Bakan duyurdu! Paralar hesaplara yatmaya başladı

PAYLAŞ
Bakan duyurdu! Paralar hesaplara yatmaya başladı
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma gereksinimi olan ağır manili yurttaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak emeliyle bu ay toplam 1 milyar 847 milyon TL Konutta Bakım Desteği ’nı hesaplara yatırmaya başladıklarını açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, manili fertlerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri fikriyle 2006 senesinde başlatılan Konutta Bakım Desteği ile bakıma lüzum dinleyen ağır manili yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan yurttaşların desteklendiğini andırdırdı.

Bakıma fukara manili yakınının bakımını üstlenen aylık vasati 560 bin yurttaşın “Konutta Bakım Desteği”ndan faydalandığını kaydeden Bakan Yanık, bu kapsamda hak sahibi başına aylık 3.336 TL ödeme yapıldığını belirtti.

Ödemelerin tüm manili yurttaşlara hayırlı olmasını dileyen Bakan Yanık, “Bakıma gereksinimi olan ağır manili yurttaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak emeliyle bu ay toplam 1 milyar 847 milyon TL Konutta Bakım Desteği ’nı hesaplara yatırmaya başladık. 2022 ’de toplam 18 milyar TL Konutta Bakım Destek ödemesi yaptık. Bakanlık olarak manili fertlerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına bütün olarak erişmeleri için hak temelli bir bakış açısıyla siyasetler geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Ocak ayı memur ücret katsayısındaki yeni tertip etmeyle Konutta Bakım Desteği ödemeleri Şubat ayında hak sahiplerinin hesaplarına çoğalışlı biçimde yatırılacak.