Bayramda Sahtekarlara Kurban Gitmeyin!

PAYLAŞ
Bayramda Sahtekarlara Kurban Gitmeyin!
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Kurban Bayramı ’nın yanaşmasıyla tatil tasarıları yapılmaya başlandı. Biletleriniz yanınızda, çantalarınız hazır. Her şey çok hoş, tek bir şey dışında: Dijital güvenliğiniz. Kaspersky tam bir yıl süresince iple sürüklediğiniz tatilinize sahtekârların gölge düşürmesini yasaklamak emeliyle dijital güvenliğinize müteveccih muhtelif ipuçları paylaşıyor. 

 

Rezervasyon Ödemelerine Dikkat!

Otel rezervasyonu yaparken ödemeyi yapılacak siteye dikkat etmek en ehemmiyetli hususların başında geliyor. Sitenin tam güvenlik standartlarını sağladığını hakimiyet etmek aygıt ve yazılımların aktüel olup olmadığından emin olmak ise dikkat edilmesi gerek gereken öteki bir adım olarak öne çıkıyor. 3D Secure gibi tehlikesiz ödeme harekâtlarının varlığı da kritik ehemmiyet taşıyor. Kimlik avı phishing ataklarına karşı korunmak için adresin emin olduğundan emin olunması gerekiyor. Kuşku sürükleyen vaziyetlerde, site içeriklerini ve adreslerini arama motorlarında aratarak şikayetlerin olup olmadığını hakimiyet edebilir.

 

Wi-Fi Ağlarına Bağlanırken İki Kere Düşünün

Otelin sunduğu süratli ve fiyatsız internet iletişiminin varlığı yaşamı oldukça kolaylaştıran bir etmen olsa da bu tip ortak kullanılan ağlar üzerinden kullanıcıların bilgilerinin çalınmasının oldukça kolay olduğunu anımsamakta fayda bulunuyor. Bu nedenle uzmanlar kullanıcıların özellikle ödeme, bankacılık operasyonları vb. gibi harekâtlarını bu tip ağlar üzerinden yaparken çok dikkatli olunmasının gerektiğinin altını çiziyor.  Ortak WI-FI noktasının kullanılmasının zorunlu olduğu vaziyetlerde kullanıcıların şahsi bilgilerini saklayacak VPN gibi hizmetlerden faydalanması ise ehemmiyet taşıyor.

 

Rüya Gibi Fırsatlar

Kaspersky uzmanları özellikle tatil dönemlerii gibi siber saldırganların en faal oldukları yarıyılda kullanıcıların tatil tasarıları yaparken karşılaştıkları kampanyalar hakkıda dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Zira piyasa ortalamasının çok altında satılan uçak biletleri ve düşük maliyetli otel rezervasyonları gibi cazip öneriler kullanıcıları güvenlik konununda kayıtsız davranmaya itebilir. 

Ayrıca, kullanıcıların dijital güvenliklerini temin etmek için emin ve tanınmış seyahat acenteleri veya otel rezervasyon platformlarıyla iletişim kurması kritik ehemmiyet taşıyor. Bu müessesesel platformlar, lüzumlu tüm güvenlik tedbirleri alarak alıcılarının bilgilerini gözetmek için özen gösterirler. Kullanıcıların büyük indirimler sunan ve eminliği kuşkulu olan sitelere karşı dikkatli olması gerekiyor. 

Son olarak, ödeme operasyonları sırasında kredi kartı veya emin ödeme usullerini seçim faktörüz ehemmiyetlidir. Tehlikesiz ödeme usulleri, şahsi ve finansal bilgilerinizi gözetmek için ek güvenlik sağlar.

 

Genel Güvenlik Kaideleri

Kaspersky uzmanları tatil döneminde dikkat edilmesi gereken ehemmiyetli noktalar hakkında ipuçları paylaştı;

Otel rezervasyonu yaparken Sitenin tam güvenlik standartlarını sağladığını hakimiyet edin.  Ulusa sarih Wi-Fi ağları, kullanıcıları siber ataklara maruz kalabileceği sarih bir civar olabilir. Siber kabahatliler, bu ağları kullanarak kullanıcıların bilgilerini izleyebilir veya makûs emelli yazılımlar aracılığıyla şahsi bilgilere ulaşabilir. Bu sebeple, güvendiğimiz ve parola gözetmeli Wi-Fi ağlarına bağlanmalı veya şahsi bilgileri gözetmek için VPN kullanmalısınız.  Kullanıcıların sitelerde hesap oluştururken muhtemel olduğunca güçlü bir şifreler oluşturması ehemmiyet taşıyor. Uzun, karışık ve eşsiz parolalar seçerek aynı parolayı değişik hesaplarda kullanmaktan kaçının. Ayrıca, muhtemelse çift etken kimlik doğrulama usullerini kullanarak hesaplarımızı daha da gözetmeye özen gösterin. Bunun yanı gizeme yanınızda tatil zamanınca muhtemel olduğunca az kart bulundurmaya özen göstermelisiniz. Çok rakamda kartın yanınızda bulundurmak, kaybetme veya çalınma tehlikesini artırır. Kartlarınızı kaybettiğinizde veya çalındığında, şahsi ve mali bilgileriniz makûsa kullanılabilir ve ciddi meseleler ortaya çıkabilir. Ayrıca çok rakamda kart bulundurmak, kullanıcıları kimlik avı ataklarına karşı daha korunmasız hale getirebilir. Saldırganlar, birden fazla kart üzerindeki bilgilere ulaşarak dolandırıcılık veya kimlik hırsızlığı teşebbüslerinde bulunabilir. Az rakamda kart taşıyarak, bu cins ataklara karşı savunmanızı kuvvetlendirebilirsiniz. Sizinle paylaşılan öğrenmediğiniz linklere tıklamaktan kaçının. Unutmayın ki bir öneri asıl olamayacak kadar iyi ise, büyük olasılıkla asılsızdır. Aynı zamanda güvendiğiniz bir antivirüs programının arka tasarıda çalışması ehemmiyetli bir öteki etken. Siz de Kaspersky Lab ’in Safe Money teknolojisi sayesinde ödeme yapacağınız sitenin eminliğine dair kafanızdaki sual işaretlerinden kurtulabilirsiniz. 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı