Deprem sırasında hayat kurtaran teknolojik özellikler neler?

PAYLAŞ
Deprem sırasında hayat kurtaran teknolojik özellikler neler?
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Samsung ekosistemi, kullanıcılar için zelzele anında ve sonrasında kullanılabilecek ve hayati ehemmiyete sahip işlevler sunabiliyor. Samsung ’un muhtelif uslu telefon modelleriyle zelzele esnasında kullanılabilecek özellikler şöyle;

 

Kablosuz Efor Paylaşımı: Samsung Galaxy S ve Z Serisi, Galaxy Note 10, Note 20  makinelerde kullanıcılar, telefon şarjını değişik geçimli tüm marka ve modelleri şarj etmek için kullanabiliyor. Kullanıcılar, bunun için Ayarlar Kısmı ’ndeki ‘Batarya ve Aygıt bakımı ’ sekmesinde, ‘Batarya ’ seçeneğini seçim ederek, ‘Wireless Power Sharing – Kablosuz Efor Paylaşımı ’ kısmından aygıtın efor paylaşımını etkin edebiliyor. Böylece, iki telefonu arka arkaya konumlandırarak 2. makineyi şarj etmesini sağlayabiliyor. Zelzele sonrasında en ehemmiyetli sorunlardan biri olan şarj sorununa çözüm seçeneği sunuluyor.

 

Efor Tasarrufu Modu: Kullanıcılar, ‘Efor Tasarrufu Modu ’nu etkin hale getirdiklerinde aygıtın belirli özellik ve animasyonlarının performansını eksilterek daha uzun batarya kullanma süresine sahip olabiliyor. Bunu, ‘uygulamaları ve ana ekranı sınırlama ’ özelliği ile sağlıyor. Bu sayede de bütün dolu batarya ile telefonu kullanım biçiminize göre farklılık gösterecek olmakla beraber tahminen 2 bütün gün batarya ömrüne sahip olunması beklenmektedir. Reel batarya ömrü, ağ civarına, kullanım modellerine ve değişik etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.* ‘Efor Tasarrufu Modu ’,  Ayarlar Kısmı ’nden, ‘Batarya ve Aygıt ’ bakımı sekmesindeki ‘Batarya ’ kısmında yer alıyor ve buradan aktive edilebiliyor. 

 

Acil Gidişat Mesajı: Kullanıcılar, bu özelliği aktive etmeleri vaziyetinde tanımlayacakları bireylere, 15 dakikada bir aktüellenen konum bilgisi, batarya gidişatı, ön ve arka kameralardan çekilmiş resimler SMS ve MMS olarak iletebilecek. Ayrıca, 5 saniyelik sesli mesaj gönderimini de etkin etmiş oluyorlar. Böylece kullanıcıların tanımladıkları yakınları ve bireylerin, acil gidişatlarda kendisine çok daha süratli bir biçimde erişme ihtimali tanınmaya çalışılıyor. Acil Gidişat Mesajı özelliği, Ayarlar Kısmı ’ndeki ‘Güvenlik ve Acil Gidişat ’ sekmesinin altında yer alan ‘Acil Gidişat Paylaşımı ’ kısmından aktive edilebiliyor.

 

Telefonu Siren Olarak Kullanma Özelliği: Samsung kullanıcıları, acil gidişatlarda aygıtlarını siren olarak da kullanabiliyorlar. Acil gidişat SOS özelliği; efor tuşuna basıldığında devreye girip, 112 Acil numarasını otomatik olarak aramayı muhtemel hale getirmektedir. Ve acil gidişat bireylerine mesaj atarak konum bilgisi paylaşmaktadır.  Bunun için Ayarlar Kısmı ’ndeki ‘Güvenlik ve Acil Gidişat ’ sekmesinin altında yer alan ‘Acil Gidişat SOS ’ seçeneğini etkin hale getirebiliyor. Siren sesi,acil gidişat araması etkin olmadan evvel başlayan geri sayım sırasında çalacaktır. 

 

‘Telefonumu Bul ’ Özelliği: Samsung kullanıcılar, telefonlarını kaybettiklerinde ya da nereye koyduklarını unuttukları gidişatlarda, ‘SmartThings ’ veya ‘Telefonumu Bul ’ özelliklerini kullanarak aygıtlarını süratlice bulabiliyorlar. Kullanıcıların bu özelliği aktive etmeleri için Gmail hesaplarını kullanarak, https://www.google.com/android/find linkine giriş yapmaları yeterli oluyor. SmartThings Find ’ı kullanmak için Samsung hesabınızda seans açmanız ve kayıp aygıtlarınızı bulmak için ‘Çevrimdışı bul ’ seçeneğini etkinleştirmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgiye; https://www.samsung.com/tr/apps/smartthings/  adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: adamnedio.com