Alışveriş Sonuçlarını Optimize Etmenin 7 Yolu

PAYLAŞ
Alışveriş Sonuçlarını Optimize Etmenin 7 Yolu
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

E-ticaret ağında yer alan şirketler, Google ’ın ‘Alışveriş ’ hizmetinde üst sıralarda yer almanın yollarını ararken, Dijital Pazarlama Mektebi Kurucusu Yasin Kaplan, bu avantajı elde etmek için yapılması gerekenleri sıraladı.

Mevzuyu ürün başlıklarının optimize edilmesinden reklam kampanyaları oluşturmasına kadar 7 başlık altında ele alan Kaplan, sürdürebilir bir e-ticaret ağı oluşturmak isteyen işletmelerin bu adımları dikkate almaları gerektiğinin altını çizdi. 

Tüm dünyada en çok ziyaret edilen web sitesi konumunda bulunan Google, ‘Alışveriş ’ hizmetiyle işletmelerin ürünlerini süratli ve kolay bir biçimde alıcılarıyla buluşturmalarına imkân tanıyor. Google Alışveriş reklamları üzerinden ürünlerin doğrudan kullanıcılara erişmesi, satış oranlarının yükselmesini sağlıyor. E-ticaret ağında yer alan şirketler bu avantajdan yararlanmak için site üzerindeki aramalarda üst sıralarda yer almanın yollarını arıyor. Dijital Pazarlama Mektebi Kurucusu Yasin Kaplan da Google Alışveriş neticelerini optimize etkenin 7 yolunu anlattı. 

Google Alışveriş Reklamları‘nda üst sıralarda yer almanın ilk yolu olarak “Merchant center hesabı açma ve temel ayarların yapılması” olduğunu söyleyen Yasin Kaplan, “Öncelikle Google ’da bir hesabın açılması ve bu hesaba temel ayarların yapılması gerekiyor. Bu temel ayarlarda belirtilen siyasetlere de uygun bir biçimde ürünlerin ilave edilmesi gerekiyor. Bunun dışında web sitenizin doğrulanması, başka bir deyişle bu domainin size ait olduğunu kanıtlamanız ehemmiyetli olacaktır” dedi. 

Kaplan, öteki başlıklara ait de şu bilgileri sıraladı: 

Google “Alışveriş” Hizmetinde Öne Çıkmanın Püf Noktaları

Ürün feedi bilgilerinin Google siyasetlerine göre ilave edilmesi

Google ’da ürünlerin muhakkak standartlarının olması gerekiyor. Bu standartlarda özellikle ürünnam başlığı yazılı olmalı. Ürünnam görselinin linki, ürünnam açılan sayfa linki, ürünnam maliyeti gibi temel mevzular da Google ’ın istediği bilgiler arasında. Bu bilgilerin Google Alışveriş ’e yansımasıyla görünürlüğünüz çoğalmaya başlayacaktır. 

Ürün başlıklarının optimize edilmesi

Ürün başlıklarını optimize ederken dikkat edilmesi gereken temel mevzu, kullanıcıların Google ’daki aradığı anahtar kelimeler. Bunun için bir anahtar kelime tahlili yapmak gerekiyor. Başka Bir Deyişle kullanıcılar ürünleri arama biçimine göre en çok arama hacmi olan anahtar kelimeler ürünlerin başlıklarında ve açıklamalarında yer almalı. 

Ürün görsellerini optimize et ve test et

Ürün görsellerinin Google neticelerinde nasıl çıktığı oldukça ehemmiyetli. Kullanıcıların bu görsellerden etkilenerek neticelere tıklaması beklenir. Dolayısıyla ürünümüze ilave ettiğimiz görselin hem çözünürlüğü hem de ürünü anlatıyor olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Aynı zamanda da görselin varyasyonlarını test edebilecek bir süreci idarıyor olmalıyız.

Reklam kampanyaları oluşturması ve gruplara parçalaması

Google reklamlarıyla standart alışveriş ya da performans maksimum dediğimiz kampanya cinslerini açıp bu kampanyaları reklam gruplarına göre ayırabiliriz. Bu gruplara özel öneriler de verebiliriz. Başka Bir Deyişle reklam önerilerimizi bu gruplara özel verip bunların performanslarını artırabiliriz. Böylece kar getirmeyen, yüksek tüketme yapıp geri dönüş almadığımız ürünleri hariç yakalayabiliriz ya da olumsuz diyebiliriz.

GTIN / MPN bilgilerinin feede yansıtılması

Bu özelliği kullanarak ürünleriniz için oluşturduğunuz barkodun feed ’de yer almasını sağlayabilirsiniz. Böylece Google ’ın sizinle eş barkod olan eş ürünlerin karşılaştırılmasını sağlayacak ve sizin ürünlerinizi hem fiyatsız neticelerde hem de reklam neticelerinde daha iyi optimize edip gösterecektir. Bu kodların Merchant center ’a yanılgısız yansıtılması, ürünlerin taklit ürünlerden de ayrıştırıyor.   

Promosyonlar ve maliyet bilgilerinin doğru yansıtılması

Ürün feedine ilave ettiğimiz maliyetlerin web sitemizdeki ürünlerle eşleşiyor olması büyük ehemmiyet taşıyor. Şayet bir üründe indirim varsa bunun siteye yansıtılması gerekir. Zira indirim yansıtıldığında, Google Alışveriş ’te orijinal maliyetin üzeri çizilip onun yerine indirimli maliyetin yazması sağlanıyor. Bu da kullanıcının ürünü görüp satın alma ihtimalini artırıyor.

 

Kaynak: adamnedio.com