Belçika, Faslı bir imamı sınır dışı etti!

PAYLAŞ
Belçika, Faslı bir imamı sınır dışı etti!
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Fransa’nın hakkında hudut dışı kararı almasından sonra Belçika’ya kaçan Faslı imam Hasan Iquioussen’in, Brüksel yönetimi tarafından hudut dışı edildiği belirtildi.

Belçika sığınma ve göçten mesul Devlet Bakanı Nicole de Moor, Iquioussen’in Fas’a hudut dışı edilmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

De Moor, fazlalık yanlısı şahısların ülke topraklarında gezmesine izin vermelerinin olası olmadığını kaydoldu.

“Burada olma hakkı olmayan herkesin hudut dışı edilmesi gerekiyor.” ifadesini kullanan De Moor, bu mevzuda Fransa ile iyi bir işbirliği yaptıklarını dile getirdi.

Iquioussen ise sosyal medyada yer alan görüntülerinde, Kazablanka Havalimanı’nda aile bireyleri tarafından karşılandığını, Fas makamlarının da kendisini iyi karşıladığını belirtti.

Fas makamlarından, Iquioussen’in hudut dışı edilmesine ve kendisine yöneltilen yargılamalara ait henüz bir açıklama yapılmadı.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, 28 Temmuz 2022’de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Faslı imamın, Fransa’nın bedellerine, laiklik ve kadın erkek denkliği prensibine ters düşen söylemlerde bulunduğunu ve Fransa’dan hudut dışı edileceğini” yazmıştı.

Paris’teki yönet duruşması 5 Ağustos’ta, Darmanin’in, Iquioussen’in hudut dışı edilmesi arzının askıya alınmasına karar vermişti.

Fransa’da Danıştay konumundaki Devlet Konseyi ise 30 Ağustos 2022’de, yönet duruşmasının bu kararını bozarak, Faslı imamın hudut dışı edilmesine yeşil ışık yakmıştı.

Iquioussen’in, Fransa’dan hudut dışı edilme kararının ardından Belçika’ya kaçtığı ve eylül ayı sonlarında da burada hapsedildiği ifade edilmişti.