Akıllı Cihazlarda Güvenlik Y Kuşağı İçin Önemli

PAYLAŞ
Akıllı Cihazlarda Güvenlik Y Kuşağı İçin Önemli
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Kaspersky tahlilcileri temel dijital alışkanlıkları ve uslu ev makinelerinin kullanımını incelediği küresel bir anket yayınladı. Ankete göre uslu aygıtlarda güvenliğe en çok, Y Kuşağı ehemmiyet veriyor. 

Uslu güvenlik sistemleri ve uslu kilitler gibi bazı segmentlerin bulunduğu pazarın 2030 yılına kadar sırasıyla 106.3 milyar $ ve 13.1 milyar $ ’a erişmesi bekleniyor. Kaspersky, bu mevzuya ait hazırladığı en yeni raporunda*, bu uslu aygıtların kullanımının genişlemesinin, kullanıcıların güvenlik ve koruma meselelerine yönelik davranışlarını nasıl etkilediğini ortaya koyuyor.

Uslu ev makinelerinin kullanımını ve güvenliklerine yönelik davranışlarını inceleyen yeni bir Kaspersky anketi, bu teçhizata sahip harcayıcıların neredeyse yarısının %48, kendisini siber güvenlikten mesul sezdiğini ortaya koyuyor. 25-34 yaşlarındaki Y kuşağı, evlerindeki uslu aygıtların korunmasına en çok önemseyen nesil olarak karşımıza çıkıyor. 

Türkiye ’deki Kullanıcılar Güvenlik Evhamı Taşıyor!

Siber saldırıya uğrama fobisi. evdeki uslu aygıtların korunma mesullüğünü kabul etme isteğini yaratıyor. Ankete göre Türkiye ’deki kullanıcıların yarısından aşırısı %57 ev ağlarının saldırıya uğramasından ve Wi-Fi yönlendirici veya internete bağlı kamera sisteminin onları gözetlemesinden kaygı ettiğini belirtiyor. Ayrıca Türkiye ’deki kullanıcıların yaklaşık dörtte biri güvenlik ve koruma mevzusunda oldukça evhamlı olduklarını kabul ediyor. Bu sebeple, izleme/güvenlik sistemi kullanıcılarının %22 ’si uslu makinelerinin güvenliği ve korunması mevzusunda “çok evhamlı” olduklarını söylüyor. Ayrıca %60 ’lık kısmın da ya “evhamlı” ya da “azıcık evhamlı” olduğu görülüyor.

Uslu Aydınlatmalar Listenin Sonunda 

Kaygı verici uslu aygıtların listesi, bebekleri ve evcil hayvanları izlemek için internete bağlı kameraları ve uslu kapıları ve kilitleri de içeriyor; %22 ve %25 ’lik kesim, güvenliklerinin kendilerine göre “çok kaygı verici bir mevzu” olduğunu söylüyor.

Kullanıcıların en az mesele yaşadığı aygıtlar arasında ise internete bağlı elektrikli süpürge gibi uslu paklik makineleri yer alıyor. Kullanıcıların %36 ’sı güvenliğinin kendilerini hiç ilgilendirmediğini söylüyor. Listenin sonlarında se ise abuhava hakimiyet sistemleri %26 ve uslu aydınlatmalar %39 görülüyor. 

Kaspersky Harcayıcı Mahsulleri Pazarlama Başkan Yardımcısı Marina Titova, “Uslu aygıtların cemiyette özümsenme oranları çoğaldıkça, kullanıcıların da güvenlik hususlarına daha fazla dikkat ettiğini ve makineleriyla uzun vadeli ilişkiler kurarken meselesiz bir deneyim sağlamaya çalıştıklarını görüyoruz. Görünüşe göre iyi dijital alışkanlıklar, Y kuşağında daha natürel bir biçimde şekilleniyor. Bu aynı zamanda gelecekte IoT makine üreticilerinin ve internet servis sağlayıcılarının, harcayıcıların temennilerini karşılamak ve onlara istenen düzeyde koruma sağlamak için siber güvenliğe daha fazla umursayarak, muhtemelen siber güvenlik özelliklerini önerilerine entegre ederek çalışmalarını destekleyebileceğini gösteriyor.” yorumunu yapıyor.

Tüm uslu makineleri güvende ve gözetmeli halde yakalamak için Kaspersky uzmanları alttaki ipuçlarını öneriyor.

İkinci el uslu ev makineleri satın almak tehlikesiz değildir. Teçhizat yazılımları, uzaktaki bir saldırgana kullanıcıların uslu ev ekosistemleri üzerinde bütün hakimiyet sağlamak için evvelki sahipleri tarafından değiştirilmiş olabilir. Varsayılan şifreyi değiştirmeyi sık sık unutmamak da ehemmiyetlidir. Bunun yerine katı ve karışık bir tane kullanın ve kumpaslı olarak güncelleyebilirsiniz. Seri numaralarını, IP adreslerini ve öteki duyarlı bilgileri saklı tutarak ağınızı güvende yakalayabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcıların uslu makinelerini sosyal ağlarda paylaşmayın Güvenilir bir güvenlik çözümü, tüm uslu ev ekosisteminin güvenliğini sağlama ve koruma mevzusunda da çok yardımcı olacaktır. Emin bir uygulamaya veya aygıta karar verdikten sonra, aktüellemeler ve güvenlik sarihlerinin keşfedilmesi mevzusunda bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun. Geliştiriciler tarafından yayınlanan tüm aktüellemeleri zamanında yükleyin.

*Kaspersky, Arlington Research ’ü Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Çin, Meksika, Brezilya, Şili, Rusya, Türkiye, Fransa, Hollanda, Portekiz, Endonezya, Filipinler, Peru, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ve Hindistan olmak üzere 21 ülkede 21.645 uslu ev aygıtı sahibiyle nicel çevrimiçi araştırma yürütmesi için görevlendirdirmiştir. 

 

Kaynak: adamnedio.com