Canon'dan dünyanın ilk SPAD sensörlü ultra yüksek hassasiyetli kamerası; MS-500

PAYLAŞ
Canon'dan dünyanın ilk SPAD sensörlü ultra yüksek hassasiyetli kamerası; MS-500
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, 3,2 megapiksel1 ile dünyanın azami piksel rakamına sahip kamerası MS-500 ’ü kullanıma sundu. 1″ SPAD Tek Fotonlu Elektron Çığı Diyotu sensör teçhizatlı ultra yüksek hassasiyetli MS-500, gece karanlığında birkaç km uzaklıktaki nesneleri bile net biçimde görüntüleyebiliyor.

Yeni MS-500 kamera, renkli video çekimi için SPAD sensörü ekipmanına ve asgari 0,001 lüks3 aydınlatma kapasitesine sahip dünyanın ilk2 ultra yüksek hassasiyetli kamerası olarak öne çıkıyor. Ultra telefoto yayıncılık lensleriyle beraber kullanıldığında, gece karanlığında dahi birkaç km uzaklıktan net videolar sürüklemeyi olası kılan MS-500, ileri düzey muhtelif çekim gereksinimlerinin karşılanmasını sağlıyor. Bununla beraber Canon ’un net video çekimi sağlayan lens çerçevesi, tasarımı ve lens kaplama teknolojisiyle istenmeyen yansımaları eksiltiyor. Bu özelliğiyle; gece-gündüz her amacı doğru bir biçimde tutmak için yüksek hassasiyetli izleme sistemleri gerektiren limanlar, kamusal altyapı kuruluşları ve milli hudutlar gibi son derece yüksek güvenlik seviyelerine sahip alanlar için de biçilmiş kaftan.

SPAD sensörü ile gece uzun erimli gözetleme 

SPAD sensörü, bir piksele giren ışık partiküllerini fotonları sayan “foton sayma” olarak öğrenilen bir teknoloji kullanıyor. Gelen fotonlar elektrik yüküne dönüştürüldüğünde, anında takribî 1 milyon kat yükseltilebiliyor. Bu sayede ufak ölçülerdeki ışık dahi tespit edilebiliyor.

Asalak ve fluluk eksiltme 

Gece izleme ve uzun erimli gözetlemede, özellikle karanlık civarlarda parazitlenme ve atmosferik sarsıntının tesiri, videonun netliğinde meselelere neden olabiliyor. Bu meseleyi çözmek için MS-500 ’de standart olarak yer alan “CrispImg2” uygulaması; apaçıklık, gama çarpıksı ve asalak eksiltme ayarlarını optimize ediyor. MS-500 ayrıca fluluk ve buğulanmanın tesirlerini eksilten “fluluk karşılaması” işlevine de sahip. Böylece günün veya gecenin rastgele bir saatinde yüksek görünürlüğe sahip net videolar çekilebiliyor.

Pan/tilt operasyonlarının ve görüntü niteliği ayarının uzaktan hakimiyeti

MS-500, Canon ’un ultra yüksek hassasiyetli kameraları ve uzaktan çekim kameraları4 için kullanılan Canon ’un patentli seri bağlantı hakimiyet protokolü “NU” ve pan-tilt kafasını hakimiyet etmek için kullanılan “Pelco-D5” protokolü ile geçimli olarak çalışıyor.

Kamera, lens ve pan-tilt kafası, bağlantı komutl

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı