Darüşşafaka Robot Takımları başarıya doymuyor

PAYLAŞ
Darüşşafaka Robot Takımları başarıya doymuyor
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Türkiye ’nin liseler arasındaki ilk robot ekibini kurarak alanında lider olan ve zaferlerini katlayarak sürdüren Darüşşafaka Toplumu Robot ekipleri, hem lise hem de ortaokul seviyesinde müsabakalarda aldığı mükâfatlarla zaferlerini perçinledi.

 

Darüşşafaka Lisesi talebeleri, Robotex International Milli Turnuvası ’nda “Labirent Çözen Robot” kategorisinde Türkiye Şampiyonu; “Nordic Kızların İtfaiyeciliği” ve “Süratli Çizgi İzleyen Robot” kategorilerinde Türkiye 3 ’şöhretçisi olurken; Darüşşafaka Ortaokul Robot Ekibi, 2. İstanbul Ortaokul Yerel Turnuvası ’nda robot performansları, robot tasarım ve geliştirdikleri yenilikçi projeleriyle birincilik mükâfatını kucakladı.

Darüşşafaka Lisesi talebeleri, dünyanın en büyük robotik müsabakası Robotex International ’ın 2023 sezonu turnuvasında üç ayrı kategoride geliştirdikleri robotlarla yer aldılar. Çocuklar ve gençlerin bilim ve mühendislik alanına alakalarını artırmak ve mühendislik alanlarında çalışma yapmaları için liderlik eden Robotex International ’ın bölgesel turnuvasında galibiyet gösteren ekipler, 29-30 Nisan ’da Antalya ’da tertip edilen Milli Turnuvalara katılmaya hak kazandılar. 

Antalya ’da asıllaştırılan Milli Turnuva ’daki Labirent Çözen Robot kategorisinde Darüşşafakalı talebeler, geliştirdikleri robotlarıyla labirenti en süratli çözerek Türkiye Şampiyonu olma zaferi gösterdiler. Talebeler aynı zamanda yangınla çaba, kız talebeler için planlanan, kız talebelerin mühendislik ve teknoloji maharetlerini geliştirmeye teşvik etmeyi hedefleyen “Nordic Kızların İtfaiyeciliği” ile “Süratli Çizgi İzleyen Robot” kategorilerinde de Türkiye 3.lüğü elde etti.

Darüşşafakalı tüm ekipler, gösterdikleri zaferleriyle 2023 ’nam Kasım ayında Estonya ’da tertip edilecek beynelmilel turnuvaya gidiş bileti kazandı.

Darüşşafaka Ortaokul Robot Ekibi Panic At Dacka da şampiyon oldu

Özgüven sahibi, denetleyen, ekip halinde cemiyetsel meselelere çözümler üretebilen bir gençlik yetişmesi hedefiyle dünyada 98 ülkede uygulanan FIRST LEGO League Challenge programının Türkiye ayağında, “Bilim Kahramanları Buluşuyor First Lego League Challenge 19. Sezon Türkiye Turnuvaları” kapsamında tertip edilen II. Ortaokul Yerel Turnuvası ’ndaysa Darüşşafaka Ortaokul Robot Kulübü Panic At Dacka ekibi milli şampiyona bileti kazandı. 29 Nisan ’da tertip edilen müsabakada robot performansları, robot tasarım ve geliştirdikleri yenilikçi projeleriyle 36 ekip arasından birinci olarak şampiyonluk mükâfatı kazanan Darüşşafaka Ortaokul Robot ekibi milli turnuvaya katılma kaderi elde etti.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı