ChatGPT Destekli Müşteri Deneyimi Yönetimi'nde Yeni Dönem: “ExaironGPT” Çözümü

PAYLAŞ
ChatGPT Destekli Müşteri Deneyimi Yönetimi'nde Yeni Dönem: “ExaironGPT” Çözümü
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

İşletmelerin alıcı tecrübelerini suni akıl destekli dijitalleşmelerine ve zenginleştirmelerine ChatGPT tabanlı Diyalog Tasarım Asistanı takviyeci oluyor. 

İşletmelerin alıcı tecrübelerini suni akıl destekli dijitalleşmelerine ve zenginleştirmelerine ChatGPT tabanlı Diyalog Tasarım Asistanı takviyeci oluyor. 

İşletmelerin alıcılarına daha iyi bir tecrübe sunmalarını ve alıcı vefasını artırmalarını destekleyen “yeni nesil alıcı tecrübeyi teknoloji çözümleri” geliştiren Exairon, Diyalog Tasarımcıları için ExaironGPT çözümünü duyurdu. ChatGPT algoritmalarıyla desteklenen Exairon Diyalog Tasarım Asistanı, şirketlere sanal asistanlarını süratle oluşturma, hizmetlerini daha aktif biçimde sunma ve alıcı tecrübelerini dijitalleştirme maksatlarına süratle erişme ihtimali getiriyor.  

Alıcı sual ve arzlarına süratli ve tatmin edici cevaplar verme gereksinimi, günümüz iş dünyasının olmazsa olmazı haline geldi. Exairon ’un Diyalog Tasarım Asistanı çözümü, Exairon Makinaları chatbot ’ları kullanılarak işletmelerin sık sorulan sualleri tesirli bir biçimde cevaplayabilmesi ve satış, harekât ve satış sonrası destek gibi başlıklardaki alıcı arzlarını karşılayabilmesini çok daha kolay ve süratli hale getiriyor. Bu sayede şirketler yalnızca zaman ve kaynak tasarrufu yapmakla kalmıyor, aynı zamanda anında ve şahsileştirilmiş cevaplarla alıcı memnuniyetini de artırıyor.

Exairon Platformu, firmaların dijital mutasyonunu süratlendirmek üzere planlandı. Suni akıl destekli, çok kanallı, çok dilli ve aralıksız Alıcı Etkileşim Yönetimi ile beraber Harekât, Arz Yönetimi ve Pazarlama takımları için sunulan proaktif etkileşim marifetleri, Exairon Platformu ’nu eşsiz kılıyor.

İnsan & Suni Akıl Hibrit Takımlar ile “Tek Platform” Üzerinden Alıcı Tecrübeyi

Şirketler, Whatsapp, Instagram, Facebook, Webchat, Mobilchat, Google Business Messages gibi dijital kanalları dakikalar içerisinde platforma bağlayarak İnsan ve Suni Akıl cerrahlardan oluşan hibrit takımlar ile hizmet vermeye başlayabiliyorlar. Bu sayede “tek bir platform” üzerinden çok yüksek rakamda alıcı etkileşimini çok daha az insan kaynağı ile suni akıl destekli olarak yürütmek muhtemel oluyor. 

Exairon ’un suni akıl destekli süreçleri, alıcı etkileşimlerinin daha aktif ve süratli bir biçimde idarenmesini sağlıyor. Bu da işletmelerin alıcı tecrübesini had safhaya çıkarırken, süreçleri süratlendirip faydalılığı artırıyor.

Diyalog Tasarımcıları için ExaironGPT ’nin Dikkat Toplayan Özellikleri:

Exairon Diyalog Tasarım Asistanı, ChatGPT tabanlı altyapısı ile yeni yaşama geçirilecek Sanal Asistanların çok daha süratli planlanmasını sağlıyor. Henüz Sanal Asistanlarını oluşturmamış şirketler dakikalar içerisinde bunu hakikatleştirebiliyorlar. 

Mevcut Sanal Asistanlarının hizmet kapsamını zenginleştirmek isteyen şirketler de Exairon Diyalog Tasarım Asistanı ile ChatGPT ’nin üretken suni akıl eforunu kullanarak çok pratik ve süratli biçimde emellerine erişebiliyorlar. 

Exairon Diyalog Tasarım Asistanı her seviyede kullanıcıya hitap eden bir tasarım süreci sunarak, sanal asistan tecrübesini ehemmiyetli miktarda geliştiriyor.

Uzman İnsan Kaynağı ile Suni Akıl Sanal Asistanlarının Bereketli İşbirliği

Exairon ’un devrim kalitesindeki hibrit çalışma yaklaşımı sayesinde şirketler, Suni Akıl Sanal Asistanları ’nı ekip dostları olarak takımlarına dahil ediyor. Bu yenilikçi işbirliği ile Alıcı Temsilcileri veya Satış/Destek Personeli gibi çok kıymetli insan kaynakları, iş süreçlerinin her evresinde Suni Akıl Sanal Asistanlar ile geçimli biçimde çalışarak alıcı gereksinimlerini had safhada karşılıyorlar. Rutin süreçlerde ise insan kaynağına lüzum dinlenmeden “Özerk” olarak hizmet sunmak muhtemel oluyor. Bu model, işletmelerin insan kaynaklarını daha stratejik alanlara manipülasyonlarına imkân tanırken, yararlılığı da artırıyor.

Küresel Alıcı Tecrübeyi İçin Çoklu Dil Takviyeyi

Exairon ’un ChatGPT destekli çözümü, dünya çapında hizmet vermek isteyen şirketlere de hitap ediyor. Çoklu dil takviyeyi sayesinde alıcılara kendi ana dillerinde, 7/24 hizmet verme ihtimali sunarak, daha tesirli ve şahsileştirilmiş alıcı tecrübeleri yaşatıyor.

Özelleştirme Alternatifleri

Exairon ’un özelleştirilebilir Diyalog Tasarımı ile şirketler, alıcı etkileşimlerini tamamen kendi marka kimliklerine uygun biçimde planlayabiliyorlar. Sohbet avatarları, balon renkleri, yazı tipleri ve ebatları gibi bir hayli özelleştirme alternatifiyle alıcı tecrübesini en üst seviyeye çıkarmak muhtemel oluyor.

Exairon kurucu ortağı ve CEO ’su Utkan Ünde, “Exairon, çağımızın lüzumlulukları güzergahında markaların alıcı etkileşimlerini yine belirlemeyi amaçlayan lider bir teknoloji teşebbüsü. Dijital mutasyon yolculuğunda alıcılarımıza emin bir kılavuzluk sağlamak emeliyle ilerliyoruz. Alıcılarımızın gereksinimlerini göz önüne alarak geliştirdiğimiz Diyalog Tasarımcıları için ExaironGPT çözümümüz ile, işletmelerin sanal asistanlarını daha tesirli, süratli ve şahsileştirilmiş hale getirmelerini sağlayarak, alıcı memnuniyetlerini artırmalarını ve işlerini geliştirmelerini desteklemeyi hedefliyoruz. ChatGPT destekli bu çözümümüz ile alıcı tecrübeyi alanında ses getireceğimize inanıyoruz” dedi. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı