Cyberpunk 2077 ile DLSS Momentumu Başlıyor!

PAYLAŞ
Cyberpunk 2077 ile DLSS Momentumu Başlıyor!
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Coşkuyla beklenen, Cyberpunk 2077‘nin Ray Tracing: Overdrive Modunun ön izleme lansmanı bugün asıllaşıyor! GeForce RTX 40 Serisi sahipleri, DLSS 3 Frame Generation ’ın eforu sayesinde oyundaki performansı katlayabiliyor. Ayrıca Everspace 2 ve LEAP kısa bir süre evvel DLSS 2 desteğiyle erken ulaşıma açılırken Like a Dragon: Ishin!‘in DLSS 2 performans desteği almasıyla DLSS Momentumu sürat kesmeden devam ediyor.

Bütün Işın İzlemeyle Şehri Aydınlat

CD PROJEKT RED imzalı Cyberpunk 2077, halihazırda teknolojik olarak en gelişmiş oyunlardan biri olarak belirleniyor. Reyin, geleceğin muazzam şehrini mucizevi detaylarla canlandırmak için muhtelif ışın izleme teknikleri kullanıyor. Şimdiyse, Cyberpunk 2077, yol izleme olarak da öğrenilen bütün ışın izlemeyi tanıtan Ray Tracing: Overdrive Mode ’un teknoloji ön izlemesini yayınlayarak çıtayı bir kere daha yükseltiyor.

Cyberpunk 2077 ’s Ray Tracing: Overdrive Mode ’un teknoloji ön izlemesi, bütün ışın izlemenin geleceğine kısa bir göz atmamızı sağlıyor. Bütün ışın izleme geliştirmeleri, düzenlemeleri ve performans optimizasyonları içinse CD PROJEKT RED ile çalışmalar devam ediyor. 

Yansımalar, gölgeler, etraf perdeleme ve çok daha fazlası sizin için iyileştiriliyor ve video reyin grafiklerinin geleceği hakkında bir fikir vermeye devam ediyor. Cyberpunk 2077, GeForce RTX oyuncularının performansını artırmak için NVIDIA DLSS 3 ’ü kullanıyor ve bütün ışın izlemeli bir şehrin ihtişamını tecrübelemeye imkân tanıyor. 

CD PROJEKT RED ’le RTX Hakkında 

Yeni mod hakkında daha fazla bilgi edinmek için CD PROJEKT RED Başkan Yardımcısı ve Küresel Sanat Direktörü Jakub Knapik ile yapılan görüşme kapsamında Cyberpunk 2077 Ray Tracing: Overdrive Mode yazımızı ziyaret edebilir veya görüşme videosunu izleyebilirsiniz. 

Işın İzleme ve DLSS ’in Serüveni

2018 ’de NVIDIA, birinci nesil GeForce RTX grafik kartlarının piyasaya sürülmesiyle bir reyin devrimi başlattı. İlk oyunların piyasaya sürülmesinden bu yana, hakikatçi olmayan aydınlatmalar ve gölgeleri, yansımaları ve değişik eşyaları canlandırmak için muhtelif şikeler kullanılıyordu. GeForce RTX, reel zamanlı ışın izlemeyle  beraber geliştiricilerin yansımaları ve aydınlatmayı hakikatçi bir biçimde işlemesine imkân tanındı. Bu sayede oyunlar çok daha sürükleyici ve cümbüşlü hale geldi. Ve geliştirilen DLSS 1.0 ile NVIDIA, oyuncuların kare süratlerini yükseltmesi için ezber bozan bir yeni yol keşfetti.

2018 senesinde sadece 4 adet RTX destekli reyin bulunuyordu ve GeForce RTX oyuncularının %37 ’si ışın izlemeyi; %26 ’sı  da DLSS 1.0 ’ı aktifleştirmişti.

Bundan beş sene sonra NVIDIA, GeForce RTX 40 Serisi grafik kartlarının piyasaya sürülmesiyle 3. nesil RTX ’ini tanıttı. Şimdi, DLSS 3, 30 oyunda suni zihin ile süratlendirilmiş Frame Generation ’la performansı artırıyor. DLSS 2, 280 ’den fazla reyin ve uygulamada kare süratlerini, çoğu zaman yerel çözünürlüklü TAA işlemeden daha iyi olmasa da neredeyse aynı derecede yüksek görüntü kalitesiyle sunuyor. NVIDIA Reflex, 70 ’in üzerinde oyunda daha neşeli bir tecrübe için sistem gecikmesini eksiltiyor.

Shader Execution Reordering SER, Opacity Micromaps OMM, NVIDIA RTX Direct Illumination RTXDI, ve RTX Evrensel Illumination RTXGI gibi yeni teknolojiler, geliştiricilerin yüksek kare süratleri ve çok daha az mücadeleyle mucizevi efektler oluşturmasını olası kılıyor. 

Oyuncular arasında, RTX ’in kaydolduğu büyük ilerlemeler iyi öğreniliyor ve en aktüel entegrasyonlar, RTX sahiplerinin çoğunluğu tarafından kullanılıyor. Milyonlarca GeForce RTX masaüstü GPU sahibinden 40 Serisi oyuncuların %83 ’ü ışın izlemeyle yüksek performans elde ediyor. 40 Serisi oyuncuların %79 ’u RTX özellikli oyunlarda DLSS ile performansını katlıyor.

Işın izleme ve DLSS ’in popülaritesi artması ve süratle benimsenmesiyle, oyuncuların %28 ’i tarafından kullanılan 4K ve GeForce RTX 40 Serisi masaüstü bilgisayar GPU sahiplerinin %62 ’si tarafından kullanılan 144 Hz+ yüksek süratli reyin monitörleri gibi değişik büyümeleri ve teknolojileri geride vazgeçti.

DLSSte Hep Daha Fazlası Var!

Everspace 2, DLSS 2 desteğiyle erken ulaşıma açıldı şuan ulaşıma sarih High on Life DLSS 2 yükseltmesi aldı şuan ulaşıma sarih LEAP DLSS 2 desteğiyle erken ulaşıma açıldı şuan ulaşıma sarih Like a Dragon: Ishin! DLSS 2 yükseltmesi aldı şuan ulaşıma sarih 

280 ’in üzerinde DLSS destekli reyin ve uygulama ileNVIDIA DLSS ’nin süratli bir biçimde benimsendiği inkar edilemez. DLSS 3 şu anda piyasaya sürülen 30 oyunda daha süratli performans sağlıyor; bu, DLSS 2 ’nin piyasaya sürüldüğü ilk 6 aydaki bilgileriyle karşılaştırınca DLSS 3 için 7 kat daha süratli bir benimsendiğini gösteriyor. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı