Boğaziçi Üniversitesi liderliğinde yüksek teknoloji platformu NTÇP kuruldu

PAYLAŞ
Boğaziçi Üniversitesi liderliğinde yüksek teknoloji platformu NTÇP kuruldu
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Boğaziçi Üniversitesi ’nin idareyicisi olduğu “İnsan İşlevini Tehdit Eden Güçlüklere Karşı Nöroteknolojik Çözümler Platformu NTÇP” TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı yardımıyla faaliyetlerine başlıyor. Sektörel hissedarlara sahip, tıp, mühendislik ile sinirbilim alanlarında ortak çalışmalar yapacak platformun “milli bir inovasyon ağı” olması kastediliyor.

Boğaziçi Üniversitesi BÜ Biyomedikal Mühendisliği Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Can Yücesoy ’un idareyiciliğini yaptığı ve Sabancı, Bilkent ile Yeditepe üniversitelerinden bilim insanlarına ek olarak Karel Ekektronik, Karel Kalıp ve Apilsan A.Ş. ’den analistlerin yürütücü olarak yer aldığı “İnsan İşlevini Tehdit Eden Güçlüklere Karşı Nöroteknolojik Çözümler Platformu NTÇP” ile insanların yaşamlarını güçleştiren hastalıklara çözüm sunması hedeflenen 17 proje yaşama geçecek. 

 

“PLATFORM İLE ‘VOLTRAN ’* OLUŞTURUYORUZ”

TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı çatısı altında faaliyet gösterecek platformun 23 Haziran ’da Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi ’ndeki tanıtım buluşmasında konuşan Prof. Dr. Can Yücesoy NTÇP ’nin yapısını şöyle anlattı:

İnsan İşlevini Tehdit Eden Güçlüklere Karşı Nöroteknolojik Çözümler Platformu NTÇP Türkiye ’nin sinirbilim, tıp ve muhtelif mühendislik alanlarında lider yükseköğretim müesseseleri ile firmalarından bilim insanları ve uzmanları bir araya getiriyor. Burada hepimizin yaşamlarını tehdit eden, güçleştiren meselelere ve hastalıklara beraber çözümler bulmak için ‘voltran ’ oluşturacağız. Yenilikçi uslu takmalardan, hareket destek makineleri için pil teknolojilerine, inovatif kablosuz giyilebilir sensörlerden, BÜ Ar-Ge Mektebi ’na kadar bir hayli projeyi yaşama geçirmeyi amaçlıyoruz.”

 

“MİLLİ BİR İNOVASYON AĞI KURMAK İSTİYORUZ” 

NTÇP ile “milli bir inovasyon ağı” kurmak istediklerinin de altını çizen Prof. Dr. Yücesoy, beynelmilel gayelerin mahallîde tutulması için çalışacaklarını vurgulayarak, “Platformumuzla Türkiye ’de lider milli bir inovasyon ağı kurmak istiyoruz. Bu ağ sayesinde beynelmilel amaçlarımızı mahallîde elde etme uğru bulacağımızı düşünüyorum. Bu ağın bir hayli çalışma alanı aynı zamanda evrenselde bizimde kurucu ortağı olduğumuz Avrupa Üniversiteleri İnisiyatifi çatısı altında desteklenen ‘NeurotechEU ’ isimli Avrupa Üniversitesi Konsorsiyumu ile de örtüşüyor. Bununla beraber NTÇP ’nin çalışma alanları TÜBİTAK ile Yükseköğretim Heyeti ’nun YÖK öncelediği alanlar arasında da yer alıyor. Bu açıdan NTÇP hem milli hem de beynelmilel alanda öne çıkacak bir platform haline dönüşme potansiyeline sahip. Boğaziçi Üniversitesi başta olmak üzere Bilkent, Sabancı ve Yeditepe üniversitelerinin yürütücülüğü ve endüstriyel ortakların destekleriyle bunu başaracağımızı öğreniyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı