Cisco'dan tehlikesiz online alışverişin parolaları

PAYLAŞ
Cisco'dan tehlikesiz online alışverişin parolaları
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Online alışveriş, pandemiyle beraber tüm dünyada büyük sürat kazandı. 14 Şubat Sevgililer Günü evveli daha da hareketlenmesi beklenen online alışveriş, siber saldırganların kritik şahsi bilgilere ulaşması için uygun bir civar anlamına geliyor. Cisco da bu süreci çok daha tehlikesiz hale getirecek temkinleri derledi

PANDEMİYLE beraber online alışverişe olan alaka da dünya genelinde kayda değer oranda arkasıydı. Özellikle yanaşan 14 Şubat Sevgililer Günü ve başlayan yarıyıl tatili sebebiyle daha da canlanması beklenen online alışveriş, alıngan bilgilere ulaşmaya çalışan bilgisayar korsanları için de çok ergonomik bir civar yaratıyor. Bunu göz önünde bulunduran Cisco da şahsi bilgileri güvende yakalamak için püf noktalarını derledi.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Hizmet Sağlayıcıları ve Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Siber Güvenlik Direktörü Fady Younes mevzu hakkında şu yorumu yaptı: “Cisco AppDynamics tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Birleşik Arap Emirlikleri ’ndeki harcayıcıların %97 ’si, bayram vb. yarıyıllarda, çevrimiçi alışveriş uygulamalarına ve hizmetlerine yöneliyor. Pek çok değişik coğrafya için de bu vaziyet geçerli. Bu sebeple siber tehlikesiz alışveriş artık her zamankinden daha büyük ehemmiyet taşıyor. Cisco da devamlı olarak siber tehlikelere karşı süratli tespit ve koruma sağlamaya çalışıyor.”

İşte online alışveriş süreçlerini çok daha tehlikesiz hale getirecek bazı kritik ipuçları: 

Hayali kolilere dikkat 

Dolandırıcılık teşebbüsleri, harcayıcıda hakikat olmayan bir aciliyet duygusu yaratarak bundan beslenir. Sevkiyat dolandırıcılığı e-postaları da genellikle, akdikeninin süratli bir biçimde cevap vermemesi gidişatında menşe noktasına geri sevk edilecek olan, gözden kaçırılan veya geciken bir kutu hakkında bir ihtar olarak görünür. Bu vaziyet, hayali koliyi almak için bir ödeme yapılmasını gerektirir. Alışveriş yapanların kullanıcı isimlerini, parolalarını veya kredi kartı numaralarını ifşa etmeden evvel kaynağın geçerliliğinden emin olmaları çok ehemmiyetlidir.

Aktüel kalın

Yazılım geliştiriciler, kusurları düzenlemek ve bilgisayar korsanlarının bir adım önünde olmak için yoğun bir gayret gösteriyor. Ancak alışveriş yapanlar, yazılımlarını aktüellememeleri gidişatında bu avantajları ıskalıyorlar. Aktüellemeler sizi güvenlik sarihlerinden korur. Daha Önceki ve aktüelliğini yitirmiş yazılımlar, bilgisayar korsanlarına ve siber kabahatlilere karşı korunmasızdır. Süreçleri büyük miktarda emin kılan otomatik yazılım aktüellemelerini yaptığınızdan emin olun. 

Değişik hesaplarda aynı parolayı kullanmayın

Birden fazla hesapta aynı cılız parolayı kullanmak, hücuma uğrama ihtimalini artırır. Karışık parolaları andırmak efor olsa da tehlikesiz bir parola idareyicisi, kullanılan her web sitesi için eşsiz bir parola kullanmayı basitleştirir. Değişik parolalar, online alışverişte siber güvenliğin en kilit noktalarından biridir.

Kimlik doğrulamanızı 2 katına çıkarın 

İki etmenli kimlik doğrulaması, kimlik doğrulama sürecine bir güvenlik tabakayı ilave ederek, saldırganların bir alıcının makinelerine veya çevrimiçi hesaplarına ulaşmasını güçleştiriyor. Cisco ’nun Duo Security mahsulü, faalliği ve kullanımının kolaylığı sayesinde bilgi ihlali tehlikesini proaktif olarak eksiltiyor.

 

Kaynak: adamnedio.com