Dassault Systèmes'den Kentsel Rönesans

PAYLAŞ
Dassault Systèmes'den Kentsel Rönesans
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Rönesans, Dassault Systèmes ’in sürdürülebilir inovasyonları teşvik etmek için sanal dünyaların kullanımına esin veren ” The Only Progress is Human” Tek İlerleme İnsandır teşebbüsünün bir parçası.  2022 British Council Mezunları Kültür ve Yaratıcılık Mükâfatı ’ne layık görülen Koreli sanatçı Yiyun Kang ile coşku verici bir işbirliğine imza atıldı. Seul ’deki Dongdaemun Design Plaza ’da reelleşen çekici tecrübe, kentleşme çoğalırken sürdürülebilir şehirlerin nasıl büyüyebileceğini araştırdı.

Dassault Systèmes, daha iyi bir geleceği şekillendirmeye müteveccih “ The Only Progress is Human Tek İlerleme İnsandır” teşebbüsünün en yeni parçası olan Kentsel Rönesans ’ı duyurdu. Kentsel Rönesans, Koreli sanatçı ve tahlilci Yiyun Kang tarafından planlandı. Seul ’deki Dongdaemun Design Plaza ’ya DDP yansıtılan yenilikçi bir 3D video haritalama projeksiyonu ile Dassault Systèmes ’in geleceğin şehri vizyonu sergilendi.   

Yiyun Kang mevzuyla alakalı şunları söyledi; ‘ ’Geofuture ’ ’ projesi, Seul ’deki DDP ’nin haritasını çıkaran büyük ölçekli bir kamusal projeksiyon çalışması. Dassault Systèmes ’in şehrimizi planlama vizyonundan esinlenen bu proje, sürdürülebilir inovasyonla hakikatleştirilecek gelecekteki yaşamımızı imgeliyor.” 

Dassault Systèmes Müessesesel Anapara, Pazarlama ve Bağlantı Başkan Yardımcısı Victoire de Margerie; “Yarının kentinin, sürdürülebilir olması için mukavemetli olması gerekiyor. Yurttaşların asıl dünyada çözümleri uygulamadan evvel, sanal dünyada test etmeleri için şehirlerinin sanal bir ikizinden yararlanmalarını sağlayan yeni çözümlere lüzumumuz var. Kentsel Rönesans, kentleşme çoğaldıkça sürdürülebilir şehirlerin nasıl büyüyebileceğini keşfedecek.  Bunun için canlı bir şehir olan Seul ’ü seçtik. Yarının sürdürülebilir ve sıhhatli şehri için Kentsel Rönesans vizyonumuzu yansıtan coşku verici, ünlü bir yerel sanatçı olan Yiyun Kang ile işbirliği yaptık.” dedi.

Kentsel Rönesans ’ın tanıtımının yapılacağı bir talk show, 31 Ocak günü 19.00 ’da LinkedIn, YouTube ve Dassault Systèmes web sitesinde canlı olarak yayınlanacak. İzleyiciler, sanatçının Dongdaemun Design Plaza ’ya yansıtılan abidesel sanat yapıtlarını keşfetme fırsatına sahip olacaklar. Ayrıca Dassault Systèmes ’e ve Zaha Hadid Architects ’deri Bogdan Zaha gibi uzmanlara göre yarının şehrinin nasıl görüneceğini bilecekler. Kentsel Rönesans ’ı canlı izlemek için buraya tıklayın.

Bir şehrin sanal ikiz tecrübeyi, yurttaşların yaşam niteliğini artırır  

Artan popülasyon ve abuhava meseleleriyle beraber, şehirlerin her açıdan daha sürdürülebilir ve sıhhatli olması gerekiyor. Aynı zamanda herkes için daha iyi bir yaşam niteliği arayışı sürdürülüyor. Bunu muhtemel hale getirmek için, sürdürülebilir binalarda yenilenebilir malzemelerin kullanımı, yurttaşları yarının kentinin belirlenmesine dahil etmek, içerici kamu hizmetleri, mobilite, tarım ve yeşil enerji için yeni çözümler bulmak koşul.

Dassault Systèmes, asıl dünyada inşa edilme şekillerini ve içlerindeki yaşam niteliğini iyileştirmek için sanal dünyada noksansız bir biçimde şehirleri modelliyor. Simüle etme, tahlil etme, görselleştirme ve tecrübeleme teknolojisini de sağlayarak liderlik ediyor.  Sanal ikiz tecrübeleri, aslı bilimsel doğrulukla temsil eden ve kullanım bağlamında test edilip harikuladeleştirilen görsel, dijital, 3D modeler, şehir etrafının yanı gizeme onu inşa etmek için gereken altyapı ve emtiaları da dikkate alıyor. Yurttaşlar, şirketler ve şehir yetkilileri, en uygun çözümü uygulamadan evvel aldıkları tasarım kararlarının sosyal ve ekolojik tesirlerini simüle ederek, daha sürdürülebilir ve döngüsel bir gelecek hayal etmek için beraber çalışıyor. 

Dongdaemun Design Plaza: Kentsel Rönesans için sembolik bir bina

Dongdaemun Design Plaza, Zaha Hadid Architects tarafından Dassault Systèmes ’in çözümlerinden biri olan CATIA kullanılarak planlandı. Dassault Systèmes ’in yazılımı kullanılarak neler planlanabileceğinin hoş bir misali olma potansiyeli taşıyor. DDP, güçlü kavisli formlarıyla karakterize edilen neofütüristik bir tasarımı ile Seul ’deki ehemmiyetli kent sembollerinden biri. Bina, Güney Kore ’nin tasarım, sanat ve moda merkezinin en gözde parçası. Hem yerel millet hem de turistler için popüler bir destinasyon.

 

Kaynak: adamnedio.com