BAS Teknolojisi İşletmeler için Neden Önemli?

PAYLAŞ
BAS Teknolojisi İşletmeler için Neden Önemli?
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Siber güvenliğe milyonlarca yatırım yapılsa dahi, firmalar faal kullanılamayan güvenlik hakimiyetleri sebebiyle makûs maksatlı saldırganların kurbanı olmaya devam ediyor. Picus Security ’nin yakın zamanda yayımladığı The Red Report 2023 ’e göre suratlarca değişik atak tekniği kullanan hasarlı yazılımlar müesseseleri tehdit ediyor. Öbür yandan, güvenlik hakimiyetlerini atlatabilen, çok rakamda hasarlı aksiyon hakikatleştirebilen ve “İsviçre çakısı” olarak adlandırılan çok emelli hasarlı yazılımların çoğalması bekleniyor. Hal böyleyken, organizasyonların siber güvenlik yatırımlarının karşılığını almak için atması gereken en ehemmiyetli adım Siber İhlal ve Hamle Simülasyonu BAS teknolojilerini kullanmak oluyor. 

BAS platformları, otomatik, aralıksız ve yinelenebilir bir biçimde güvenlik hakimiyetlerinin doğrulanmasını sağlayarak, yatırım getirisini artıran ve güvenlik tüketmelerini optimize eden bir çözüm sunuyor. Ancak BAS alanının kurucusu olan Picus Security Kurucu Ortağı ve Genel Müdür Takviyecisi Dr. Süleyman Özarslan, bu teknolojilerin bir kere kurulup unutulacak bir çözüm olmadığını ifade ederek şunları aktarıyor: “Aralıksız bir siber güvenlik sağlanması için karışıklaşarak büyüyen siber hamlelere karşı her an hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu noktada otomatik olarak, yinelenebilir ve aralıksız bir biçimde siber güvenliği test edebilen BAS çözümlerinin kumpaslı olarak kullanılması hayati ehemmiyete sahip oluyor”

Güvenlik hakimiyeti doğrulaması yapan BAS çözümleri, her türlü muhtemel atağı yasaklama ve tespit etme tabakalarında hem atomik hem de atak senaryolarıyla performansı test ediyor ve ölçüyor, üstelik kullanılan her güvenlik çözümünün gerektiği gibi çalıştığından emin olmayı da sağlıyor. Gelişmiş BAS platformları, hakikatçi hamlelere ve tehditlere karşı ne kadar hazır olduğunuzu tanımlamak için tehdit merkezli doğrulama hakikatleştirebiliyor. Buna ek olarak, hamlelerin yasaklanmasına ve tespit edilmesine dayanakçı olmak için kullanılan güvenlik çözümlerine özgü yasaklama imzaları ve tespit erme kaideleri de sunabiliyorlar. Dolayısıyla, BAS çözümleri işletmelerin güvenlik sarihlerini tespit etmek, korunma taktiklerini optimize etmek ve güvenlik yatırımlarının karşılığını bütün olarak alabilmeleri için kullanabilecekleri en ehemmiyetli vasıta olarak öne çıkıyor.

Otomatik siber ihlal ve hamle simülasyonunu dünyada ilk sunan firma olan Picus, reel dünyadaki siber kabahatlilerin hamlelerini simüle ederek müesseselerin tehditlere ne kadar hazır olduklarını ölçmelerine ve lüzumlu optimizasyonları yapmalarına dayanakçı oluyor. Yakın zamanda güvenlik faalliğini doğrulamayı daha kolay ve daha ulaşılabilir hale getirmek için Bütüncül Güvenlik Doğrulama Platformu ’nun yeni nesil versiyonunu yayınlayan firma, uzmanlık seviyesi ve büyüklüğü ne olursa olsun tüm güvenlik takımları için giriş manilerini ortadan kaldırarak BAS teknolojisinin özümsenmesini de sağlıyor. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı