifi hâline gelecek   

Uslu, otomatik hâle getirilmiş ve faydalı iş neticelerine giden yolculuk suni zeka ile başlıyor. Suni zeka, büyüklüğüne bakılmaksızın her kuruluşça özümsendiğinden önümüzdeki sene ehemmiyetli bir dönüm noktasına erişecek. Liderler, bilginin değerinden faydalanmanın yollarını giderek daha fazla arıyor ve değişen trendlere ayak uydurmak ve rakiplerinden bir adım önde olmak için suni akla yöneliyor. Suni zeka 2023 senesinde inovasyonun lokomotifi hâline gelecek ve insan-makine ortaklığının tesiri tüm dünyada büyük yankı bulacak.

Bölgesel şirketler için yeni sene taahhütlerle dolu. Dijital mutasyonun sürat kazanmasıyla beraber, büyüyen teknolojiler bölgemizdeki dijital ekonomilerin gelecekteki gelişimine istikamet verecek. Sürdürülebilir enerji tüketimi üzerine inşa edilen uslu şehirlerden, cemiyet ve devlet arasında aralıksız etkileşime kadar, geleceğin dijital ekonomileri dijital bir çekirdeğe dayalı olacak.

O zaman gelin bu yolculukta bana eşlik edin ve teknolojinin inovasyonu nasıl süratlendirmeye devam edeceğine ve bizi dijital geleceğe nasıl taşıyacağına şahit olun. Zira hepimiz buna geçim sağlamaya hazır olmalıyız.

 

Kaynak: adamnedio.com