Davos zirvesi başlıyor! Dünya’nın gözü İsviçre’de: Türkiye katılmıyor, Rusya’ya yasak!

PAYLAŞ
Davos zirvesi başlıyor! Dünya’nın gözü İsviçre’de: Türkiye katılmıyor, Rusya’ya yasak!
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Dünya Ekonomik Forumu WEF, yarın İsviçre ’nin Davos kasabasında başlıyor. Zirveye Türkiye resmi olarak katılmazken, Rusya’nın girişi yasaklandı.

İsviçre ’nin Davos kasabasında 1971 senesinden bu yana tertip edilen Dünya Ekonomik Forumu WEF yarın başlıyor. WEF’in kurucusu Prof. Dr. Klaus Schwab yaptığı açıklamada, küresel ve milli seviyede artan bölünmenin güven aşınmayı ile birleştiğini belirterek, zirvenin bu seneki temasının “Ufalanmış Bir Dünyada İşbirliği” olduğunu açıkladı.

20 Ocak ’a kadar sürecek olan zirve kapsamında, 130 ülkeden 50’si devlet ve hükümet başkanı olmak üzere 2 bin 700’den fazla katılımcı bir araya gelecek. Zirve kapsamında, iklim farklılığı, enflasyon, besin güvenliği, açlık, terör ve Rusya-Ukrayna Savaşı, enerji, işgücü gibi bir hayli mevzu tertip edilen seanslar ve konferanslarda ele alınacak. Bu sene 53 ’namcısı tertip edilecek olan zirvede, dünyanın karşı karşıya olduğu meselelerin üstesinden gelmek için çözümlere ve kamu-özel işbirliğine odaklanılacak.

Rusya’nın girişi yasaklandı
Türkiye, resmi seviyede zirveye katılmazken, Türk iş dünyasından zirvede yer alacak. Rusya, zirveye davet edilmezken, Rusya ’dan gelenlerin zirveye girişi de yasaklandı. Değişik ülkelerde çalışan Rus yurttaşları ise zirveye katılabilecek.

Zirveye katılacak adlar
Zirveye katılacak adlar arasında, Avrupa Merkez Bankası ECB Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Birliği AB Komiteyi Başkanı Tümörsüle von der Leyen, AB Meclisi AP Başkanı Roberta Metsola, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Katar Dikteyi Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez yer alıyor.

Protesto edildi
Dünya Ekonomik Forumu WEF ve iklim farklılığı aktivistler tarafından İsviçre ’nin Davos kasabasında protesto edildi.

Aktivistler, British Petroleum BP, Chevron ve Saudi Aramco gibi petrol devlerinin yarın başlayacak olan zirveye katılacak olmasına tepki gösterdi.

Surattan fazla gösterici, sık sık “İklim için beslenmeni değiştir, zenginleri ye” sloganı attı. Protestonun organizatörü İsviçre’deki Genç Sosyalistler Partisi ’nin lideri 26 yaşındaki Nicolas Siegrist yaptığı açıklamada, “Somut ve reel bir iklim eylemi arz ediyoruz” ifadelerini kullandı. Enerji işletmelerinin WEF ’e katılmasına tepki gösteren Siegrist, “Devlet liderleriyle aynı odada olacaklar ve çıkarları için baskı yapacaklar” dedi.