Bulut güvenliği şirketlerin önceliği olmalı

PAYLAŞ
Bulut güvenliği şirketlerin önceliği olmalı
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Siber güvenlik işletmeyi ESET işletmelerin gündeminde daha fazla yer almaya başlayan bulut güvenliği kavramını araştırdı. Bir şirketi bir hayli meseleden kurtarabilecek tedbirlerden biri olan bulut güvenliği ile alakalı  yapılması gerekenler mevzusunda tekliflerde bulundu. 

BT uzmanları, uzaktan çalışma modeline geçişteki çoğalış sebebiyle firma aygıtlarının ve ağlarının güvenliğini sağlamanın güçleştiğini düşünüyor. Bu makinelerin tehlikesiz olmayan Wi-Fi ağlarına bağlanması, büyük işbirliği platformlarına müteveccih tehditler veya aradaki adam atakları man-in-the-middle sebebiyle bilgi ihlali potansiyeli çoğalıyor. İş yerindeki ve dışındaki nesnelerin interneti loT aygıtlarının rakamı gitgide çoğalıyor ve firma ağlarının düzgün idarenmesi ve güvenliğinin sağlanması zorunluluğu doğuyor. 

 

Bulut güvenliği nedir?

Bulut güvenliği, bulut bilişim civarlarında yazılım, bilgi ve altyapının korunması anlamına kazanç. Bulut hizmetlerini kullanan şirket rakamı her geçen gün çoğalıyor, bu sebeple güvenlik tedbirleri daha ehemmiyetli hale geliyor. Microsoft 365 ya da Google Workspace gibi bulut hizmetleri, daha iyi iş akışı için bu özellikleri paylaşan firma makineleriyle, uygulamaların, dokümanların ve genel olarak bilgi merkezi olarak idarenen bulut bilgi ambarına ulaşmanın muhtelif yollarını sunuyor. Son senelerde iş bereketliliğini çoğaldırması ve hatta daha az maliyetli olması bulut sistemine geçişi süratlendirdi.

 

Bulut güvenliği karışık ama güç değil

Hibrit çalışma civarına geçmeyenler dahil tüm şirketler için, firma içinde dahi bilgi güvenliği temel bir mesele olmaya devam ediyor. Departmanında yeterli rakamda çalışanı olmayan şirketler için, ortaya çıkabilecek meseleleri doğru ve zamanında tespit etmek ve cevap vermek daha güçtür. Ancak yeterli çalışanı olanlarda dahi güvenlik etrafı o kadar karışık olabilir ki kritik cevapta gecikmeler yaşanabilir. Bu da şirketlerin değer kaybına neden olur veya işlerini tesirler. loT aygıtlarının projektör, uslu duvar, uslu telefon, dizüstü bilgisayar vb. çeşit çokluğu ve işletmelerin işlerini yürütmek için kullanabilecekleri çok rakamda uygulama sebebiyle, artık tüm tedarik zinciri hedef haline gelmiştir.

Karışık yapının standart hale gelmesi, ihtar ya da alarm bitkinliği, kesintisiz bildirimlerden kaynaklanan bitkinlik ile ihtarların kaçırılması ve umursanmamasına yol açarak cevabın gecikmesi neticesini doğurur. Bu bizi, bulut güvenliğinin karışık yapısının eksiltilmesi ve aynı zamanda daha sağlam hale getirilmesinin nasıl yapılacağı sualine getiriyor. Kuruluşların, bir cins uç nokta güvenlik gözetmesine sahip olurken, uç noktalarının hareket edebildiğini, bu sırada ağ ulaşımlarını ve dosyalarını da yanlarında götürebildiğini unutmaması gerekir. ESET, bu gözetmenin daha fazla önem verilmesi gerektiğini tespit etmiştir. Bu sebeple e-posta, işbirliği platformları ve depolama gibi bulut tabanlı uygulamalar için önleyici koruma hizmeti sunmaktadır.
 ESET Cloud Office Security ECOS, sıfırıncı gün tehdit korunması ve kullanımı kolay bir bulut idare konsolu ile makûs emelli yazılım, spam veya kimlik avı ataklarına karşı gelişmiş koruma sağlar.

 

ESET Cloud Office Security şirketler için neden verimlidir?

Bulut çözümleri çok verimli ve alaka çekici olabilir ancak büyük miktarda bulut ağındaki aygıtlar arasında reelleşen etkileşimlerin rakamı sebebiyle meseleleri vardır. ESET Cloud Office Security gibi çözümler, çevrimiçi depolama alanınızı, uygulamalarınızı veya e-postanızı aktif biçimde güvence altına almak için başka bir korunma tabakayı oluşturarak hem firma içinde hem de dışında kullanıcı kusurlarını eksiltiyor. 

Karşılaşabileceği hamle yüzeyini düşürmeye çalışan bir şirket için ECOS kullanmak çok usçudur. Bulut takviyeli makine öğrenimi teknolojisi sayesinde, genellikle makûs maksatlı oyuncular tarafından, özellikle virüslü e-posta ilaveleri yoluyla ve hatta makrolara bulaşarak hedef alınan MS365 uygulamaları için emin güvenlik hizmeti sunar.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı