Araştırmalara göre Metaverse'te sosyalleşmek ve öğrenmek daha kolay

PAYLAŞ
Araştırmalara göre Metaverse'te sosyalleşmek ve öğrenmek daha kolay
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Metaverse, teknoloji dünyasının olduğu kadar tavır bilimcilerin de gündemini meşgul ediyor. Araştırmalar, şahsileştirilmiş avatarların daha hakikatçi bir tecrübe sunduğunu ve sosyal anksiyeteyi eksilttiğini gösteriyor.

Sanal cihanda yapılan eğitimlerin de talebelerin galibiyetlerini yükselttiği görülüyor. Müessesesel firmalara ve eğitim müesseselerine müteveccih metaverse çözümleri sunan Cerebrum Tech Kurucusu Dr. Erdem Erkul, “Pandemiyle beraber uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim süratle yaşamımıza girdi.

Araştırmalar, talebelerin avatarlarıyla katıldıkları eğitimlerde çok daha rahat söz aldıklarını, derslerdeki etkileşimin yükseldiğini gösteriyor. İş buluşmaları da daha faal ve bereketli geçiyor. Metaverse şahsileştirilmiş avatarların yaygınlaşmasıyla daha da yoğun alaka görecek” diye konuştu.

Teknoloji dünyasının trend mevzusu olan metaverse ’teki büyümelerin ekonomik yansımalarının nasıl ve hangi ebatta olacağı tartışılırken sosyal yaşama ve insan psikolojisine tesirleri de merak mevzusu. Son yarıyılda tavır bilimleri ve psikoloji alanında metaverse ile temel bileşenleri sanal gerçeklik VR ve artırılmış asıllık AR gibi teknolojiler üzerine yapılan araştırmalar süratle arkasıydı. Araştırmalara göre, 3 ebatlı sanal dünyada avatarlarla katılınan aktifliklerde, insanların topluluk içinde yaşadığı sosyal anksiyetenin büyük oranlarda eksildiği görülüyor. Kullanıcıların hoşlanılmama endişesini ve topluluk önünde konuşamama gibi korkularını metaverse ’teki avatarlarıyla kolayca aştığı öğreniliyor. Sanal cihanda kullanılan avatarlar halihazırda yaygın olarak kullanılan görüntülü buluşma uygulamalarına göre çok daha fazla etkileşim kurmayı sağlıyor. 

Sanal derslere katılan talebeler daha yüksek anekdotlar aldı

Araştırmalar, özellikle eğitim yaşamında talebelerin sanal âlemdeki derslerde daha galibiyetli olduklarını ortaya koyuyor. Çin ’de yabancı dil eğitimi üzerine yapılan deneylerde, sanal cihanda dijital materyallerle desteklenen derslere avatarlarıyla katılan talebelerin konuşmaktan çekinmeden derslere faal katılarak daha süratli bildikleri ve imtihanlarda takribî yüzde 20 daha yüksek anekdot aldıkları tanımlandı. Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa ’da yapılan araştırmalarda da avatarlarla yapılan derslerde talebelerin kendilerini daha rahat sezdikleri ve daha kolay etkileşim kurabildikleri gözlemlendi.   

Uzaktan eğitimde “suni zihinli hocalar” gündemde

3 ebatlı bağlantı platformu CereMeet ile müessesesel firmalara ve eğitim müesseselerine metaverse çözümleri üreten yeni nesil teknoloji işletmeyi Cerebrum Tech ’in Kurucusu ve İdare Heyeti Başkanı Dr. Erdem Erkul, “Pandemiyle beraber metaverse teknolojilerinin sunduğu fayda ve imkânlar daha çok tartışılır oldu. Bu yarıyılda uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim başlıkları süratle yaşamımıza girdi. Görüntülü buluşma uygulamaları üzerinden yapılan aktiflikler kullanıcılara yeterli etkileşim olanağı sunmuyor. Metaverse ise misalin iş dünyası için maliyetleri eksiltip, karbon ayak izini düşürerek sürdürülebilirlik niyetlerine erişmelerini sağlanmasının yanı gizeme daha etkileyici etkileşim sağlayabildikleri buluşma ve aktiflikler tertip edebilmelerine olanak tanıyor. Metaverse ’te yapılan işletme içi buluşmalar çalışanların da yararlılığını artırıyor. Bunun bir yansıması da eğitim hayatında karşımıza çıkıyor. Uzaktan eğitim ve sertifika programları tüm dünyada yoğun alaka görüyor. Biz de ülkemizde çok bedelli yükseköğretim müesseseleriyle iş birliği içerisinde metaverse dünyasını eğitim için sunuyoruz. Metaverse ’te dijital materyallerle yapılan eğitim çok daha fazla usta kalıcı olabiliyor. Bunun yanında yakın zamanda suni zihinli sesli asistanlarla talebelerin istedikleri derse girerek, kavramadıkları mevzuları sormaları da bu teknolojilerle olası olacak” değerlendirmesinde bulundu.    

Hakikatçi avatarlar “orada olma” hissini artırıyor

Stanford Üniversitesi Sanal Etkileşim Laboratuvarı ’nca aralık ayında yayınlanan araştırmada da, geniş mimari tasarım içerisinde ya da tabiatta olma hissi veren sanal etrafların stres seviyelerinde düşüşe ve mutluluk hissi gibi pozitif duyguların çoğalışına neden olduğu tanımlandı. 8 hafta süresince 272 şahıs üzerinde yapılan araştırma, kendilerine benzeyen şahsileştirilmiş avatarlar sayesinde kullanıcıların “orada olma” hissini daha kolay yaşadığı ve değişik kullanıcılarla daha geçimli hareket ettiklerini göz önüne serdi. Araştırma, sanal cihanda zaman geçirdikçe yaşanan tecrübenin sezildiğini de söylüyor. 

İş yaşamında şahsa özel avatar seçim ediliyor

CereMeet ’i seçim eden alıcılarına jenerik avatarların yanı gizeme şahsileştirilmiş olanağı da sağladıklarını belirten Dr. Erdem Erkul, “Sosyalleşme emelli metaverse aktifliklerinde cümbüş emelli jenerik avatarlar daha sık seçim edilebilirken, iş yaşantısıyla bağlı gidişatlarda kullanıcılar asıl yaşamdaki hallerine daha çok benzeyen avatarlar kullanmayı arz ediyor. Sektördeki rakiplerimizden ayrışarak şahsa özel planladığımız hakikatçi 3 ebatlı dijital avatarların iş buluşmalarındaki yararlılığı ve konsantrasyonu ehemmiyetli miktarda artırdığını görüyoruz. Metaverse ’şöhret şahsileştirilmiş avatarların kullanımıyla daha da yoğun alaka göreceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: adamnedio.com