Çocuklarınızın çevrimiçi güvenliğini idareyin

PAYLAŞ
Çocuklarınızın çevrimiçi güvenliğini idareyin
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Çocuklarınızı çevrimiçi etrafta gözetmenize takviyeci olacak üç ipucu

Ulusal Eğitim Bakanlığı ’nın 2022– 2023 eğitim öğretim takvimine göre 23 Ocak ’ta  başlayan tatil sonrasında talebeler 06 Şubat ’ta yine ders başı yapacaklar. Mekteplerinde derslerine ara veren talebeler şimdi hem cümbüş hem de dinlencenin ama daha çok internette süre geçirmenin hayalini kuruyorlar. 

Günümüzde bir hayli ebeveyn, internetin emeklediği bir çağda gelişti. Buna rağmen  bugünün çocukları için sanal dünya ile fiziksel dünya birbirinden çok da ayrı değil. Çocuklara uygun siber güvenlik alışkanlıkları kazandırmak ebeveynlerin görevidir diyen dijital güvenlik firmayı ESET üç ipucu paylaştı. 

Ayrıca isteyen ebeveynler ESET Parental Control uygulamasını android aygıtlar için eset linkinden indirip 30 gün fiyatsız olarak kullanabilecekler.  

Çocukları çevrimiçi güvenlik mevzusunda eğitirken, şifrelerden başlamak iyi bir yoldur. Pek çok şahıs, güçlü ve güvenli bir şifre oluşturmanın kolay bir iş olduğu ve bunu herkesin yapması gerektiği mevzusunda hemfikir olsa da, çok rakamda istatistik, anket ve bilgi ihlali, bir hayli bireyin bu nasihate uymadığını gösteriyor. En sık kullanılan şifrelerle alakalı senelik listelerde, devamlı olarak “123456” ve “şifre” gibi cılız şifrelere rastlarız. Çocuklarınızın şifrelerini yaşamınız süresince hakimiyet etmek zorunda olmamalısınız. Bunun yerine, onlara şifre oluşturmanın saklı risklerinden nasıl korunacaklarını gösterebilir, bunu nasıl yapacaklarını cümbüşlü bir biçimde öğretebilirsiniz. Çocuğunuzu güvenli şifre kullanmaya teşvik etmek için izlemeniz gereken üç adım altta yer alıyor

1. Güvenliğinizi şifre mısralarıyla sağlayın

İyi bir şifreyi hipotez etmek güçtür. Çocuklarınıza şifre dörtlüğünün kolay bir şifreden çok daha güvenli olduğunu öğretin ve hatta şifre dizesi oluşturmayı reyin haline getirin. Bu, yalnızca aile arasında bildiğiniz bir mizahı veya en hoşlandıkları kitaplardan veya filmlerden bir tümceyi şifre dörtlüğüne dahil etmek olabilir, misalin “MasterYodanınBoyu0,66Metre!” Gördüğünüz gibi bu, iyi bir şifre dörtlüğünün tüm özelliklerini kapsıyor: büyük/minik harf, özel şahsiyet ve sayı kapsama ve uzunluk. Şifre dizesi ne kadar uzunsa, güvenli hale getirmek için o kadar az özel şahsiyet veya rakama gereksiniminiz olur. Seçenek olarak, en hoşlandıkları kitap ve yemek gibi hoşlandıkları birkaç şeyi de birleştirebilirsiniz. Çocuklarınıza şifrelerini asla kimseyle paylaşmamaları gerektiğini, şifrelerin her zaman saklı kalması gerektiğini söyleyin.

2. Çocuklara bir şifre idareyicisi ile takviyeci olun

Çocuklarınıza nasıl güçlü ve eşsiz bir şifre dizesi oluşturacaklarını öğrettiniz; yaşamları süresince rakamsız çevrimiçi hesap oluşturacaklarını da öğreniyorsunuz. Bu hesapların her biri için şifre oluşturmak ve usta yakalamak ihtimalsiz hale geleceği için, onlara süreci kolaylaştıracak bir çözüm sunmanız gerekir. Şifre idareyicisi, seans açma kimlik bilgilerinizi şifrelenmiş bir kasada gizleyen ve sizin için karışık şifreler oluşturmak üzere planlanmış bir uygulamadır. Şifreleri anımsamayı basitleştirmek için bir şifre idareyicisi indirin. Böylece çocuklarınız çevrimiçi hesaplarının her biri için karışık eşsiz şifreler oluşturmak, ezberlemek ve bunları doldurmak zorunda kalmaz; idareyici bunu onların yerine yapar. Anımsamaları gereken tek şey, beraber oluşturduğunuz eşsiz bir ana şifre dörtlüğüdür. Hem sizi hem de çocuklarınızı çevrimiçi etrafta güvende yakalayan; şifre idareyicisinin yanı gizeme alıngan bilgi gözetmesi, antivirüs, güvenlik duvarı ve daha fazla özellikler kapsayan ESET Smart Security Premium ’u deneyin.

3. Güvenlik tabakalarından faydalanın

Çocuklarınızın hesapları artık güven altına alınmış, şifre yönetimi de bir kumpasa girmiştir. Ancak hesaplarını güvende yakalamak için aşırıdan bir güvenlik tabakayı ilave etmekte de fayda var. Bu sebeple çok etkenli kimlik doğrulama MFA veya iki etkenli kimlik doğrulama 2FA kullanmak ehemmiyetlidir. Genel olarak, kullanılan en yaygın 2FA etmenlerinden biri SMS tabanlıdır. Bir hesaba giriş yapmaya çalıştığınızda, devam etmenizi sağlayan tek kullanımlık bir kod kapsayan bir otomatik kısa ileti alırsınız. Ne yazık ki cep telefonu numaraları sahte olabileceğinden ve metin iletileri ele geçirilebileceğinden, bu en güvenli alternatif değildir. Bu sebeple, Jake Moore tarafından da önerilen bir kimlik doğrulama uygulaması veya kimlik doğrulama işaretleri gibi bir ekipman çözümüne eş daha güvenli usullerden birini seçim etmek daha yerinde olur. Fiziksel işaretler veya kimlik doğrulayıcı uygulamalar kullanıldığında, bunları çocukların kavraması için cümbüşlü hale getirmek basittir. Kahramanın gündüzleri talebe ve geceleri süper ajan olduğu bir çizgi film veya çocuk filmini her çocuk izlemiştir. Buradan yola çıkarak siz de kimlik doğrulayıcı uygulamasının, ajanlara sadece kendilerinde bulunan eşsiz bir kod yollayan ve çok saklı bilgilere ulaşmalarını sağlayan özel bir taşıt olduğunu açıklayabilirsiniz.

Erken yaşta başlamakta verim var

Çocuklara uygun siber güvenlik alışkanlıklarını öğretmek güç görünse de, özellikle içinde bulunduğumuz dijitalleşme çağında erken yaşta başlamak ehemmiyetlidir. Ayrıca anlaşılır ve cümbüşlü unsurları bir araya getirerek, çocuklarınıza internette güvenli zaman geçirmeyi öğretecek verimli ve coşku verici bir bağ kurma egzersizi olabilir. Her şeyden evvel, çocuklara erken yaşta verilecek uygun şifre eğitimi, erişkin hayatlarına da yansıyacaktır.

Kaynak: adamnedio.com