Depreme dayanıklı şehirleri afet bölgesindeki gençler tasarlayacak

PAYLAŞ
Depreme dayanıklı şehirleri afet bölgesindeki gençler tasarlayacak
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Teknolojik hüner geliştirme platformu GelecektekiSen, zelzele bölgesinde yaşayan üniversite talebelerini geleceğin uslu şehirlerini planlamak üzere yetiştirecek bir program başlattı. 18-31 Mart arasında müracaatları alınacak fiyatsız programdan mezun olan gençler teknoloji alanında istihdama yönlendirilecek

11 şehri etkileyen zelzele faciayı şehircilik kavrayışının değişmesi ve teknoloji lüzumluluğunu tekerrür ortaya koydu. Tehlikesiz ve etik yapı kavrayışı, afet idaresinde önleyici sistemler ve sürdürülebilir şehircilik için yeni bir kentleşme modeline gereksinim dinleniyor. Teknolojik hüner geliştirme platformu GelecektekiSen, ‘TechForGood ’ başka bir deyişle ‘İyilik için Teknoloji ’ programıyla gençleri uzmanlaştıracak bir çalışmayı yaşama geçiriyor. Bölgede yaşayan üniversite talebeleri, uslu şehirler geliştirecek marifetler olarak yetişmeye hazırlanıyor. 

Afet simülasyonları yapacaklar

Teknoloji, gereksinim dinlenen yeni şehircilik kavrayışının yapılandırılmasında manivela olarak kullanılırken, kent toplulukları da uslu şehircilik için yetkinlik bazında hazır hale gelecek. Özellikle afet idaresinde önleyici temkinler geliştirilmesi ismine Web 3.0 ve yeni nesil teknolojiler, uslu şehirlerin yapılanması ismine fırsatlar sunacak. Metaverse etrafı, şehir prototiplerinin kurularak afet simülasyonlarının yapılmasına alan tanırken, yapı inşaat hakimiyet mekanizmaları için saydam ve emin takip ve uygulama taşıtları geliştirilmesi için blockchain tabanlı sistemler olmak üzere teknolojilerin yeni versiyonları kritik faydalar sağlayacak.

TechForGood Programı, öncelikli zelzele bölgesindeki üniversitelerde okuyan ve bölge teknokentlerinde proje geliştiren üniversite talebeleri başta olmak üzere istihdama hazırlanan üniversite talebelerinin, zelzele bölgesinin yine yapılanması için uslu sistemler üretme potansiyeli olan teknolojik kabiliyetlere dönüşmesi emeliyle planlandı.

TechForGood Programı, teknolojinin toplulukların ve sistemlerin sürdürülebilir iyiliği için nasıl kullanılabileceği mevzusunda bilgi ve tecrübeyi genç kabiliyetlere aktarırken, bölgenin kalkınması için destek olmak isteyen başta teknoloji firmaları olmak üzere müesseseleri #iyilikiçinteknoloji hareketine destek vermeye davet ediyor.

İstihdam için yetiştirilecekler

Program kapsamında, üniversite talebelerinin temel teknoloji kabiliyetleri kazanırken, uslu şehircilik uygulamaları ve teknolojileri mevzusunda bilgi edineceğini vurgulayan GelecektekiSen Kurucusu İnci Abay Cansabuncu, şöyle konuştu: “Gençler Web 3.0 ’te uslu şehirlere hazırlık mevzusunda tecrübeli teknoloji geliştiricileri ile bir araya gelecek ve uslu şehir uygulamaları proje geliştirme kampına dahil olacak. Program sonunda web uygulama geliştiricisi, bilgi tabanı uzmanı, data analisti, teknoloji/platform stratejisti olarak yetişerek istihdama ve yaz stajlarına yönlendirilecekler.”

Müracaatları GelecektekiSen internet sitesi üzerinden 18 Mart-31 Mart 2023 tarihleri arasında alınacak program 3 Nisan-11 Haziran 2023 tarihlerinde online olarak asıllaştırılacak. Program ve GelecektekiSen eğitimleri hakkında ayrıntılı bilgiyi gelecektekisen adresinden alabilirsiniz. 

 

Kaynak: adamnedio.com