Bayram tatilinde dijital güvenlik için ipuçları TATİLİNDE DİJİTAL GÜVENLİK İÇİN İPUÇLARI

PAYLAŞ
Bayram tatilinde dijital güvenlik için ipuçları TATİLİNDE DİJİTAL GÜVENLİK İÇİN İPUÇLARI
  • 0
  • 0
  • 7 dakika da oku
  • +
  • -

Bayramın gelmesiyle beraber tatil hazırlıklarına başladı. Sahte tatil siteleri ve villa dolandırıcılığı mağduru olmadan uygun bir tatil tasarladıysanız, tatilde de dikkat faktörüz gereken bir hayli nokta var. Neşeli bir bayram tatili geçirmek için muhtelif hazırlıklar yapan kullanıcıları, ebeveynleri, çocukları ve firma çalışanlarını makinelerinde alana gelebilecek dijital güvenlik ihlallerine karşı uyaran Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim ’in Harekât Direktörü Alev Akkoyunlu, tatil sırasında aygıtların ve şahsi bilgilerin nasıl güvende yakalanacağını sıralıyor.

 9 günlük bayram tatili için bir hayli yurttaş tatil hazırlıklarına başladı. Sahte tatil siteleri ve villa dolandırıcılığı mağduru olmadan uygun bir tatil tasarladıysanız, tatilde de dikkat faktörüz gereken bir hayli nokta var. Tatilde özellikle elektronik aygıtları bekleyen muhtelif risklere karşı da temkini elden vazgeçmemek gerekiyor. Aygıtlarını ve şahsi bilgilerini gözetmeyi önemsememe eden kullanıcıların tatil neşesini yarıda kesmek zorunda kalabileceğine dikkat toplayan Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim ’in Harekât Direktörü Alev Akkoyunlu, tatile çıkacakların, çocukların ve firma çalışanlarının kendilerini dijital tehditlere karşı nasıl güvende yakalayacaklarını sıralıyor.

 

Tatile Çıkacaklar İçin Dijital Güvenlik Teklifleri

1. Uslu telefonunuza, tabletinize veya dizüstü bilgisayarınıza gelen güvenlik aktüellemelerini kesinlikle yapın.

2. Mümkün kimlik hırsızlığı ataklarına karşı koruma sağlamak için tüm çevrimiçi hesaplarınızın şifrelerini aktüelleyin. Eş olmayan, güçlü şifreler seçin. Ek olarak, çok etkenli MFA veya iki etkenli kimlik doğrulama 2FA çözümlerini kullanabilirsiniz.

3. Hırsızlık veya makinenin güvenliğinin ihlal edilmesi gibi ihtimallere karşı bilgilerinizi her zaman yedekleyin.

4. Otelden ufaladığınız zamanlarda bilgi hırsızlığını önlemek ve aygıtlarınızı gözetmek için harici sabit diskler, dizüstü bilgisayarlar ve USB hafızalar gibi aygıtları otelinizde adaleye gibi tehlikesiz bir yerde vazgeçin. Makinenin himayesiz vazgeçilmesi veya kaybolması gidişatında bilgilerinizi gözetmek için ise tüm mobil aygıtlarınızdaki parolaları ve PIN ’leri faalleştirin.

5. Lokantalarda, havaalanlarında, kafelerde veya otellerde millete sarih fiyatsız Wi-Fi ’lere bağlanmaktan kaçının. Ayrıca, şifreli ağları seçin ve çevrimiçi aktifliğin saklıca takip edilmesini önlemek için bir VPN kullanmayı unutmayın.

6. Tatilde internette dolaşırken makûs emelli ataklara karşı koruma sağlamak için Bitdefender Total Security gibi tüm aygıtlarınızı gözetebilecek mükâfatlı bir güvenlik çözümü kullanın. Hesaplarınızda kuşkulu faallikler olup olmadığını kumpaslı olarak takip edin.

7. Siber saldırganların herkese sarih olarak aygıtınıza bağlanmasını önlemek için makinenizde otomatik Bluetooth irtibatını devre dışı vazgeçin.

8. Şahsi olarak paylaştığınız bilgiler saldırganlar tarafından dostlarınızı ve ailenizi dolandırmak için kullanılabilir. Bu sebeple, etkinlikleriniz ve konumunuz hakkında sosyal medya platformlarında paylaşım yaparken çok dikkatli olun.

 

Tatile Çıkacak Çocuklar İçin Dijital Güvenlik Teklifleri

 1. Hakimiyeti elden vazgeçmeyin. Çocuğunuzun internet geçmişine ara gizeme göz atın. Yaşına uygun olmayan bir içeriğe maruz kalıp kalmadığına dikkat edin.

2. Kaygılarınızı sarihçe paylaşın ve uyarın. Çocuğunuza bilgisayar, tablet ve uslu telefon kullanımı ile alakalı kaideler koyun ve onlarla nelerden kaygılandığınız hakkında konuşun. Neye izin verip neye vermediğinizi ve nedenlerini açıklayın. Çocuğunuzu yakışıksızlık ve saldırganlık kapsayan spam iletileri, anlık iletileri ve e-postaları yanıtlamaması mevzusunda uyarın.

3. Uygulamalara dikkat edin. Çocuğunuza mobil uygulamalar indirirken dikkatli olması mevzusunda öğüt verin. Uygulamaların kimileri saldırgan reklam yazılımları ve fiyatlı hatlara ileti yollayan makûs emelli yazılımlar kapsıyor olabilir. Oyunları ve uygulamaları yalnızca Google Play ve App Store gibi resmi uygulama mağazalarından indirin. Şuursuz uygulama içi satın almalar yapmalarını önleyin.

4. Saklılık ayarlarını beraber tertip edin. Çocuğunuz sosyal medyada hesap oluştururken, saklılık ayarları için ona takviyeci olun ve maruz kalacağı içerikleri kısıtlamak mevzusunda teşvik edin. Çocuğunuzun hangi sosyal medya sitelerini kullandığını öğrenil ve çevrimiçi dostlarını reel yaşamda da tanıdığınızdan emin olun.

5. Aygıtlardaki kameralara izinsiz ulaşılmadığından emin olun. Uygulama izinleri mevzusunda ihtiyatlı olun. Misalin, bir el feneri uygulamasının kameraya ulaşması netlikle gerekmez. Kameraya ulaşmak isteyen uygulamaların izinlerini hakimiyet edin ve emin olup olmadıklarını inceleyin. Evrensel güvenlik yazılımı firmayı Bitdefender Antüvirüs ’şan “Web Kamerası Koruma” özelliği, bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın sahte uygulamalar tarafından makûsa kullanılıp kullanılmadığını tanımlar ve sizi, mahremiyetinizi ele geçirmeye çalışan siber kabahatlilerden korur.

6. Ebeveyn hakimiyeti kapsayan bir güvenlik yazılımı kullanın. Çocuğunuzun çevrimiçi etkinliklerini izleyebileceğiniz ebeveyn hakimiyeti kapsayan bir güvenlik çözümü edinin. Bitdefender Ebeveyn Hakimiyeti, uygunsuz içerikleri maniler, internet ulaşımını belirli saatlerle kısıtlar ve ebeveynlere çocuklarının çevrimiçi etkinliklerini uzaktan görüntüleme olanağı sunar. Bitdefender Internet Security ve Bitdefender Total Security mahsullerinin içerisinde yer alan Bitdefender Ebeveyn Hakimiyeti aynı zamanda bağımsız bir uygulama olarak da mevcuttur.

 

Tatile Çıkacak Çalışanlar İçin Dijital Güvenlik Teklifleri

 1. Sosyal medyada paylaştıklarınıza dikkat edin. Bir firma çalışanı tatilden herkese sarih bir story ya da post paylaşıyorsa, bu bir bilgisayar korsanının ikna edici bir kimlik avı e-postası hazırlaması için yem sağlayabilir. İnsanlar tatillerde temkini elden vazgeçiyor. Rezervasyon yaptırdığınız kuruluştan gelmiş gibi görünen bir e-posta görürseniz, elbette onu açarsınız ve bu hem sizin hem de işletmeniz için ciddi bir güvenlik tehlikeyi barından makûs maksatlı bir iletişim ve ek kapsayabilir.

2. Havaalanı ve otel gibi herkese sarih Wi-Fi iletişim noktalarından kaçının ve ihtiyatlı olun. Bu, siber güvenlik en temel yasayı ancak insanlar düşüncesiz kalıyor ve tatildeyken millete sarih Wi-Fi ağlarını kullanabiliyor. Sadece mecburi kalırsanız bu ağları kullanın ancak kesinlikle VPN ’i faal hale getirmeyi unutmayın.

3. İş ile alakalı aygıtlarınızı konutta vazgeçin. İnsanlar genellikle tatilde güvenliği arka tasarıya atabiliyor ve bu reel fiziksel aygıtlarını gözetmeyi de kapsıyor. Duyarlı alıcı bilgileriyle dolu dizüstü bilgisayarınızı sahile götürdüğünüzü, tropik bir meşrubat almaya giderken bilgisayarınızı 5 dakika masanın üzerinde vazgeçtiğinizi ve geri döndüğünüzde bilgisayarınızın olmadığını düşünün.

4. Firma ağına geçici hesaplarla bağlanın. Firma çalışanları, uzaktayken geçici kullan-at seyahat hesaplarını kullanmaya teşvik edilmelidir. Bu biçimde, hesabın güvenliği ihlal edilse dahi artık firma ağında faal olmadığı için bilgiler korunacaktır.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı